Českým bezdomovcům pomáhá fotbal dostat se z ulice, účastní se i Homeless World Cupu

Nejlepší fotbalisté světa patří mezi celebrity. V klubech berou velké peníze a budoucnosti se bát nemusí. Fotbalisté hrající Homeless World Cup, tedy světový šampionát bezdomovců, sice oblékají reprezentační dresy, ale peníze a sláva se jich rozhodně netýkají.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Je to nejrozšířenější sport na světě, hraje se po celé planetě a umí ho všichni,“ vysvětluje Radiožurnálu manažer české fotbalové reprezentace bezdomovců Josef Šedivý, jak se pomocí fotbalu snaží se čeští bezdomovci vrátit do normálního života.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští bezdomovci se pokouší vrátit do života pomocí fotbalu

Hráčům ani tak nejde o výsledky nebo o peníze, ale o naději na lepší život. A nejedná se pouze o bezdomovce.

„Jsou to i lidé, kteří se například léči z drogové závislosti, můžou hrát i uprchlíci. Může to být kdokoliv, kdo aktuálně postrádá svůj domov,“ říká Šedivý.

Česká reprezentace se světového šampionátu sociálně vyloučených v pouličním fotbale účastnila pravidelně od roku 2006. Letos ale poprvé kvůli nedostatku finančních prostředků na turnaj, který se koná na podzim v Mexico City, český výběr nepojede.

„Jsou to všechno kluci, kteří přišli z ulice, hráli třeba i na mistrovství světa. Dál s námi zůstávají v kontaktu, hrají Haunspaulku. Neberou drogy, nežijí na ulici, neberou drogy,“ popisuje Josef Šedivý, kdo dostal šanci jet alespoň na evropský šampionát v rámci Homeless World Cupu.

„Vzali jsme je na tenhle turnaj, protože jsou tady i různé workshopy. Tak trochu doufám, že někteří kluci se přidají k nám, na stranu organizátorů a budou to zase oni, kteří budou pomáhat,“ věří Šedivý.

Český výběr čekají v Grazu týmy z Anglie, Německa, Slovinska a domácího Rakouska.

„Je to obrovská motivace reprezentovat Českou republiku, to je pro ty kluky hlavní,“ dodává manažer české fotbalové reprezentace bezdomovců Josef Šedivý.

Statistika mu dává za pravdu. Podle nestátní neziskové organizace SANANIM se 8 z 10 účastníků předloňského Homeless World Cupu dokázalo vrátit do normálního života.

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme