FIFA bude zveřejňovat detaily disciplinárních i etických trestů, chce si polepšit v očích veřejnosti

Mezinárodní fotbalová federace FIFA bude od čtvrtka na svých internetových stránkách zveřejňovat podrobnosti většiny rozhodnutí etické a disciplinární komise. Vedení světového fotbalu si od toho slibuje, že po řadě korupčních skandálů jí to v očích veřejnosti vynese větší důvěryhodnost.

Curych Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní fotbalová federace FIFA | Foto: Arnd Wiegmann | Zdroj: Reuters

FIFA dosud zveřejňovala pouze tresty bez bližšího zdůvodnění. Nyní budou na internetu nově k dispozici důkazy, právní postupy a také důvody, jak komise k trestům za korupci, ovlivňování výsledků nebo za rasismus došly. K nahlédnutí budou i detaily odvolání k arbitráži CAS nebo spory klubů s hráči a trenéry kvůli smlouvám.

Exšéf Evropské fotbalové asociace Platini plánuje po skončení trestu návrat k fotbalu a knihu

Číst článek

„Nikdo už nebude moci říct, že rozhodnutí jsou dělána potají,“ citovala agentura AP zástupce generálního sekretáře Alasdaira Bella. „Krok k podobné transparentnosti se měl udělat už dávno, protože největší problém, který dával lidem důvod k podezření a konspiračním teoriím, byl ten, že nevěděli, jak se rozhodnutí dělají,“ dodal.

FIFA má v úmyslu okamžitě zveřejňovat všechny verdikty a především jejich zdůvodnění s výjimkou těch, kdy se strany dohodnou o vině a trestu. Například jako v případě Manchesteru City, jenž unikl zákazu přestupů a místo toho zaplatil pokutu 370 tisíc švýcarských franků (asi 8,6 milionu korun).

Podle ředitele právního oddělení FIFA Emilia Garcíi budou nicméně i tyto verdikty zveřejňovány, avšak jednou za čtyři měsíce. „Myslím, že pro FIFA je to významný krok vpřed,“ prohlásil funkcionář, který už během působení v UEFA dvakrát ročně zveřejňoval zprávu, ve které vysvětloval tresty v nejvýraznějších případech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme