Do Evropské ligy bez Evropanů. Portugalský tým postavil do zápasu pouze cizince

Neobvyklou situaci zažili fotbalisté rakouského Salzburgu. V zápase Evropské ligy v portugalské Guimarãesi proti nim totiž nenastoupil nejen ani jeden Portugalec, ale dokonce ani jeden Evropan. Zápas skončil remízou 1:1.

Guimarães/Portugalsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hráči Vitória SC v zápase proti Salzburgu | Zdroj: Reuters

Čtyři Brazilci, dva Kolumbijci a po jednom hráči z Venezuely, Peru, Urugaye, Pobřeží Slonoviny a Ghany. To je sestava, kterou trenér Vitórie Guimarães Pedro Martins vyslal na hřiště v zápase Evropské ligy proti Salzburgu.

Chaos na Arsenalu. Tisíce německých fanoušků se snažily dostat na stadion, zápas byl o hodinu odložen

Číst článek

Statistický server Gracenote upozornil, že se poprvé v historii stalo, že do zápasu Evropské ligy vyběhl tým bez jediného Evropana v základní sestavě. Zajímavá byla i sestava hostujícího Salzburgu, za který nastoupil "Babylon" složený z osmi různých národností.

Domácí hráče nechal trenér na lavičce. Jeden z nich, Kiko, se na hřiště dostal po přestávce. Celkově se během zápasu objevili fotbalisté ze sedmnácti různých zemí.

Ani jeden z klubů neporušil žádná pravidla. UEFA sice má pravidla, pomocí kterých podporuje, aby si kluby své hráče samy vychovávaly, v regulích ale o nich mluví pouze jako o „odchovancích“ a v rámci svého hesla „equal game“ – rovná hra – neurčuje národnosti.

Na 25členných soupiskách je osm míst pro hráče, kteří musí daný počet let od 15 do 21 let věku hrát buď v daném klubu, či zemi. Pokud takové hráče klub nemá k dispozici, klesá počet hráčů, které může zapsat. Portugalské kluby ale mají historicky dobré vazby na Brazílii a vůbec celou Jižní Ameriku.

Podobná situace může nastat i u českých klubů, které hlavně v poslední době sází na cizince stále častěji. Tvoří například téměř polovinu soupisky Slavie, ve Spartě je dokonce 14 zahraničních hráčů. 

vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme