Costa o rasismu na Spartě: Na všech životech záleží. Zneužívat heslo na vlajce není namístě

Fotbalová Sparta dostala pokutu 160 tisíc korun za rasistické chování fanoušků během semifinále domácího poháru s Plzní. Na projevy některých fanoušků zareagovali i sparťanští hráči tmavé pleti, kteří se v následujícím utkání nezúčastnili tradiční pozápasové děkovačky. Obránce Costa Nhamoinesu v rozhovoru pro stanici BBC popsal, jak vnímá rasistické projevy na stadionu z řad příznivců letenského velkoklubu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Costa Nhamoinesu | Zdroj: Profimedia

„Minulý týden jsme hráli zápas proti rivalovi z Plzně, za které nastupuje hráč z Konga (Joel Kayamba). Když byl u míče, tak příznivci z naší sekce, říkají si ultras, dělali opičí zvuky,“ vyprávěl Costa pro zpravodajský web BBC.

Hráči tmavé pleti se děkovaček neúčastnili, protože necítili optimální naladění tribun, uvedla Sparta

Číst článek

„Já jsem nehrál, byl jsem u lavičky a rozcvičoval jsem se, ale slyšel jsem to. Nedělal to každý, ale jen pár lidí z té části stadionu, kde byli ultras. Poté tam někdo vytáhl vlajku s nápisem White Lives Matter.“

„Byl jsem docela překvapený, že část našich fanoušků, kteří obvykle dělají dobrou atmosféru, takto jedná. Co mě také překvapuje, že Sparta se jako klub zapojuje do boje proti rasismu v naší lize a na stadionu se objeví fanoušci, kteří tohle dělají,“ posteskl si rodák ze Zimbabwe.

Čyřiatřicetiletý Costa si přesto myslí, že fanoušci na Spartě fandí slušně, ale stále se mezi nimi najde mizivé procento těch, kteří prostor na stadionu zneužívají k projevům rasismu.

„Když se dívám na svůj klub, kde už nějakou dobu působím, tak vím, že máme dobré fanoušky. Chodí se na nás dívat rodiče s dětmi, ale bohužel je tady stále malé procento lidí, kteří budou tyhle věci dělat pořád,“ posteskl si.

White Lives Matter

Během zmiňovaného utkání se na tribuně objevila také vlajka s nápisem White Lives Matter (na životech bělochů záleží). Narážka na heslo Black Lives Matter, které v posledních týdnech rezonuje po celém světě byla pochopitelně více než zřejmá. Podle Costy se jedná o provokaci.

Sparta Prague fans had a banner reading "White Lives Matter" at their game against Viktoria Plzeň last night. Plzeň's French player Jean-David Beauguel says he also heard monkey chants targeted at teammate Joel Ngandu Kayamba. Digusting and moronic. twitter.com/JDavid_Beaugue…

09:45 – 18. 06. 2020

4 39

„Black Lives Matter neznamená, že by na ostatních životech nezáleželo. Na všech životech záleží, ale to heslo je spojováno s lidskými právy, s tím, co se děje už dlouho. Takže když pak přijdou někteří ultras s vlajkou White Lives Matter, přijde mi to v souvislosti s tím nemístné.“

Co na to Kayamba?

Costa potvrdil, že s plzeňským útočníkem byl v kontaktu i po zápase a vyměnili si několik zpráv. „Ano, psali jsme si. My jsme dlouhodobě v kontaktu. Máme za sebou podobnou minulost a také se to nestalo poprvé. Doufáme, že odpovědní lidé nás podpoří a nebudeme tohle muset řešit. Nejde tolik o nás, ale jde o nastupující generaci, která tady v budoucnu bude. Máme tu hráče z celého světa, kteří mohou přijít hrát do Čech nebo kamkoliv jinam, a neměli by se bát, že se s tím budou i nadále setkávat.“

mim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme