Sparta zvítězila v Ostravě 1:0 díky gólu Tetteha a udržela ligovou neporazitelnost

Fotbalisté pražské Sparty vybojovali veledůležité tři body proti ve formě hrajícímu Baníku Ostrava a vrátili se na třetí příčku prvoligové tabulky. Výhru Letenským vystřelil v 77. minutě v utkání plném emocí na obou stranách hřiště i v hledišti Městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích útočník Benjamin Tetteh.

Sledovali jsme online Ostrava (Aktualizováno: 20:01 17. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Sparty slaví gól Benjamina Tetteha (druhý zleva)

Fotbalisté Sparty slaví gól Benjamina Tetteha (druhý zleva) | Zdroj: ČTK

Šlágr kola se hrál netradičně až v pondělí, na což nazlobeně reagovali zejména fanoušci pražské Sparty. Ti by se totiž, pokud by nechtěli jet autem nebo vypravovat vlastní autobus, dostali ze zápasu zpět do Prahy až v půl třetí ráno.

Přesunutí zápasu z lukrativnějšího víkendového termínu na pondělí bylo podle Ligové fotbalové asociace zapříčiněno pořádáním akce Dny NATO, na kterou se přes víkend přijelo na Ostravsko podívat bezmála čtvrt milionu lidí.

ONLINE ze zápasu Baníku Ostravy se Spartou

Trenér pražské Sparty Zdeněk Ščasný musel před utkáním řešit rozsáhlou absenci ve vlastních řadách, neboť mu scházel kvůli čtyřem žlutým kartám klíčový záložník Guélor Kanga a hned čtveřice hráčů, kteří jsou zranění – Václav Kadlec, Tal Ben Chaim, Václav Drchal a Ondřej Zahustel.

Absenci Kangy vyřešili Letenští zařazením Michala Sáčka, pro kterého šlo o první start v sezoně. Baník nastoupil v osvědčené sestavě, žádná zranění jej netrápila, a to i prot, že se na utkání dokázal dát dohromady kapitán domácích Milan Baroš.

Ostravští začali zápas v bouřlivé atmosféře velmi aktivně, Spartě nepůjčovali míč, a když se k němu Pražané dostali, srážela je nepřesná rozehrávka. V polovině prvního poločasu se ale hra vyrovnala a do útoku začali chodit i hráči v rudém dresu.

Ve 40. minutě došlo mezi hráči k potyčce, kterou odstartoval kopanec Martina Frýdka do Martina Filla, do čehož se přimotal nejdříve kapitán Baroš a poté i ostatní hráči Sparty i Baníku. Celou situaci vyřešil sudí Královec žlutými kartami pro Benjamina Tetteha a Martina Filla. První poločas tak skončil více méně spravedlivou bezbrankovou remízu.

Když nemáme správnou techniku, tak se na to vykašleme, kritizoval Vrba po zápase s Opavou video

Do druhého poločasu nastoupily oba týmy beze změn a zápas tak pokračoval v podobném stylu, v jakém skončila jeho první polovina. V 56. minutě zajímavě uvolnil Baroš Hrubého, který parádní přízemní přízemní ranou pořádně prověřil brankáře hostí Florina Nitu, jenž si však s projektilem dokázal poradit.

Po hodině hry zaváhal při rozehrávce domácí stoper Šindelář, který nechtěně poslal do samostatného úniku sparťanského křídelníka Plavšiče, ten však nic nevymyslel a jeho pokus polapil jistý Laštůvka.

V 77. minutě přišel rozhodující moment, když Frýdek skvělou přihrávkou vybídl ke skórování Tetteha, který si pohlídal ofsajdovou linii a sólový náběh zakončil zkušeným přehozením bezmocného Laštůvky a umístil míč přesně k tyči.

Vzápětí mohli domácí hned vyrovnat, v ideální střelecké pozici na hranici šestnáctky se objevil nově příchozí Jakub Šašinka, do jehož střely však obětavě skočil stoper Sparty Uroš Radakovič a zamezil tak stoprocentní gólové příležitosti.

I přes závěrečný tlak domácích v závěru základní hrací doby i během sedmi nastavených minut už ke změně skóre nedošlo a Sparta tak vyhrála v Ostravě 1:0 a vrátila se na třetí příčku tabulky, Baník zůstává pátý.

Baník před téměř patnácti tisíci diváky doma prohrál po devíti zápasech a připsal druhou porážku z posledních dvanácti ligových kol. Sparta je i po osmi zápasech ligy neporažena, na kontě má šest výher a dvě remízy.

„Vyhecovaný zápas, na jaře jsme z toho vyšli vítězně my, dneska oni. Takový je fotbal. Zklamání je každý prohraný zápas. Věřili jsme si. Věděli jsme, že to nebude takový zápas jako na jaře, kdy bylo hodně gólů. Už před zápasem jsme tušili, že to bude o jednom gólu. Oni jej dali. My taky měli nějaké šance, nevyužili jsme je. Oni ano. Musíme uznat, že Sparta byla lépe připravena než na jaře,“ řekl po zápase kapitán domácích Milan Baroš.

Dohráli jsme to v klidu. Ve druhém poločase se nám podařilo odvracet nakopáváné balony a řešili jsme to rychlými brejky. Věděli jsme, jaká tu bude atmosféra. Hráči věděli, že je to tu takhle normální a nepřekvapilo je to. Jsem rád, že jsme zůstali trpěliví i poté, co Šural nedal velkou šanci a ve druhém poločase to samé Plavšič. Co se týká nasazení Milana Baroše, tak na něj jsme se chystali. V domácích zápasech je tu velmi nepříjemný, ale naše obrana to s ním zvládla excelentně. Každé vítězství na Baníku pomůže,“ popsal trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

Baník Ostrava - Sparta Praha 0:1 (0:0)
Branka: 77. Tetteh. Rozhodčí: Královec - Hájek, Flimmel. ŽK: Diop, Fillo, Pazdera, J. Šašinka - Šural, Tetteh, Frýdek, Vukadinovič. Diváci: 14.212.
Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Šindelář, Stronati, Fleišman - Fillo (88. Granečný), Jánoš (81. O. Šašinka), Hrubý, Holzer - Baroš (78. J. Šašinka), Diop. Trenér: Páník.
Sparta: Nita - Chipciu, Radakovič, Kaya, Costa - Sáček (73. Vukadinovič), Stanciu, Frýdek, Plavšič (81. Čivič) - Šural, Tetteh (86. Mebrahtu). Trenér: Ščasný.

FORTUNA:LIGA (PLATNÉ K 17. 9. 2018)