‚Nepoklekneme před vámi.‘ Kancléř Mynář zaslal UEFA dopis, stěžuje si v něm na trest pro Kúdelu

Hradní kancléř Vratislav Mynář zaslal Unii evropských fotbalových asociací (UEFA) dopis, ve kterém se zastával obránce pražské Slavie Ondřeje Kúdely. Disciplinární komise podle něj „odsoudila slušného člověka bez jediného důkazu“. Stoper dostal desetizápasový distanc za rasistickou urážku protihráče v zápase se skotskými Rangers. Mynář v dopise tvrdí, že kauza zajímá také prezidenta Miloše Zemana.

Praha (Aktualizováno: 13:51 15. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(Zleva) Tenistka Petra Kvitová, Alexandra Mynářová, Vratislav Mynář, Kateřina Zemanová a prezident Miloš Zeman na utkání Evropské ligy mezi Slavií Praha a Interem Milán. Nad nimi stojí Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva Slavie. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: CNC / Profimedia

Kancléř Mynář nejdříve v dopise, který je uveřejněný na oficiálních stránkách Hradu, popisuje svůj pohled na utkání, které se odehrálo zhruba před třemi týdny ve skotském Glasgow.

Pražský klub podle něj „drtil soupeře kvalitní a férovou hrou“, odpovědí ale byly dle kancléřových slov jen „fauly“ a zranění brankáře Ondřeje Koláře.

Exemplární postih pro Kúdelu? Slávistický obránce dostal jeden z nejpřísnějších trestů za rasismus

Číst článek

V závěru utkání pošeptal Kúdela s rukou na ústech záložníkovi Glenu Kamarovi něco do ucha.

Finský reprezentant posléze tvrdil, že mu řekl rasistickou urážku, konkrétně „you are a fuc***g monkey”, tedy „jsi zas*aná opice“. Kúdela oponoval, že soupeři řekl „you are a fuc***g guy“ - „jsi zas*aný chlap“.

Po konci utkání pořadatelé nepustili hráče českého celku do kabin a ti tak museli čekat několik desítek minut na hřišti. Následně došlo v útrobách stadionu Ibrox Stadium k potyčce mezi oběma hráči, při které Kamara udeřil Kúdelu pěstí do obličeje. Za to dostal od UEFA stopku na tři utkání.

‚Beprecedentní‘ potrestání

Za nadávku si pražský fotbalista odnesl trest na deset zápasů pořádaných pod hlavičkou UEFA. To je nejnižší trest, jaký mu disciplinární komise mohla udělit za prokázanou rasistickou urážku.

Podle Mynáře šlo ale o „rasismus neprokázaný a domnělý“. Potrestání odchovance Slovácka je podle něj „bezprecedentní“, jelikož nikomu fyzicky neublížil.

„Se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti. Vyjadřuje sounáležitost všem občanům České republiky, kteří tuto kauzu sledují a jejím průběhem jsou zklamáni,“ napsal také vedoucí Kanceláře prezidenta republiky.

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ing. Vratislav Mynář odeslal ve čtvrtek dne 15. dubna 2021 dopis členům disciplinární komise UEFA: hrad.cz/cs/pro-media/t…

12:04 – 15. 04. 2021

17 157

To potvrdil pro iROZHLAS.cz i Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „Závěr listu navíc obsahuje i vyjádření pana prezidenta,“ reagoval na dotaz. 

Sen v Evropské lize

„Znemožňujete sportovci plnit si sen v Evropské lize. To vše jen proto, abyste naplnili zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů a klubu neschopného vítězit na hřišti, o to více však vykřikujícím prázdné a ublížené fráze o rasismu,“ pokračoval Mynář.

Podle něj se česká společnost s trestem pro slávistického obránce neztotožňuje. „Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí,“ uvedl v závěru textu.

Snaha UEFA o potlačení rasismu ve sportu podle něj může vést „k situaci, kdy bude osoba s jinou než černou barvou pleti diskriminována, utlačována a krácena na svých právech“.

Věrný fanoušek Mynář

Hradní kancléř Vratislav Mynář navštěvuje zápasy fotbalové Slavie pravidelně. Na tribuně se ve VIP lóži často objevuje po boku předsedy představenstva Slavie Jaroslava Tvrdíka.

Významná mezinárodní utkání sleduje společně s manželkou Alex, tenistkou Petrou Kvitovou, ale i samotným prezidentem Milošem Zemanem, jak tomu bylo například v roce 2019, kdy pražský velkoklub hrál v základní skupině Ligy mistrů s Interem Milán.

V rozhovoru pro tv.idnes.cz Mynář dokonce uvedl, že Slavii fandí od svých 17 let. Byl také mezi VIP hosty přítomnými na únorovém duelu Slavie s anglickým Leicesterem (0:0). Předseda představenstva pražského celku Jaroslav Tvrdík se později za pozvání VIP hostů omluvil a označil ho v době přísných opatření proti šíření koronaviru v Česku za morální selhání.

Dominika Kubištová, Michal Markup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme