Fotbalisté Slavie obhájili titul. Sešívaní potvrdili mistrovský hattrick kanonádou proti Plzni

Fotbalisté Slavie ve šlágru 30. kola první ligy doma deklasovali Plzeň 5:1. Pražané tak stylově oslavili zisk třetího mistrovského titulu za sebou, který měli jistý už před výkopem díky odpolední remíze Sparty 2:2 v Liberci.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva střelec gólu Alexander Bah a Nicolae Stanciu

Zleva střelec gólu Alexander Bah a Nicolae Stanciu | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Slavia získala tři ligové tituly za sebou poprvé v samostatné historii, hattrick se naposledy povedl Spartě, která nejvyšší soutěž v letech 1997 až 2001 vyhrála hned pětkrát za sebou. Od rozdělení federace Červenobílí ovládli ligu posedmé, v součtu s Československem mají na kontě 21 mistrovských primátů.

Trenér vršovického mužstva Jindřich Trpišovský dosáhl na vítězný hattrick jako třetí v české i československé historii po Emilu Seifertovi a Jaroslavu Vejvodovi.

Slávisté mají šanci, že celou ligovou sezonu odehrají bez prohry, což se naposledy povedlo v ročníku 2009/10 Spartě. Červenobílí v nejvyšší soutěži bodovali už 41 utkání po sobě a překonali historický rekord v neporazitelnosti.

Slavia si díky titulu zahraje mistrovskou část kvalifikace Ligy mistrů. Vršovičtí mají jistotu, že všech předkolech budou mezi nasazenými týmy a vyhnou se papírově těžším soupeřům.

Debakl v Edenu

Slávisté, kteří na rozcvičku v Edenu už vyběhli v mistrovských tričkách s nápisem hattrick, v šesté minutě otevřeli skóre. Bah nacentroval do šestnáctky, hostující Beauguel míč nechtěně posunul k Holešovi a ten tvrdou ranou překonal brankáře Staňka.

‚Veskrze bizarní příběh.‘ Bývalý sparťan Kanga čelí obvinění z falšování jména, věku i místa narození

O chvíli později na druhé straně Kúdelovo zaváhání nepotrestal Káčer, jenž nejprve napálil gólmana Koláře a dorážku poslal mimo. Domácí pak začali dominovat a Plzeň držel jen výborný Staněk. Ten nejprve v pokutovém území podrazil Van Burena, následně však zlikvidoval penaltu Deliho. Nizozemec Van Buren z dorážky zblízka nepochopitelně vypálil nad břevno.

Staněk ve velké šanci vychytal i Bořila, ale ve 22. minutě po střele slávistického kapitána, kterou výrazně tečoval obránce Kaša, už domácí vedli 2:0. Brankář Viktorie poté vyrazil Bahovu ránu a smolař první půle Van Buren po úniku od půlky hřiště zakončil nepřesně. V závěru poločasu Staněk ještě vyrazil Masopustův střele a Kolář se v nastavení na druhé straně blýskl proti Beauguelově pokusu.

Slávisté začali lépe i druhé dějství a ve 47. minutě vstřelili třetí gól. Van Buren se prosadil střelou k tyči a částečně tak napravil předchozí zahozené šance. Vršovický tým pak trochu zvolnil, i tak měl ke čtvrtému zásahu blízko opět Van Buren, jenže tváří v tvář nevyzrál na Staňka.

Plzeň vzápětí v 67. minutě snížila po Káčerově ráně zpoza šestnáctky. Slovenský záložník si připsal premiérový gól v české nejvyšší soutěži. Hned za pět minut Slavia odpověděla. Stanciu nacentroval do pokutového území a volný Bah zakončil hlavičkou o zem. Také dánský bek se radoval z první branky v české lize a premiérové soutěžní trefy za červenobílé.

Po Kolářově dobrém zákroku proti střídajícímu Čermákovi v 84. minutě debakl hostů dokonal Stanciu umístěnou přízemní ranou. Rumunský záložník zaznamenal 12. ligový gól v sezoně a osamostatnil se na druhém místě tabulky střelců. O jednu branku víc v sezoně dali jeho spoluhráč Kuchta a jablonecký Schranz.

Slavia tak před tribunami zaplněnými fanoušky z deseti procent kapacity stadionu mohla slavit. Pražané v lize s Plzní neprohráli pošesté za sebou a z toho popáté naplno bodovali. Doma vyhráli osmý z posledních devíti vzájemných duelů.

30. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Viktoria Plzeň 5:1 (2:0)
Branky: 6. Holeš, 22. vlastní Kaša, 47. Van Buren, 72. Bah, 84. Stanciu - 67. Káčer. Rozhodčí: Berka - Blažej, Kotík - Proske (video). ŽK: Staněk, Beauguel, Mihálik (všichni Plzeň). Diváci: 1486 (omezený počet).

Liberec ztratil dvougólové vedení

Sparta byla jediným týmem, který ještě mohl Slavii teoreticky připravit o titul. Letenští na pražského rivala před nedělním programem ztráceli 17 bodů a měli k dobru domácí utkání s Plzní. Po remíze v Liberci však už slávisty předstihnout nemohou, i kdyby lídr tabulky všech pět zbylých ligových zápasů prohrál.

OBRAZEM: Na fotbalové stadiony se vrátila část fanoušků, musí mít respirátory i negativní test

Reprízu posledního finále domácího poháru začali aktivněji hosté, Plavšičova prudká rána z dálky ve čtvrté minutě ale skončila nad a o chvíli později Karabacovu střelu z vápna zblokoval Chaluš. Sedmnáctiletý záložník Karabec neuspěl ani v 25. minutě, kdy jeho přízemní pokus proletěl těsně vedle tyče.

Skóre paradoxně otevřel Slovan ze své první akce. Rondič přihrál Peškovi, který se zbavil Sáčka a střelou po zemi překonal gólmana Nitu.

Druhé trefy se Severočeši dočkali pět minut po přestávce. Rondič poslal ze vzduchu míč dopředu na Peška, jenž opět utekl Sáčkovi a střelou pod břevno se nemýlil.

Hostující trenér Vrba poslal do hry Karlssona a s 11 góly nejlepšího ligového střelce týmu Juliše, který nastoupil poprvé od února. V 65. minutě málem Pešek po Čelůstkově chybě a dalším úniku dokonal hattrick, zamířil však těsně vedle.

Neproměněná šance ho mohla mrzet dvojnásob, jelikož sparťané v rozmezí 67. až 68. minuty vyrovnali. Nejprve po Sáčkově nahrávce Karlssonova výstavní střela z dálky zaplula do růžku Knoblochovy branky a vzápětí se Hložek prosadil přízemní ranou zpoza šestnáctky na zadní tyč.

Sparta sice neprohrála čtvrté kolo po sobě, ale potvrdila, že se ji v Liberci v poslední době nedaří, když tam nevyhrála osmý z posledních devíti ligových duelů. Slovan doma v nejvyšší soutěži nezvítězil potřetí za sebou.

Slovan Liberec - Sparta Praha 2:2 (1:0)
Branky: 30. a 50. Pešek - 67. Karlsson, 68. Hložek. Rozhodčí: Orel - Kubr, Melichar - Pechanec (video). ŽK: Mikula, Sadílek, Rabušic, Faško - Wiesner, Bečka (asistent trenéra), Pavelka. Diváci: 850 (omezený počet).