Slavia přehrála Hradec rozdílem třídy a vrací se do čela ligové tabulky. Sparta porazila Zlín

Fotbalisté Slavie Praha zvítězili ve venkovním ligovém zápase proti Hradci Králové vysoko 5:1 a reagovali tak na sobotní vítězství Plzně. Před svého rivala ze západu Čech se tak Pražané posouvají v tabulce na první místo tabulky. Sešívaným pomohl skvělý výkon v prvním poločase, kdy se trefili hned čtyřikrát. Výhru slaví i třetí Sparta, která si doma bez problému poradila se Zlínem poměrem 2:0.

Mladá Boleslav (Aktualizováno: 20:08 27. 2. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Tecl a Jakub Hromada

Stanislav Tecl a Jakub Hromada | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

Úřadující mistři vyrovnali své druhé nejvyšší vítězství v tomto ročníku soutěže, lépe si vedli jen při výhrách 5:0 nad Jabloncem a Pardubicemi. Připsali si třetí ligový triumf za sebou. Hradec Králové prohrál po předchozích dvou remízách, v lize nezvítězil posedmé za sebou a v neúplné tabulce je osmý.

Oslavenec Souček si k narozeninám nadělil vítězný gól, zařídil výhru West Hamu proti Wolves

Trenér Slavie Trpišovský, který slavil 46. narozeniny, udělal oproti čtvrteční výhře 3:2 nad Fenerbahce Istanbul, po níž Pražané postoupili do osmifinále Evropské konferenční ligy, šest změn v základní sestavě.

Zraněného obránce Baha nahradil na pravé straně obrany navrátivší Masopust, na hrotu útoku dostal místo "dvougólového" střelce Sora přednost Tecl.

Oba týmy vyjádřily před výkopem minutou potlesku podporu Ukrajině, která čelí vojenské invazi ze strany Ruska.

Slavia měla povedený vstup do utkání a již ve druhé minutě se ujala vedení. Hostující Hromada se dostal s míčem až na hranici pokutového území, odkud přízemní střelou překonal brankáře Fendricha. Slovenský záložník vstřelil svůj první ligový gól v dresu Slavie.

Ve 12. minutě se obhájci titulu prosadili podruhé. Po Juráskově centru z levé strany si zaběhl na zadní tyč Lingr a z bezprostřední blízkosti zvýšil. Devátou branku záložníka Slavie v této ligové sezoně potvrdila i konzultace sudího Klímy s videorozhodčím.

Los evropských soutěží: Slavia narazí na LASK Linec, čeští kladiváři z West Hamu vyzvou Sevillu

Hradec Králové se nedokázal výrazně prosadit a naopak dál doplácel na individuální chyby. Ve 22. minutě vystihl v rohu hřiště Fendrichovu rozehrávku Olayinka, našel před brankou volného Tecla, a ten přidal třetí gól.

Trenér Koubek, jenž v minulosti trénoval Slavii, reagoval na nepříznivý vývoj dvojnásobným střídáním, stáhl i brankáře Fendricha, jehož nahradil Vízek. Ten však udržel čisté konto jen tři minuty. Po půl hodině hry si naskočil na Masopustův přímý kop Tecl a svým druhým gólem v zápase podtrhl ofenzivní dominanci Slavie. Čtyři branky v první půli vstřelili Pražané v lize poprvé od loňského ledna, kdy ve Zlíně vedli 5:0.

Kaňkou na povedené první půli bylo z jejich strany jen zranění Kačaraby, kterého nahradil ve 34. minutě jeho ukrajinský krajan Talovjerov. Hradec mohl ještě do přestávky skóre zkorigovat, ale Kubala po rychlém brejku přestřelil.

Slavia ve druhé půli nedovolila výrazné drama a vývoj utkání kontrolovala. Zápas nedohrál autor první branky Hromada, kterého musel v 54. minutě střídat kvůli zranění Samek. Dvacet minut před koncem se prosadil tvrdou ranou pod břevno opět Lingr a vstřelil svůj jubilejní desátý gól v tomto ligovém ročníku.

Nejvyšší porážku Hradce Králové v této sezoně zkorigoval až v závěru střídající Rybička. Slavia navázala s Východočechy na podzimní výhru 4:1 a porazila v lize "Votroky" popáté za sebou. Pražané venku v nejvyšší soutěži neprohráli pošesté za sebou a zůstávají tam s 27 získanými body nejlepším týmem v sezoně.

Sparta - Zlín 2:0

Fotbalisté Sparty porazili ve 23. kole první ligy Zlín 2:0. O výhře Pražanů rozhodl v 47. minutě Tomáš Čvančara, pojistku přidal v závěru střídající Jakub Pešek.

Domácí se prosadili minutu a půl po změně stran. Haraslín se zbavil hostujícího kapitána Procházky a přihrál pod sebe na Čvančaru, který prostřelil Rakovana. Uklidňující pojistku přidali Pražané až v závěru, když Minčev našel před brankou hlavou zakončujícího Peška. Český reprezentant dal sedmou branku v ligovém ročníku.

Letenští neprohráli v nejvyšší soutěži posedmé za sebou, na jaře však poprvé zvítězili po minulých dvou remízách. Na vedoucí Slavii a Plzeň ztrácejí sedm bodů, mají však zápas k dobru. "Ševci" v lize nebodovali po dvou výhrách a jsou jedenáctí.

Pod trenérem Vrbou Sparta doma v nejvyšší soutěži ve 20 zápasech ještě neprohrála. Ve středu Sparta přivítá v semifinále domácího poháru Jablonec, s nímž má k dobru odložené utkání i v lize. „Ševci“ od srpna venku v nejvyšší soutěži nezvítězili v osmém utkání po sobě.