Plzeň i Sparta zvládly venkovní zápasy nejtěsnějším rozdílem. Bitvu o Ďolíček ovládly Pardubice

Fotbalisté Plzně si v 19. kole české ligy zvítězili na hřišti poslední Karviné 1:0 a přezimují na druhém místě tabulky. Čtvrtou výhru v řadě zajistil Viktorii vstřeleným gólem Milan Havel. Fotbalisté Sparty udolali Hradec Králové 1:0, duel hraný v Mladé Boleslavi rozhodl Adam Hložek. Pardubice letos i podruhé porazily v Ďolíčku Bohemians, čtvrté místo si pojistilo Slovácko, které doma porazilo Jablonec 2:1.

Aktualizováno Plzeň (Aktualizováno: 20:37 18. 12. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Nešický z Karviné v souboji s plzeňským Lukášem Kalvachem

Aleš Nešický z Karviné v souboji s plzeňským Lukášem Kalvachem | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Plzeň se musela v utkání obejít bez nejlepšího ligového střelce Jeana-Davida Beauguela, který nemohl nastoupit kvůli trestu po čtyřech žlutých kartách. Trenér Viktorie Michal Bílek upřednostnil od úvodních minut v útoku Pavla Šulce.

Schick za Leverkusen vstřelil další góly a přepsal klubový rekord. Coufal byl za West Ham vyloučen

Dvacetiletý Šulc se mohl kouči odvděčit už v páté minutě, kdy se po jeho hlavičkovém přiťuknutí dostal do rychlého úniku Jan Sýkora. Toho však vychytal pohotovým zákrokem brankář Jiří Ciupa. Viktoria pak sice držela míč, proti koncentrované obraně domácích se ale těžko prosazovala. Karviná zahrozila po půl hodině hry, jenže hlavička Rajmunda Mikuše letěla mimo.

Když už se zdálo, že oba týmy odejdou do kabin smírně, sklepl ve 45. minutě Sýkora míč na pronikajícího Milana Havla a ten nedal přesnou ranou do pravého horního rohu Ciupovi šanci. Levý obránce Viktorie skóroval podruhé v tomto ligovém ročníku.

Karviná se po přestávce snažila soupeře zatlačit. Hned v úvodu druhé půle si naběhl na Qoseho přímý kop Petr Buchta, v pádu však branku přestřelil. Na druhé straně mohl pro změnu udeřit Jhon Mosquera, ale jeho ránu vyrazil Ciupa na roh.

Domácí byli blízko vyrovnání po hodině hry, kdy se po rychlém brejku opřel do míče Qose. Střela albánského záložníka ovšem zamířila těsně nad břevno. Přestože se Plzni nepodařilo přidat pojišťující druhou branku, závěr utkání si již pohlídala. Proti pokusům střídajícího Durosinmiho a Svobody pak zasáhl spolehlivý gólman Staněk a udržel posedmé v této ligové sezoně čisté konto.

Západočeši se bodově dotáhli na vedoucí Slavii, která má však výrazně lepší skóre a nedělní zápas v Ostravě k dobru. Karviná v nejvyšší soutěži nezvítězila už 20 utkání za sebou, zůstává jediným týmem v ligové sezoně bez výhry a přezimuje s pouhými pěti body na poslední příčce.

Vydřená výhra Sparty

Hradec začal zostra a hned po minutě hry Daniel Vašulín po centru ze strany hlavičkoval nad. Hosté se k první vážnější situaci dostali až ve 22. minutě, ale Adam Hložek přestřelil. Po necelé půlhodině zápasu Adam Vlkanova zachytil zpětnou přihrávku a natlačil se před Martina Vitíka, ale mezi tři tyče nezamířil.

Na opačné straně Patrik Vízek vyrazil střelu sparťanského kapitána Bořka Dočkala z hranice šestnáctky a dorážku znemožnil Matěji Pulkrabovi stoper František Čech. V závěru poločasu si gólman letenského celku Dominik Holec poradil s hlavičkou Jana Mejdra

Po změně stran zastavil Vízek pokus Lukáše Haraslína z vápna, střelu Tomáše Wiesnera zpoza šestnáctky pak zblokovala domácí obrana. V 75. minutě Sparta udeřila. Hložek na polovině hřiště zpracoval Dočkalův nákop, prodral se do vápna, zbavil se Čecha a i s pomocí teče prostřelil Vízka. Devatenáctiletý český reprezentant skóroval v lize po pěti utkáních, do nichž nastoupil.

O pět minut později málem „Votroci“ odpověděli, jenže Vašulín trefil z úhlu břevno. Ani ve 30. vzájemném ligovém duelu se nezrodila remíza. Sparta v nejvyšší soutěži porazila Hradec poosmé za sebou, naposledy s ním ztratila body v únoru 2012 při venkovní prohře 0:1. Tým trenéra Koubka nevyhrál třetí kolo po sobě.

Bitva o Ďolíček

Fotbalisté začnou Ligu národů doma, Ronaldo by mohl přijet v září. Hrát se bude zřejmě v Praze

Pardubice v Ďolíčku v předchozím průběhu sezony vyhrály jediný zápas, a to v srpnu právě proti Bohemians 3:0. Od té doby v domácím azylu získaly pouhé dva body.

„Klokani“ často chybovali v rozehrávce a ve 22. minutě toho využil Pavel Černý. V pádu vypíchl míč směrem k Mojmíru Chytilovi a ten tváří v tvář domácímu brankáři dal svůj pátý gól v ligové sezoně. Svůj střelecký účet přitom otevřel na stejném stadionu právě při srpnové výhře nad Bohemians. Teď to bylo jeho loučení s pardubickým dresem, v zimní přestávce se po hostování vrací do Olomouce.

Po přestávce Bohemians zvýšili tlak, ale v 56. minutě znovu inkasovali. Tvůrci prvního pardubického gólu si vyměnili role, Chytil od rohového praporku odcentroval a Černý zblízka dal svůj druhou branku v ligové sezoně.

V 61. minutě na druhé straně střelu Tomáše Necida zastavilo břevno a o pět minut později se zkušený útočník přece jen prosadil. Po rohovém kopu číhal u zadní tyče a když Kovařík hlavou prodloužil centr, snadno míč dopravil do sítě. Pražané tak prohráli v lize potřetí za sebou a zůstávají v tabulce dvanáctí. Východočeši už jsou s jednobodovou ztrátou hned za nimi.

Výsledky české fotbalové ligy

Bohemians 1905 - Pardubice 1:2 (66. Necid - 22. Chytil, 56. Černý), Slovácko - Jablonec 2:1 (10. Jurečka, 56. Petržela - 39. Hübschman), Karviná - Plzeň 0:1 (45. Havel), Hradec Králové - Sparta Praha 0:1 (75. Hložek)