Skupina pod vedením Fouska má navrhnout nového kouče reprezentace. Ten rozhodne o vyřazené trojici

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR pověřil pětičlennou skupinu pod vedením předsedy Petra Fouska, aby předložila návrh na nového trenéra české reprezentace po Jaroslavu Šilhavém. Šéf FAČR nechtěl prozradit jména možných kandidátů, zahraniční kouč je podle něj jen okrajovou variantou.

Olomouc (Aktualizováno: 17:28 21. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fousek

Pětičlenná skupina pod vedením předsedy Fotbalové asociace Petra Fouska má vybrat nového trenéra české reprezentace (ilustrační foto) | Foto: Karolína Němcová | Zdroj: Český rozhlas

Jasno o novém trenérovi by chtěl Fousek mít co nejdřív v novém roce, aby kouč dostal čas na přípravu na březnový sraz. Řekl to na tiskové konferenci po mimořádném zasedání výkonného výboru v Olomouci, kde reprezentace po pondělní výhře 3:0 nad Moldavskem postoupila na mistrovství Evropy v Německu.

V pětičlenné skupině vedle Fouska budou oba místopředsedové asociace Jiří Šidliák a Jan Richter, člen výkonného výboru a šéf prvoligové Viktorie Plzeň Adolf Šádek a nový technický ředitel asociace Erich Brabec.

Už to v nás zrálo nějakou dobu, říká Šilhavý o konci realizačního týmu u fotbalové reprezentace

Číst článek

„Myslím, že ta skupina je složená dobře. Jsou v ní tři statutární zástupci Fotbalové asociace ČR – já a moji místopředsedové. Člen výkonného výboru za profesionální fotbal, protože předpokládáme, že se v realizačním týmu objeví lidi z profesionálního fotbalu. Pochopitelně technický ředitel, který bude věci konzultovat i se sportovní radou,“ řekl Fousek.

Nechtěl prozradit, o kterých trenérech FAČR uvažuje. „Teď nechci vůbec spekulovat o jménech. Tomu bych se rád vyhnul nejen dnes, ale i v dalších týdnech. Zaznamenali jsme celou řadu spekulací, kdo by měl přijít, kdo je vhodný kandidát, kdo ne. O tom nechceme mluvit do doby, než pracovní skupina sestaví návrh na výběr trenéra, realizačního týmu i nového manažera,“ uvedl Fousek.

„Chci zdůraznit, že půjde o koncepční řešení, ne o krátkodobou výpomoc do turnaje. Ve fotbale nikdy neříkej nikdy, zahraniční variantu kouče ale považuji za okrajovou. Jsme si vědomi, že Euru předcházejí březnová přípravná utkání. Chceme, aby ještě před nimi měl trenér možnost pracovat na přípravě,“ dodal Fousek.

V zákulisí se spekuluje o bývalém trenérovi reprezentační jednadvacítky Vítězslavu Lavičkovi, někdejším svazovém předsedovi Ivanu Haškovi, kouči Slovácka Martinu Svědíkovi či zkušeném Miroslavu Koubkovi, který vede Viktorii Plzeň.

„Máme svou strategii, co se týká postupu, ale zatím si ji necháme interně. Nejdůležitější je výsledek. Abychom se shodli, vybrali dobře a trenér, který povede reprezentaci, byl úspěšný. Chci zdůraznit, že to bude koncepční řešení, nejedná se o nějakou krátkodobou improvizaci do Eura,“ poznamenal Fousek.

Varianta se zahraničním trenérem podle něj není pravděpodobná. „Tuhle záležitost jsme diskutovali. Ve fotbale je vše možné, ale považuji to za okrajovou možnost. Jsme si vědomi, že český fotbal zejména v kabině má své kulturní prostředí. Český tým má určitá pravidla, která vycházejí z naší národní povahy, našich určitých zvyklostí. To neznamená, že by zahraniční trenér nemohl být úspěšný. Máme příklady v poslední době, které to dokazují. Ale pochopitelně svou roli hraje i ekonomická stránka věci,“ řekl Fousek.

‚Tlak už byl enormní, někdy jsem to ani nechápal.‘ Trenér Šilhavý končí na lavičce národního týmu

Číst článek

O nástupci Šilhavého by chtěl mít jasno co nejdříve v novém roce. Nejbližší program čeká reprezentaci na konci března, kdy sehraje dva přípravné zápasy. „Jsme si vědomi, že Euru předcházejí březnová přípravná utkání. Chceme, aby ještě před nimi měl trenér možnost pracovat na přípravě, komunikovat s hráči. Naplánovat si soustředění před Eurem a celou řadu všech věcí, které k přípravě na takovýhle turnaj patří,“ podotkl Fousek.

FAČR hledá nového trenéra poté, co se navzdory postupu na šampionát rozhodl u mužstva skončit Šilhavý, protože byl v poslední době pod velkým tlakem. Smlouva by mu oficiálně vypršela 30. listopadu a k jejímu prodloužení by bylo zapotřebí uplatnit oboustrannou opci. Chtít pokračovat by tedy musela nejen Fotbalová asociace, ale také trenér.

Nový kouč má rovněž rozhodnout o budoucnosti fotbalistů Jakuba Brabce, Vladimíra Coufala a Jana Kuchty. Ti byli po návštěvě nočního podniku před pondělním závěrečným zápasem evropské kvalifikace proti Moldavsku vyřazeni z české reprezentace.

Fousek na tiskové konferenci uvedl, že výkonný výbor trojici opor z národního mužstva rozhodně navždy nevyřadil. Výbor zároveň vyzval svého člena Tomáše Neumanna, aby zvážil důsledky toho, že byl v klubu po boků hráčů.

Dva ze tří nejzkušenějších hráčů aktuálního výběru Brabec s Coufalem a útočník Kuchta v noci ze soboty na neděli navštívili v Olomouci diskotéku, kde popíjeli, a na hotel se vrátili až v ranních hodinách.

Vedení reprezentace je ihned vyřadilo z mužstva a český tým už bez nich v pondělí postoupil na mistrovství Evropy poté, co porazil Moldavsko 3:0. Trenér Jaroslav Šilhavý připustil, že noční aféra přispěla k jeho rozhodnutí po úspěšné kvalifikaci u národního celku skončit.

Trio reprezentantů se omluvilo za návštěvu diskotéky. ‚Byla to obrovská chyba a zkrat,‘ uvedl Brabec

Číst článek

Všichni hráči se výkonnému výboru omluvili. „Věc je poměrně čerstvá. Pro nás bylo zásadní to řešení, které jsme přijali ve shodě s vedením reprezentace, trenérem. Byl to pochopitelně zásah do mužstva, nejen herní, ale i atmosférou. Jsem rád, že se s tím reprezentace vyrovnala. Že jsme určité principy povýšili tam, kam správně patří. Ukázalo se, že v reprezentaci panuje konkurence. Ukázalo se, že jsou tam hráči, kteří jsou schopni chytit příležitost za pačesy,“ uvedl Fousek.

„Probíhá další sebereflexe těch hráčů. Nechci je tady ukřižovávat, pro ně samotné to musel být těžký moment, že museli opustit mužstvo. Vyčkáme do okamžiku nominace nového trenéra. Myslím, že jsou to dobří hráči. Uvidíme, co přinesou následující měsíce. Rozhodně jsme k tomu nepřistoupili tak, že bychom je navždy vylučovali z reprezentace,“ dodal Fousek.

Výkonný výbor se také zabýval přítomností svého člena a trenéra futsalové reprezentace Neumanna po boku hráčů v klubu a vyzval ho, aby zvážil důsledky. „Situaci jsme prodiskutovali, protože to vrhlo určité světlo na něj, na výkonný výbor, na FAČR. Vyžádal si čas na to, aby zvážil ty důsledky,“ uvedl Fousek.

Dvanáctičlenný výkonný výbor nemá právo některého ze svých členů odvolat. „Pan Neumann si vzal nějaký čas na rozmyšlenou, jak se situací naložit. Kdo zná stanovy, ví, že výkonný výbor ho nemůže odvolat. Odvolat ho může pouze valná hromada,“ upřesnil místopředseda asociace Jiří Šidliák.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme