Disciplinárka FIFA řeší pyrotechniku a fanouška na hřišti. Ticketingu se šetření netýká

I nacistická gesta a písně doprovázely v pátek kvalifikační zápas českých fotbalistů v Edenu proti Německu a právě hostující strana byla překvapená, jak se problémoví fanoušci na stadion mohli dostat. Disciplinární komise FIFA ale řeší především pyrotechniku v hledišti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reprezentační debutant Jan Bořil (vpravo) pronásleduje Juliana Brandta z Německa. | Zdroj: Reuters

I když se nacististická gesta a písně jeví jako největší problém, nejsou podle české fotbalové asociace předmětem disciplinárního řízení. FIFu zajímá používání pyrotechniky, vhazování předmětů na hřiště a vnik jednoho fanouška na hrací plochu. A ne to, jak se němečtí chuligáni dostali ke vstupenkám.

FIFA kvůli nacistickým gestům fanoušků vyšetřuje i českou fotbalovou asociaci

Číst článek

„Jakákoliv záležitost ticketingového charakteru není součástí disciplinárního řízení FIFA. V rámci řešení situace a prevence podobných událostí do budoucna jsme nicméně v úzkém kontaktu s kolegy z německého fotbalového svazu,“ řekl Radiožurnálu ředitel komunikace fotbalové asociace Michal Jurman.

Právě od německého svazu ale přišla kritika. Předseda Reinhard Grindel prohlásil, že jen v San Marinu a Česku je možné, aby si lístky koupil kdokoli. FAČR ale odmítá, že by si němečtí fanoušci mohli koupit v den zápasu.

„V den utkání byla spuštěna omezená akce jednoho z partnerů české reprezentace, v rámci které si fanoušci nakoupili cca 280 lístků na protilehlou dlouhou tribunu. Vstupenky na místa, kde se vyskytovali problematičtí němečtí fanouškové, byly vyprodány dlouho před samotným utkáním,“ argumentuje Jurman.

Seznam rizikových fanoušků FAČR neměl

Nabízí se tak několik možností. Buď němečtí fanoušci měli už lístky dopředu před cestou do Prahy, nebo hromadně skoupili něčí lístky, asociace  takové snahy na internetu zaregistrovala. Popřípadě se v rámci stadionu mohli přesunout.

Docílit toho, aby se problémoví fanoušci ze zahraničí nemohli dostat na fotbal, by mohl být problém. Současná situace s mapováním problémových fanoušků prakticky neumožňuje tomu zamezit.

„Tickentingový systém používaný FAČR splňuje standardy pro prodej vstupenek na sportovní či kulturní události. Nicméně nemáme k dispozici kompletní seznam problémových či rizikových fanoušků z jednotlivých evropských zemích – i v případě existence takového systému je v praxi nemožné zabránit jim v získání vstupenky,“ říká za FAČR Michal Jurman.

Podle německé agentury DPA to jsou příznivci Dynama Drážďany, tito fanoušci jsou příznivci krajní pravice. Proto je v druhé Bundeslize ostře sledovaný jejích utkání proti St. Pauli, jehož fanoušci jsou naopak levicoví. Tyto zápasy pak mají víc politický než sportovní náboj.

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme