Překryje některé sektory síť? Kluby se snaží přimět fanoušky ke slušnému chování na tribunách

Nejen fotbalisté na hřišti, ale také fanoušci v hledišti se učí vyhrávat a prohrávat. Jestli a jak řeší české týmy se svými fanoušky, zda skandují slušně a neodpalují zakázanou pyrotechniku, se věnuje předposlední díl seriálu o chování na tribunách.

Seriál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Slavie na posledním výjezdu v belgickém Genku | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Před časem bylo u každého přenosu Ligy mistrů vidět video, v němž hráči říkali „ne rasismu“. Střídaly se detaily tváří velkých fotbalových hvězd, které pronášejí jasný vzkaz ve své mateřštině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se kluby snaží přimět fanoušky ke slušnému chování na tribunách? Poslechněte si další díl seriálu reportéra Radiožurnálu Jana Suchana

Ronaldo v portugalštině, Neuer v němčině, Ibrahimović ve švédštině, Robben v nizozemštině nebo Messi ve španělštině. A poté ještě další němé obličeje v různých barvách pleti.

Podobnou kampaň proti odpalování pyrotechniky si přeje Jakub Shoř, který se na Policejním prezidiu zabývá diváckým násilím.

„Hráči jsou idoly pro fanoušky. Mohou jim vysvětlit, že tohle tady nechtějí. Chybí mi kampaň, která by fanoušky vzdělávala a vysvětlovala škodlivost pyrotechniky,“ říká Radiožurnálu.

Registr fanoušků i automatické rozpoznávání obličejů. Jak se zbavit pyrotechniky na stadionech?

Číst článek

V českých podmínkách to vypadá jako sci-fi. Kluby u nás odpalování zakázaných světlic příliš neřeší. Některé ho svým fanouškům neoficiálně povolily, další proti němu alespoň nepodnikají žádné výrazné kroky – navzdory tomu, že za prohřešky svých příznivců platily pokuty v řádech desítek tisíc korun.

Po dobrém, nebo po zlém?

Situace se ale mění, minimálně někde. „S představiteli klubu komunikujeme denně. Na stadionu máme svůj obchod. Pro lidi z klubu není nic jednoduššího než seběhnout dvě patra dolů,“ přiznal zástupce slávistického kotle „sešívaných“.

Spolu s několika dalšími příznivci se dokonce sešel i s šéfem klubu Jaroslavem Tvrdíkem, který chce zakázat házení věcí na hrací plochu a pokřikování vulgarit, a omezit používání pyrotechniky.

Ochrana fanoušků, nebo neúměrné náklady? Jak policie cvičí zásahy na stadionech

Číst článek

„Ze strany vedení klubu ve vztahu k fanouškům je to poslední pokus, jak to řešit po dobrém. V opačném případě jsme připraveni na uplatňování razantních sankcí,“ říká Jaroslav Tvrdík.

Třeba na vymáhání pokut nebo udělování zákazů vstupu na stadionu Slavie.

„Například můžeme některé sektory překrýt sítí, aby na plochu nelétaly problematické předměty. I vedení klubu má své nástroje, jak tomu zamezit,“ dodává Tvrdík.

Tuto iniciativu vedení Slavie ocenila disciplinární komise české ligy. Díky ní nezavřela červenobílým na souboj se Spartou část stadionu, jako se to stalo ve čtvrtfinále Evropské ligy proti Chelsea.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme