Euro 2028 by mohlo hrát 32 týmů, UEFA přemýšlí nad další změnou formátu

Evropská fotbalová asociace UEFA zkoumá možnost, jak do budoucna rozšířit počet účastníků mistrovství Evropy ze stávajících 24 na 32. Nový formát by se mohl týkat již ME 2028, jehož pořadatel se bude volit za dva roky. Uvedla to agentura AP.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Los kvalifikace o Euro 2020.

Los kvalifikace o Euro 2020. | Foto: John Sibley | Zdroj: Reuters

Nynější počet 24 týmů, kdy z šesti čtyřčlenných základních skupin postupují na evropském šampionátu první dva týmy a další čtyři nejlepší celky z třetích míst, je přitom pět let starou novinkou. Do té doby platil systém z roku 1996 s 16 celky, v němž ze čtyř skupin postupovaly jen dva nejlepší.

Angličtí fotbalisté čelí po neúspěšném finále rasismu a urážkám. Útoky odsoudil i premiér Johnson

Číst článek

V případě, že by došlo k rozšíření účastníků finálového turnaje na 32, musel by se změnit i kvalifikační formát.

Při současném počtu 55 evropských asociací by se ME účastnila více než polovina všech celků. Změna by se neměla dotknout nejbližšího ME v roce 2024, které je v Německu naplánované nadále s 24 účastníky.

S počtem 32 týmů se uskuteční příští rok mistrovství světa v Kataru, nicméně i zde FIFA schválila do budoucna další rozšíření. Na MS 2026 v USA, Kanadě a Mexiku bude startovat 48 týmů rozdělených do 16 skupin po třech. Vždy nejlepší dva si zajistí postup do dvaatřicetičlenné vyřazovací fáze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme