David Lafata se rozloučil se Spartou výhrou nad Olomoucí, Slavia podlehla Jablonci a Bohemians Liberci

Poslední zápas odehrál David Lafata na pražské Letné v dresu Sparty a utkání to bylo vítězné. Sparťané vyhráli 1:0 nad Olomoucí. Slavia podlehla v Edenu Jablonci 1:3. Bohemians prohráli s Libercem 0:1 a Dukla s Mladou Boleslaví také 0:1.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Utkání mezi pražskou Spartou a Sigmou Olomouc

Utkání mezi pražskou Spartou a Sigmou Olomouc | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

AC Sparta Praha - SK Sigma Olomouc 1:0

Pouze mezi náhradníky začal utkání nejlepší střelec ligové historie Lafata, který minulý týden oznámil, že po sezoně ukončí profesionální kariéru.

Viktoria Plzeň porazila Teplice 2:1 a získala už pátý ligový titul

Bývalý český reprezentant proto před výkopem za bouřlivého potlesku dostal od majitele klubu Křetínského dres s číslem 112, podle počtu gólů, které za Spartu nastřílel.

První poločas patřil domácím, kteří ale ani jednu ze slibných šancí nedokázali proměnit. Hned v úvodu se prodral do vápna Stanciu a jeho přihrávka nadělala brankáři Buchtovi velké problémy.

V 39. minutě dostal po sérii zbytečných faulů druhou žlutou kartu olomoucký kapitán Vepřek a Sparta tlak ještě zvýšila. Šuralův pokus na brankové čáře zastavil jeden z obránců a Ben Chaim střelou z dálky jen o kousek minul.

Po přestávce Sparta pokračovala, jak skončila úvodní dějství, a v 46. minutě se dočkala gólové odměny. Ben Chaim našel před brankou volného Šurala a nejlepší střelec domácích si připsal devátý gól v sezoně.

Po hodině hry se k obrovské radosti fanoušků dostal na hřiště i Lafata, který nastoupil k poslednímu utkání na Letné v kariéře. V 69. minutě neměl kapitán Sparty daleko k 199. gólu v nejvyšší soutěži, ale odkop stopera se od něj odrazil těsně nad.

Olomouc se i v deseti snažila o vyrovnání, ale ani jeden z nadějných brejků nedotáhla do pořádného zakončení. Naopak mohla ještě inkasovat po nepřímém kopu z hranice malého vápna nebo Šuralově sólu v závěrečných vteřinách.

SK Slavia Praha - FK Jablonec 1:3

Z nenápadné šance v 13. minutě otevřeli skóre hosté. K odraženému míči se dostal záložník Považanec a střelou z třiceti metrů překonal Koláře.

Fotbalisté Brna po šesti letech sestupují z nejvyšší soutěže, o druhém sestupujícím stále není jasno

Slavie ihned měla velkou příležitost vyrovnat. Hušbauerovu ránu vyrazil Hrubý jen k Sýkorovi, ten ale v rychlosti minul. Zato Severočeši se po chvíli znovu nemýlili. Jugasův skákavý míč zachytil Holeš, poslal ho do vápna Chramostovi a sedmadvacetiletý útočník chladnokrevně zakončil.

Po půlhodině hry přidal Jablonec třetí zásah. Jugas fauloval v nebezpečné blízkosti branky Jovoviče a Trávník se z přímého kopu nemýlil. Fanoušci se i za nepříznivého stavu snažili slávisty podporovat, na konci poločasu však dali nespokojenost najevo pískotem.

Do druhého dějství poslal domácí trenér Jindřich Trpišovský čerstvé síly Dannyho a Škodu. V 62. minutě se dvakrát zaskvěl Hrubý, jenž hosty podržel při střelách Hušbauera a Dannyho.

V 83. minutě snížil Sýkora a Slavie ještě přidala v ofenzivě, o chvíli později ale Jugas nezamířil přesně do odkryté branky. Slavia tak ani podesáté za sebou Jablonec neporazila, naopak porážkou si zkomplikovala závěr sezony.

FC Slovan Liberec - Bohemians Praha 1905 1:0

První poločas zápasu šestého a sedmého celku ligové tabulky odpovídal formě obou týmů a velké šance nenabídl. Na změnu skóre si diváci museli počkat do 62. minuty. Bosančič, který nastoupil ke 100. zápasu v dresu Liberce, poslal do vápna oblouček na nabíhajícího Mikulu, jenž ještě míč posunul na střelce Pulkraba.

Gól přinesl oživení zápasu, krátce po otevření skóre se do šancí dostaly oba týmy. Největší příležitost měl pak v samotném závěru střídající Bartl, který běžel sám na brankáře Fryštáka, ale z těžkého úhlu už vedení Liberce nezvýšil.

Pulkrabův vítězný zásah byl jeho desátou brankou sezony a znamenal teprve třetí libereckou jarní výhru. Svému trenérovi Holoubkovi tak splnil předzápasové přání o příjemnějším rozloučení s domácími fanoušky.

Výsledek současně přinesl i potvrzení historické bilance, na stadionu U Nisy totiž Bohemians v lize nikdy nezvítězili.

FK Mladá Boleslav - FK Dukla Praha 1:0

Oba celky se v minulém kole definitivně zachránily, ale zejména Boleslavští neměli nouzi o motivaci, když chtěli fanouškům vynahradit nepovedené jarní zápasy na vlastním stadionu. Od začátku se tak do soupeře zakousli a už v 5. minutě kopal Valenta penaltu za faul na Pauscheka, jenže branku přestřelil.

Na gól si tak diváci museli počkat do 22. minuty. To Dukla ztratila míč na vlastní polovině, Valenta vysunul Konatého, ten před vybíhajícím brankářem poslal míč na Komličenka a pro ruského útočníka už nebyl problém zblízka trefit odkrytou branku.

V závěru poločasu zahrozila i Dukla, ale brankář Polaček chytil střelu Holíka a chvíli na to byl blízko gólu Holenda, který ale trefil jen na brankové čáře stojícího Chaluše.

Do druhé půle naskočil v domácím dresu Kateřiňák, který po hodině hry založil akci, po níž Konaté připravil šanci Ladrovi, ten však ani natřikrát brankáře Hrušku nepřekonal. Osm minut před koncem pak mohla Dukla domácí potrestat, jenže Néstorova střela skončila těsně vedle. Mladá Boleslav pak už těsnou výhru uhájila.