Finále Eura ukončí dlouhé čekání na titul. Italové ho získali v roce 1968, Angličané ještě nikdy

Anglie, nebo Itálie. Na fotbalovém mistrovství Evropy se v neděli večer rozhodne o zlatu. V londýnském Wembley určitě skončí jedno dlouhé čekání. Italové vyhráli Euro jen v roce 1968, Angličané nikdy. A pokusí se tak vyvrátit skoro až národní mytologii, že jsou ve fotbale odsouzeni k porážkám.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci se před stadionem Wembley připravují na večerní finále Eura | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Leckde na ostrovech teď můžete zaslechnout slavnou píseň o tom, jak se fotbal vrací domů, tedy do Anglie, kde vzniknul, i v ní se ale zpívá o desetiletích bolesti a spoustě vtipů a posměšků na adresu anglické reprezentace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Finále Eura ukončí dlouhé čekání na titul. Více si poslechněte v reportáži Jana Suchana

„Mně je 29, takže já nikdy nezažil nic jiného. Utrpení. To je prostě Anglie, ne?“ říká před národním stadionem ve Wembley fanoušek Ollie.

A fanoušek Martin dodává: „Mysleli jsme si, že se tohle už nikdy nestane. Kolik bylo porážek v semifinále, vypadnutí v základní skupině nebo dokonce v kvalifikaci. Vždyť náš vyřadil i Island! Je mi 53 a na tohle jsem čekal celý život.“

Budu ještě nervóznější, říká před finále zraněný Spinazzola. Italy podpoří ve Wembley o berlích

Číst článek

Angličané zažili finále velkého turnaje jen na domácím mistrovství světa v roce 1966. Tehdy královna Alžběta II. předávala ve Wembley vítěznou trofej.

Teď v dopise popřála trenérovi Garethu Southgateovi a celému týmu hodně štěstí. „Je to fantastické dostat dopis od královny, dopis od premiéra. Taky když jsme vyjeli z našeho tréninkového centra, tak fanoušci lemovali ulice. Moc nás tahle podpora těší, i proto chceme teď přivést pohár tam, kde je fotbal doma,“ popisuje Southgate.

Jestli se to týmu trenéra Southgatea podaří, si poslechněte v přímém přenosu Radiožurnálu Sport. Stejně jako finále fotbalového Eura mezi Anglií a Itálií začne v 21 hodin. Sledovat jej můžete také v online reportáži serveru iROZHLAS.cz.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme