Fanoušek Bohemians ve volném čase opravoval hrobku Zdeňka Dannera. ‚Trvalo to asi tři roky,‘ říká

Přesně před 136 lety - 13. června 1888 se narodil jeden z velkých propagátorů sportu rytíř Zdeněk Danner. Jako dlouholetý funkcionář vršovického klubu měl zásadní podíl na stavbě stadionu, dnes populárního Ďolíčku. A nejen proto si jeho odkaz fanoušci Bohemians stále připomínají. Poděkováním a třeba i symbolickým dárkem k „narozeninám“ mohla být i záchrana a rekonstrukce rodinné hrobky uprostřed vršovického hřbitova.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušek Bohemians 1905 Václav Vleek před opravenou hrobkou Zdeňka Dannera

Fanoušek Bohemians 1905 Václav Vleek před opravenou hrobkou Zdeňka Dannera | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Kdybyste měli cestu kolem a chtěli se třeba jen tak podívat, nemůžete ji minout. Sbíhají se u ní všechny hlavní cesty vršovického hřbitova a má na rozdíl od ostatních hrobů tvar kaple. A jiná může být i v tom, že u ní neleží jenom květiny, ale třeba také klubové suvenýry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o opravě hrobky funkcionáře Bohemians Zdeňka Dannera

„Vlaječka je tady dlouho, ale teď jsem vyhazoval svíčku s nálepkou Klokan klubu. To je jeden z nejaktivnějších fanklubů. Oni vždy dělají pochod od Ďolíčku na vrchol Vršovské hory a stavují se na různých místech. Například v původním hostinci U Bohatů, kde byla Bohemka založena a stavují se i tady,“ vypráví fotbalový fanoušek Bohemians Václav Vlček.

Právě on má hlavní zásluhu na tom, že do hrobky po hodně dlouhé době během výročí narozenin rytíře Zdeňka Dannera nemůže pršet. Má totiž i střechu.

„První pohled nebyl dobrý. Tím, že tam nebyla střecha, tak dovnitř padalo listí, Ježíš na kříži byl porostlý mechem. Nejvíce jsme pracovali na očištění pískovce, obnovení střechy a zpevnění rámu,“ přibližuje, nakolik vážný byl stav před opravami.

Vlaječka Bohemians 1905 u hrobu Zdeňka Dannera | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Stává se, že se někdo zastaví, a pochvaluje si ohromnou změnu, protože ještě pamatuje, jak hrobka vypadala předtím. Nebo zná rozdíly jen z fotografií a teď žasne, jak to vypadá ve skutečnosti. „Krásně odvedené a těší mě to, mám z toho radost. Je to jiné než na fotkách,“ chválí provedení David Vodehnal z představenstva klubu i Družstva fanoušků Bohemians.

Orel si druhou šanci zaslouží, říká šéf komise rozhodčích Kovařík. Pomoci by chtěl i mladým sudím

Číst článek

Právě Družstvo fanoušků Bohemians se na záchranu hrobky skládalo, příznivci klubu mezi sebou vybrali skoro půl milionu korun, desetitisícovou částkou přispěla i radnice v Nepomuku, kde se Zdeněk Danner narodil.

„On byl ze sedmi sourozenců a v Nepomuku mají také velkou rodinu. Vlastně současná radnice Nepomuku sídlí v jejich domě, to byl původně pivovar a poštovní úřad. Ozvalo se mi v reakci na tu sbírku i několik dalších jeho potomků,“ vypráví Vlček.

Peníze na sbírku mohli lidé posílat od konce roku 2021, ale nápad hrobku zachránit, dostal aktivní fanoušek Bohemians Václav Vlček už mnohem dřív.

„V roce 2012 jsem spoluzakládal fanouškovské uskupení Sektor 1905, které postupem času přebralo veškeré fanouškovské aktivity v kotli Bohemky. Kromě těch klasických aktivit jsme dělali další akce, koncerty, sbírky na podporu dětské onkologie v Motole. Jednou z těch akcí, bylo to v den zápasu na dušičky, bylo připomenout různé zesnulé spojené s Bohemkou. Kolegové byla třeba u hrobu Lukáš Přibyla zapálit svíčku a položit kytky, já měl za úkol zajít sem,“ přibližuje Vlček, jak se k opravě hrobu dostal.

A také dost dlouho zabralo, než sežene všechna potřebná povolení. Vždyť na některé odpovědi čekal třeba i rok.

„Musel jsem dopátrat majitele toho hrobu, což se mi povedlo. Rozeslal jsem několik papírových dopisů i do ciziny, několik e-mailů. Skoro přesně po roce jsem obdržel odpověď a od té doby se to nějak začalo hýbat. Ale i tak to trvalo asi tři roky. Kdybych se tomu věnoval naplno, tak bych to zvládl mnohem rychleji, ale i tak to považuji za úspěch,“ je teď spokojený s dílem Václav Vlček, který všechno dělal ve svém volném čase, při práci nebo při studiu.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme