Stadion Diega Maradony? Neapolští kněží se bouří, v názvu chtějí ponechat jméno světce
Jak připomněly uplynulé dny, nedávno zesnulý Diego Maradona byl mnohými fanoušky považován za nejlepšího hráče historie, doslova fotbalového boha. A to nejen stoupenci církve nesoucí jméno argentinského idolu. Hold mu vzdávají také v Neapoli, kde zažil na stadionu San Paolo nejlepší roky kariéry a teď po něm chtějí místní fotbalový chrám pojmenovat. To se ale nelíbí zástupcům jiné církve – té katolické.
Maradona si v Neapoli vybudoval výjimečný status. Barvy Partenopei oblékal mezi lety 1984 až 1991 a s do té doby průměrným celkem vyhrál dvakrát italský titul. A nejen to. Pro občany Neapole pomohl vybojovat i bitvu chudého jihu proti bohatému severu zastoupeného dvěma milánskými velkokluby nebo Juventusem Turín.
Nejpamátnější Maradonovy kousky: úprk před faulujícími soupeři, ‚boží‘ ruka a vypjatý rozstřel
Číst článek
I proto starosta města Luigi de Magistris vyhlásil den po Maradonově úmrtí, že na jeho počest přejmenuje stadion San Paolo (svatého Pavla). Neapolští kněží jsou ale proti, jak uvedl server Football-Italia.net s odkazem na deník Il Mattino.
„Stadion San Paolo by měl být pojmenován podle světce, který nám přinesl Ježíšovo učení,“ píše se v dopise podepsaném několika kněžími a adresovaném neapolskému arcibiskupovi Crescenziu Sepemu, jehož žádají duchovní o podporu.
„S veškerou pokorou cítíme povinnost vás o to požádat. Bylo by v pořádku přistoupit ke kompromisu a pojmenovat stadion San Paolo-Maradona, podobně jako je v Miláně San Siro-Meazza,“ stojí v dopise.
Právě největší stadion v Itálii používá dvojí název, který akcentuje jméno slavného fotbalisty i světce. Fanoušci Interu chodí na domácí zápasy na stadion Giuseppe Meazzy, zatímco příznivci AC Milán na San Siro.
Itálie patří k nejvíce nábožensky založeným státům v Evropě. Podle průzkumu Pew Research Center se téměř 81 procent obyvatel hlásí ke katolické církvi, pouze 13 procent jsou úplní ateisté.