Češi, Němci, Vietnamci, Rusové. Za DFC Prag hrají děti mnoha národností, společným jazykem je čeština

Někteří mluví hlavně německy, někteří česky, ale na hřišti si rozumí. Deutscher Fussball-Club Prag, zkráceně DFC, dokončil třetí sezónu po svém znovuzrození. Fotbalový klub vedou stejně jako kdysi převážně Němci žijící v Praze.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalová reprezentace si za soupeře na přípravný zápas před mistrovstvím Evropy zvolila Severní Irsko. (ilustrační foto)

Někteří mluví hlavně německy, někteří česky, ale na hřišti si rozumí. Deutscher Fussball-Club Prag dokončil třetí sezónu po svém znovuzrození (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Přímo při trénincích je i pro desetiletého Jana a devítiletého Maxima úřední řečí čeština, protože je vede muž, který na sobě sice má tričko berlínské Herthy - než se tedy vysvleče do půl svého opáleného těla -, ale je to Čech René Drtina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Deutscher Fussball-Club Prag dokončil třetí sezónu po svém znovuzrození. Více si poslechněte v reportáži Jana Suchana

„Opravdu mě zajímalo být u zrodu něčeho ‚old – starýho‘, ale je strašně zajímavé to tady teď všechno tvořit. Před rokem jsme tady měli 11 kluků, dnes jich máme 34,“ popsal pro Radiožurnál Drtina.

DFC přezdívaný „Deficit" býval slavnou značkou, sídlil na Letné hned vedle Slavie, vyhrál první mistrovství Čech a slavný Bayern porazil 8:0. Před druhou světovou válkou se ale odmítl zapojit do henleinovského hnutí a následně byl úředně rozpuštěn. Hrávali za něj kromě Němců i Židé a Češi včetně pozdějšího slavného tenisty Karla Koželuha.

Po 77 letech ožívá klub DFC Prag, budou za něj hrát děti z německých škol

Číst článek

Také teď za DFC nastupují kluci různých národností - což byl důvod, proč se jeden ze šéfů klubu Hendrik Taulin začal učit česky, přestože žije v Berlíně. „Pro nás je to těžký jazyk, ale DFC Prag je pro mě dobrý důvod, protože kluci z České republiky, z Německa, z Vietnamu, z Ruska hrají za nás a musíme hledat jediný jazyk, kterým se můžeš domluvit,“ řekl Taulin.

Hráče shání DFC hlavně z pražských německých škol. Zatím zaplnil jen kategorie mladšího dorostu a starší přípravky, ale jednou by rád měl družstvo dospělých i vlastní hřiště.

„Zajímavý Američan Martin Luther říkal: I have a dream,“ doplnil Taulin. Ale mnohem podstatnější než si splnit tenhle sen je pro Hendrika Taulina i celý DFC pomáhat k porozumění mezi lidmi různého původu. A fotbal je prý ideálním prostředkem.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme