V regionálním derby porazil Zlín Slovácko. Těšná vítězství slaví Olomouc a Sparta

• Fotbalisté Olomouce v 18. kole první ligy porazili 1:0 Liberec a po osmi zápasech se dočkali vítězství. O výhře domácích rozhodl Michal Vepřek.
  • Zlín zvítězil nad Slováckem 2:1. Domácí poslal ve 32. minutě do vedení Tomáš Poznar a pojistku přidal deset minut před koncem Petr Jiráček. Slovácko čtyři kola po sobě nezvítězilo a zůstalo sedmé.
  • Fotbalisté Sparty v sobotním utkání vyhráli 1:0 na hřišti předposlední Příbrami. O výhře hostů rozhodl Martin Hašek a letenský celek prodloužil sérii neporazitelnosti na sedm zápasů.

Zlín (Aktualizováno: 19:45 30. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Utkání 18. kola první fotbalové ligy: Fastav Zlín - 1. FC Slovácko ve Zlíně. Zleva Patrik Hellebrand ze Slovácka a Tomáš Poznar ze Zlína | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Olomouc - Liberec 1:0

Vítěznou letošní premiéru na lavičce Sigmy tak zažil osmapadesátiletý Jiří Neček, který na Hané dlouho působil jako trenér mládeže.

„Jsem nejšťastnější trenér na světě. Doufám, že nám výhra přinese více klidu a větší sebedůvěru. Hráči to potřebují, v hlavách to pořád máte, hlavně ty konce zápasů,“ poukázal zaskakující kouč na téma osmizápasovou sérii bez výhry, která v sobotu skončila. „Je to úplně něco jiného vést tým jako hlavní, než jen jako asistent,“ dodal Neček.

Slavia vrátila Baníku porážku z Mol cupu. Fotbalisté Mladé Boleslavi vyrovnali utkání v Olomouci

Liberec nastoupil v totožné sestavě, která před týdnem doma smetla 5:0 Zlín, a už v 11. minutě mohl jít do vedení, ale Breite mířil hlavou těsně vedle. Chvíli na to naopak otevřeli skóre domácí a svým prvním gólem v sezoně se o to postaral Vepřek. Navíc po 222 minutách ukončil střelecké trápení Olomouce.

„Zavál mě tam vítr,“ žertoval levý bek Michal Vepřek, jak se dostal do koncovky na malém vápně. „Ale Chytil se krásně otočil a dal to pod sebe,“ přidal.

V dalším průběhu první půle měli více ze hry Liberečtí. Ve 20. minutě nebezpečně, ale těsně vedle pálil Breite, v 25. pronikl za domácí stopery Musa, jenže ani on přesně nezakončil. Po dalších pěti minutách byl blízko vyrovnání Kačaraba, avšak ve skrumáži po rohu stačila domácí obrana míč včas odkopnout. Muse se poté neprosadil ani Musa po brejku.

KONEC | @FC Slovan Liberec porážíme 1:0 ⚽️💙

16:19 – 30. 11. 2019

1 1

„Kdybychom hráli tři zápasy za sebou, tak gól asi nedáme, vybrali jsme si to proti Zlínu,“ litoval zahozených šancí Radim Breite. „Měl jsem tři šance, třikrát jsem minul bránu,“ dodal.

Do druhé půle vstoupili aktivněji domácí a v 55. minutě pálil po přihrávce Plška vedle Houska. Poté opět po brejku zahrozil Musa a s přibývajícím časem snaha Liberce o vyrovnání ještě narůstala.

V 73. minutě doložil svoji střeleckou chuť Breite, ale opět nepřesně. Sigma se snažila otupit nápor soupeře aktivní hrou, což se jí nakonec podařilo a zvítězila poprvé od poloviny září, kdy zdolala Opavu. „Dnes jsme vyhořeli na produktivitě,“ posteskl si trenér Liberce Pavel Hoftych.

Sigma Olomouc - Slovan Liberec 1:0 (1:0)
Branka: 14. Vepřek. Rozhodčí: Denev - Blažej, Koval. ŽK: Plšek, Zmrzlý - Potočný, Breite, Karafiát. Diváci: 2816.
Olomouc: Mandous - Sladký, Štěrba, Beneš, Vepřek - Zmrzlý - Zahradniček (90.+2 Hála), Houska, Plšek, Falta - Chytil (51. Yunis, 73. González). Trenér: Neček.
Liberec: Nguyen - Mikula, Kačaraba, Karafiát, Hybš - Oscar (89. Chaluš), Mara (81. Mara) - Malinský, Breite, Potočný (65. Pešek) - Musa. Trenér: Hoftych.

Zlín - Slovácko 2:1

„Jsme rádi, že jsme to zvládli. Cítili jsme, že máme sami sobě dluh po zápase v Liberci, který nám nevyšel. Potřebovali jsme získat body nehledě na to, že hrajeme derby,“ uvedl na tiskové konferenci zlínský kouč Jan Kameník.

Trenér Slovácka Martin Svědík musel už v 11. minutě střídat, místo zraněného útočníka Šašinky naskočil Kalabiška. První velkou šanci měl ve 20. minutě Zlín. Hlinka po zemi vypálil zpoza vápna a jeho střelu zastavila tyč.

V 32. minutě už „Ševci“ vedli. Džafič našel z přímého kopu Poznara a ten hlavičkou k tyči otevřel skóre. Nejlepší zlínský střelec ligové sezony se trefil v nejvyšší soutěži poprvé od srpna.

Fotbalisté Jablonce remizovali na hřišti Slovácka 1:1. Šanci posunout se na třetí místo nevyužili

„Jsem rád za vstřelený gól. Bylo to po dlouhé době a byl důležitý, protože nás poslal do vedení. Nemáme takovou sílu, abychom otáčeli zápasy, takže o to byl důležitější,“ podotkl Poznar.

O pět minut později poprvé výrazněji zahrozili i hosté. Přímý kop propadl na zadní tyč, kde na míč těsně nedosáhl Reinberk. Po přestávce kombinačně lepší Slovácko výrazně přidalo a dostalo soupeře pod tlak.

Po hodině hry Navrátil trefil Bartošáka a hosté marně reklamovali ruku a penaltu. Po následném rohu vychytal Havlíka zlínský gólman Rakovan. V 72. minutě se na opačné straně nečekaně odrazil míč k Poznarovi, který ale ve velké šancí vystřelil mimo.

V 80. minutě už domácí přidali pojistku. Po Poznarově centru procpal míč do sítě Jiráček, který na rozdíl od spoluhráče zřejmě nebyl v ofsajdu. „Nebyl jsem si jistý, zda nejsem v ofsajdu, tak jsem sledoval rozhodčího. Nezvedl praporek, tak jsem se šel radovat. Už jsem párkrát takovou šanci nedal, ale tentokrát to padlo,“ řekl Jiráček.

KONEC | Derby je naše! 💛💙 #derby #ZLNSLO

16:48 – 30. 11. 2019

2 4

Slovácko se ale nevzdalo a ještě zdramatizovalo závěr. V 86. minutě usměrnil Havlíkův přímý kop špičkou kopačky do sítě Hofmann a snížil. „Z gólu jsem sice měl radost, ale bylo to pozdě a nic to neřešilo,“ podotkl Hofmann.

Hosté pak domácí sevřeli pod drtivý tlak, ale ani jednu ze tří šancí neproměnili. Hned minutu po snižující trefě zachránil Zlín od vyrovnaní Rakovan, poté Daníček pálil do boční sítě a v závěru nastavení vyhlavičkoval míč směřující do branky Hnaníček. Zlín tak oplatil Slovácku předchozí dvě letošní porážky.

„Ve druhém poločase přišlo zlepšení, ale derby vyhrává ten, kdo víc chce. Zlín si šel za tím. Nelíbí se mi, co jsme hráli. Mám rád přímočarý fotbal, šance neuděláme z toho, že si dáme 20 přihrávek,“ zlobil se Svědík.

„Po inkasované brance jsme zkoprněli. Pak jsme se dostali pod tlak, závěr byl hodně hektický. Zlatá výhra nakonec,“ dodal Poznar.

Fastav Zlín - 1. FC Slovácko 2:1 (1:0)
Branky: 32. Poznar, 80. Jiráček - 86. Hofmann. Rozhodčí: Rejžek - Kotalík, Pečenka. ŽK: Džafič, Wágner, Čanturišvili, Buchta - Juroška, Daníček, Hellebrand. Diváci: 4051.
Zlín: Rakovan - Cedidla, Buchta, Hnaníček - Matejov, Hlinka, Jiráček, Bartošák - Poznar (85. Železník), Wágner (72. Fantiš), Džafič (79. Čanturišvili). Trenér: Kameník.
Slovácko: Trmal - Juroška (85. Sadílek), Hofmann, Kadlec, Reinberk - Havlík, Daníček - Navrátil, Hellebrand (76. Dvořák), Petržela - Šašinka (11. Kalabiška). Trenér: Svědík.

Příbram - Sparta 0:1

Fotbalisté Sparty v sobotním utkání vyhráli 1:0 na hřišti předposlední Příbrami. O výhře hostů rozhodl Martin Hašek a letenský celek prodloužil sérii neporazitelnosti na sedm zápasů a posunul se na třetí místo. Středočeši pojedenácté za sebou nevyhráli.

Sparta neprohrála v Příbrami sedm let a do zápasu vstoupila přes vynucené změny v obraně aktivně. Několik minut vůbec nepustila domácí na svoji polovinu a zdálo se, že zápasu bude vládnout. Jenže žádné výrazné šance si z úvodního náporu nevypracovala, a domácí se snažili kombinacemi z defenzivního sevření dostat.

Hosté měli sice i nadále míč pod kontrolou, všechny statistické ukazatele mluvily v její prospěch, ale první trochu slibnější ohrožení příbramské branky přinesla až Hložkova hlavička z 19. minuty, kterou brankář Kočí vytlačil nad břevno. Na druhé straně byl v dobré šanci Slepička, ale jeho hlavička byla příliš slabá a Heča jí kontroloval.

⏱️ KONEC ZÁPASU

Sparta si z Příbrami odváží tři body. #acsparta

18:56 – 30. 11. 2019

2 37

Domácí obranný zámek dokázali hosté odemknout po půlhodině hry, kdy se Hanousek odměnil za šanci hrát v základní sestavě zpětnou přihrávkou na Haška a ten uvnitř šestnáctky nezaváhal.

„Ano, vedli jsme dlouho jen o gól, ale nepamatuji žádné domácí akce, které by nás ohrozily, naopak jsme měli další branky přidat. Dnes jsem obavy ze ztráty bodů určitě neměl,“ popisuje Hašek.

Příbramští v závěru poločasu přidali na aktivitě, ale Kodr hlavičkoval mimo a Rezek se ve 42. minutě zalekl odraženého míče a jeho střela byla zblokována. Domácí kapitán pak měl štěstí, že po šlapáku na Krejčího neobdržel druhou žlutou kartu a neskončil předčasně pod sprchou.

Vedení fotbalové Sparty představilo novou posilu. Do klubu přichází advokát na smlouvy

Sparta nechtěla ustoupit z aktivní hry ani po pauze, domácí se ale také tlačili stále častěji dopředu. Hosté se už v 52. minutě znovu radoval z gólu po další trefě Haška, ale rozhodčí ho po poradě s kolegy u videa neuznal, podle všeho kvůli ofsajdu Tetteha.

Právě letenský útočník byl hlavní tváří následující fáze zápasu: nejprve ho vychytal ve velké šanci Kočí, zanedlouho při obdobné akci sparťan z levé strany pálil do břevna.

Příbram cítila, že sparťanská defenzíva při absenci Kayi není zrovna pevná a snažila se rychlými akcemi dostat rychle před Heču a zakončovat. Hosté využívali stále více na riziko hrající domácí defenzívy k rychlým výpadů, ale celou řadu dalších slibně rozehraných akcí dotáhnout nedokázali.

Domácí byli nejblíže k vyrovnání po hlavičce Šimka, ale Heča jeho pokus chytil. Příbram tak natáhla sérii bez vítězství na 11 zápasů.

„Štve mě to, určitě jsme dnes měli na to, abychom Spartu potrápili více, ale nedokázali jsme dotáhnout několik slibných akcí do konce,“ litoval prohry domácí útočník Miroslav Slepička, který se v základní sestavě objevil po dlouhém zranění poprvé od loňského září.

1. FK Příbram - Sparta Praha 0:1 (0:1)
Branka: 30. Hašek. Rozhodčí: Pechanec - Dobrovolný, Novák - Franěk (video). ŽK: Alvir, Rezek, Dramé, Tregler - Krejčí, Heča, Frýdek.
Příbram: Kočí - Tregler, Kodr, Šimek, Nový - Dramé (81. Kříž) - Voltr (59. Stuparevič), Zeman, Rezek, Alvir - Slepička (65. Květ). Trenér: Nádvorník.
Sparta: Heča - Sáček, Mandjeck, Lischka, Hanousek - Hložek, Hašek, Krejčí, Kanga (59. Plavšič), Frýdek (90. Kozák) - Tetteh (80. Juliš). Trenér: Jílek.

FORTUNA:LIGA - Základní část (PLATNÉ K 30. 11. 2019)