Rusko i Katar při volbě pořadatelství fotbalových šampionátů uplácely, tvrdí američtí žalobci

Rusko a Katar podle amerických žalobců uplatily vybrané představitele mezinárodní fotbalové federace FIFA při volbě pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 a 2022. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stadion Chalífa v Kataru

Stadion Chalífa v Kataru | Foto: LOC | Zdroj: sc.qa

V roce 2010 se rozhodovalo najednou o pořadatelích šampionátů v letech 2018 a 2022. Volby od začátku provázelo podezření z korupce. Nyní američtí žalobci zveřejnili detaily o zaslání úplatků pěti čelním funkcionářům FIFA před hlasováním.

Ligoví fotbalisté míří na virtuální trávníky, turnaj ve hře FIFA má i charitativní rozměr

Číst článek

Rusko zdolalo ve volbě pořadatele MS 2018 Anglii a společné kandidatury Nizozemska s Belgií a Španělska s Portugalskem. Katar zase překvapivě v závěrečném kole hlasování porazil USA.

Pro Rusko hlasoval tehdejší šéf fotbalové konfederace Severní a Střední Ameriky CONCACAF Jack Warner, který za to obdržel pět milionů dolarů. Stejný krok učinil také dlouholetý člen výkonného výboru FIFA Rafael Salguero z Guatemaly, který byl loni za úplatkářství potrestán sedmiletým zákazem činnosti. Salguero už v roce 2016 přiznal, že se při volbě pořadatele světového šampionátu 2018 nechal uplatit, peněz se však nedočkal.

Rusko závěry amerických žalobců odmítlo. „Je to jen názor právníků. Opakovaně jsme uvedli, že naše kandidatura byla transparentní. Už jsme zodpověděli všechny otázky. Jak vyšetřovací komise FIFA, tak médií. Předali jsme všechny potřebné dokumenty. Nemáme co dodat a nebudeme reagovat na pokusy vrhající stín na naši kandidaturu,“ řekl agentuře Interfax ředitel organizačního výboru MS Alexej Sorokin.

Fotbal zbožňujeme, na mistrovství světa budeme chodit, slibují Katařané. Atletika je netáhne

Číst článek

Obvinění popřel i mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. „Čteme zprávy médií. Nechápeme, co mají znamenat. Rusko získalo právo pořádat světový šampionát naprosto legálně. V žádném případě nebylo spojeno s úplatky. To odmítáme. Rusko hostilo nejlepší mistrovství v dějinách, na což jsme hrdí,“ prohlásil Peskov.

Katar za příslib úplatků zvolili tři jihoameričtí funkcionáři. Šlo o tehdejšího šéfa jihoamerické konfederace CONMEBOL Nicoláse Leoze, předsedu Argentinské fotbalové asociace a místopředsedu FIFA Julia Grondonu a předsedu brazilského fotbalu Ricarda Teixeiru. Grondona i Leoz jsou po smrti, Teixeira je v Brazílii, která nemá s USA smlouvu o vydávání stíhaných osob. Leoz a Teixeira byli už v roce 2015 obžalováni z nezákonného prodeje vysílacích práv.

Vyšetřování amerických žalobců se dotklo i televizní společnosti FOX, která získala vysílací práva na mistrovství světa 2018 a 2022 rovněž pomocí úplatků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme