Jeden majitel, dva kluby? ‚V českých profesionálních soutěžích to není možné,‘ říká šéf licenční komise

V českém fotbale by mohl mít jeden majitel dva profesionální kluby. Takové informace v posledních dnech přinesla tuzemská média. CNN Prima News uvedla, že Daniel Křetínský chce majetkově vstoupit do Viktorie Plzeň.

Praha/Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty | Foto: Ladislav Němec | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Současný vlastník Viktorie Plzeň Adolf Šádek podle serveru iDnes.cz už dříve měl mít zájem o převzetí brněnské Zbrojovky. Proto by se nabízela varianta se vstupem Křetínského do západočeského klubu, uvedl server CNN Prima News. Křetínskému už ale patří pražská Sparta.

Podle regulí ale jeden vlastník u dvou různých klubů není možný. V českých profesionálních soutěžích musí mít každý klub jiného majitele.

Sparta si před novou sezonou pojistila jednu z opor, z Fiorentiny vykoupila obránce Hancka

Číst článek

„Není možné, aby jedna fyzická nebo právnická osoba vlastnila podíl ve více než jednom klubu. UEFA dva majitele připouští, ale pouze z různých asociací. V případě, že se oba dostanou do evropských pohárů, pak je na vlastníkovi, aby rozhodl, kdo bude jejich účastníkem,“ vysvětlil Radiožurnálu šéf licenční komise Fotbalové asociace Stanislav Rýznar.

O licenci pro profesionální soutěž navíc nesmí žádat někdo, kdo už v těchto soutěžích má jiný klub. Každý tým z první nebo druhé ligy musí podle Rýznara uvést vlastnickou strukturu až do fyzických osob.

„Vyhodnocujeme podle doporučení UEFA i ovlivnění více klubů prostřednictvím dalších nástrojů nebo instrumentů, jako třeba sponzorů, rodinných stavů nebo dalších věcí, které by mohly mít vliv na chod dvou a více klubů,“ říká Rýznar.

Také peníze od sponzorů podléhají kontrole. Ty jsou zkoumány z pohledu tzv. „Fair value“. „Jestli hodnota jeho sponzorského příspěvku je odpovídající běžným standardům, anebo právě dochází k tomu, že je u nějakého klubu nižší a jiného vyšší. Pak to má i vliv na financial fair play (finanční regulace klubů – pozn. red.) a následně na přezkoumání udělení licence,“ doplňuje šéf licenční komise Fotbalové asociace Stanislav Rýznar.

Tomáš Petr, wei Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme