Slavia ovládla domácí ligový šlágr s Jabloncem. Plzeň uspěla v souboji o páté místo na hřišti Baníku

Fotbalisté Slavie zvítězili ve šlágru 17. ligového kola nad Jabloncem jasně 3:0. Pražané rozhodli souboj prvního s druhým týmem tabulky už do poločasu, trefili se Abdallah Sima s Janem Kuchtou. Plzeň vyhrála v Ostravě 2:0 a poprvé od září v soutěži naplno bodovala ve dvou utkáních po sobě. Brno zvítězilo v Opavě 2:0. Díky první výhře v jarní části soutěže vystřídalo Mladou Boleslav na prvním nesestupovém místě, Středočeši však mají duel k dobru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autor prvního gólu utkání Abdallah Sima ze Slavie

Autor prvního gólu utkání Abdallah Sima ze Slavie | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Slavia vyhrála osm kol po sobě a i počtvrté na jaře. Pražané jako jediní v ligové sezoně dál drží neporazitelnost, v nejvyšší soutěži bodovali už 29 utkání za sebou. Jablonec prohrál poprvé po devíti kolech.

Fotbalisté Bohemians po 19 letech zdolali Spartu. Tři body z Letné vystřelil Klokanům Necid

Slavia doma v lize naposledy prohrála v srpnu 2018 právě s Jabloncem, dnes ale proti Severočechům překvapení nedopustila. Pražanům pomohlo i to, že soupeři kvůli dohodě klubů scházel stoper Zelený, místo něhož se zatáhl do obrany jinak defenzivní záložník kapitán Hübschman. Ve slávistické defenzivě nahradil zraněného Hovorku Zima.

Červenobílí zahrozili už ve třetí minutě, ale Sima v dobré pozici špatně trefil míč. Poté pálil vedle také Kuchta. V 19. minutě už favorit vedl. Olayinka obloučkem poslal do úniku Simu, ten udělal kličku brankáři Hanušovi a otevřel skóre. Devatenáctiletý senegalský objev skóroval potřetí za sebou, ve 12 ligových duelech dal 10 branek a už pouze jediný gól mu chybí k nejlepšímu střelci soutěže sparťanu Julišovi.

V polovině úvodního dějství byli hosté blízko k vyrovnání. Na Krobův roh si naskočil Doležal a Slavii zachránilo břevno. Na opačné straně podržel Jablonec při Olayinkově šanci brankář Hanuš, který v minulosti působil v Edenu.

Ve 38. minutě už Pražané zvýšili. Po chybě v hostující rozehrávce zakončil brejk po Stanciuově přihrávce do odkryté branky Kuchta a připsal si devátý gól v ligové sezoně, z toho sedmý v jarní části.

Slavia měla navrch i po pauze. Ve 49. minutě ještě Stanciu z přímého kopu trefil jen brankovou konstrukci, ale o devět minut později už Hanuš znovu inkasoval. Bývalý jablonecký hráč Holeš nacentroval a hostující Martinec si nešťastně obloukem srazil míč do vlastní sítě. Pražané dali v ligové sezoně už 51 branek a potvrdili, že mají nejlepší útok soutěže.

Domácí pak mohli několikrát zvýšit. Sima však zblízka trefil Hanuše a Kuchta si poté míč příliš předkopl. V 80. minutě po povedené kombinační akci vychytal Bořila jablonecký brankář a následně se dvakrát neprosadil střídající Musa. V závěru nastavení na druhé straně nepřekonal Pleštil hlavičkou pod břevno Koláře, který vychytal desáté čisté konto v ligové sezoně.

Slavia Praha - FK Jablonec 3:0 (2:0)
Branky: 19. Sima, 38. Kuchta, 58. vlastní Martinec. Rozhodčí: Orel - Vlček, Kotík - Denev (video). ŽK: Holeš, Sima, Bah, Trpišovský (trenér, všichni Slavia). Bez diváků.

V Ostravě rozhodl Ondrášek

Zápas v Ostravě měl od začátku na nesnadném terénu tempo a spád, ale chyběly mu gólové situace. V mezihře sice obě strany dokázaly na útočné polovině kombinovat, ale do finální fáze se nedostávaly. Ondrášek to proto zkusil zpoza vápna zhruba z 20 metrů, ale jeho prudký pokus Laštůvka zlikvidoval.

Na dva roky zákaz vstupu na stadion. Baník potrestal muže, který rasisticky urážel Mosqueru

Hosté pak přišli o zraněného Kovaříka, který po srážce s De Azevedem vypadal hodně dezorientovaně a nakonec ho museli odnést na nosítkách.

Napětí do vápna přinesl až pět minut před koncem úvodní půle Zajíc, který se protáhl po lajně, jeho střelu z úhlu Staněk vyrazil před Holzera, jenž ale nedokázal lépe zamířit a přestřelil. Už v nastaveném čase se v ohrožení ocitla i ostravská brána a Laštůvka měl štěstí, že Šulcův pokus z velkého vápna směřoval kousek vedle tyče.

Viktoria do druhé půle nastoupila mnohem aktivněji a hned v úvodních minutách se několikrát prokombinovala až do šestnáctky. Skórovat ale mohl v 55. minutě De Azevedo, k němuž propadl Laštůvkův výkop. Brazilec však své sólo zakončil nepříliš umístěnou střelou, kterou Staněk vyrazil.

Převaha hostů přesto rostla. Plzeň po hodině hry zatlačila soupeře před Laštůvku, gól však vstřelila z brejku. Šulc zatáhl v 65. minutě akci po pravé straně a Ondrášek jeho přihrávku efektně z malého vápna poslal za Laštůvku. Český reprezentant se v lize trefil po devíti duelech.

Západočeši i poté měli zápas pod kontrolou. Domácí nebyli příliš nebezpeční. Jejich porážku zpečetil vlastním gólem v 86. minutě Stronati, který z malého vápna nešťastně tečoval do vlastní sítě střelu Falty, jenž odehrál 150. utkání v soutěži.

Ostrava nevyhrála doma v lize čtvrtý z posledních pěti zápasů. Plzeň od srpna 2009 neprohrála v nejvyšší soutěži s Baníkem ve 22 duelech po sobě a v posledních čtyřech vzájemných duelech navíc neinkasovala.

Baník Ostrava - Viktoria Plzeň 0:2 (0:0)
Branky: 65. Ondrášek, 86. vlastní Stronati. Rozhodčí: Proske - Nádvorník, Novák - Adam (video). ŽK: De Azevedo - Šulc, Havel. Bez diváků.

Brno uspělo v Opavě

Slezané začali aktivně, hned v úvodu utkání uháněl opavský útočník Čvančara sám na brankáře Berkovce, ale brněnskou posilu do brány nepřekonal. Vzápětí se Čvančara probil do dalšího zakončení, tentokrát jeho střela z rohu šestnáctky postrádala razanci.

Domácí dál hrozili. Po Nešického rohu hlavou prodloužil míč Březina a hosté na poslední chvíli odkopli míč z brankové čáry. A tak udeřilo na opačné straně. Sedlák vysunul rozběhnutého Fouska, jeho ránu lehce tečoval Didiba a opavský gólman Fendrich se po balonu natahoval marně.

Opavský bek Březina pak vypálil z přímého kopu, ale Berkovec si s jeho razantním zakončením poradil. Krátce nato si Březina po tvrdém souboji vyrazil dech, domácí lékař mu ale naštěstí pomohl včas.

Krátce po změně stran se Opavští radovali. Po centru Tiéhiho se hlavičkou prosadil Žídek, jenže kvůli ofsajdu jeho branka neplatila.

Brňané hrozili z protiútoků, po jednom z nich mohl přidat druhý gól hostů střídající Moravec, ale těsně minul domácí bránu. Pak rozhodčí Dubravský po kontaktu Štepanovského s Večerkou sice odpískal penaltu ve prospěch Brna, ale po konzultaci s videorozhodčím Fraňkem ji následně odvolal.

V závěru pak ránu Nešického z přímého kopu vytěsnil Berkovec nad břevno. V nastavení přidal druhý gól Zbrojovky Hladík.

Opava doma v nejvyšší soutěži nevyhrála pošesté za sebou. Brno neprohrálo venku čtvrtý z posledních šesti ligových zápasů a v této sezoně tam získalo osm z celkových 13 bodů.

SFC Opava - FC Zbrojovka Brno 0:2 (0:1)
Branky: 18. Fousek, 90.+1 Hladík. Rozhodčí: Dubravský - Blažej, Kubr - Franěk (video). ŽK: Březina, Hellebrand, Žídek - Šumbera, Fousek, Růsek, Štepanovský. Bez diváků.