‚Neúmyslný rasismus je také rasismus.‘ UEFA vyšetřuje, co zaznělo během incidentu v Paříži

Odchod hráčů Paris Saint-Germain a Basaksehiru do kabin během utkání Ligy mistrů kvůli výrokům čtvrtého rozhodčího na adresu trenéra tmavé pleti může znamenat předěl v boji proti rasismu na fotbalových trávnících. Myslí si to Piara Powar, šéf antidiskriminační organizace Fare, jež pomáhá UEFA vyšetřovat případy rasismu v evropském fotbale.

Paříž (Aktualizováno: 11:13 9. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pierre Webó se dohaduje s rozhodčím | Zdroj: Reuters

„Společný odchod hráčů Basaksehiru a PSG dává v Evropě příklad pro budoucnost. Mnoho fotbalistů je otrávených z pouze polovičatých řešení problému rasismu a jsou více než kdy jindy ochotni uplatnit své právo zastavit zápas,“ uvedl Powar pro agenturu AP v reakci na úterní události z pařížského Parku princů.

Zápas Ligy mistrů přerušil rasismus, hráči PSG a Basaksehiru odešli. Duel se dohraje ve středu

Číst článek

Co se v Paříži stalo?

Zápas byl za bezbrankového stavu přerušen ve 14. minutě, kdy byl čtvrtý rozhodčí Sebastian Coltescu z Rumunska obviněn z užití rasistického výrazu na adresu kamerunského asistenta trenéra Basaksehiru Pierrea Webóa.

Chtěl tím upozornit hlavního sudího, svého krajana Ovidia Hategana, na Webóovo chování za postranní čarou.

„Dej červenou kartu tomu černému, takhle se nemůže chovat. Pojď ho označit, tady toho černého,“ řekl podle AP Coltescu rumunsky hlavnímu rozhodčímu.

Poslechněte si, co si řekli asistent trenéra Webú a čtvrtý rozhodčí:

Vzhledem k tomu, že černý se rumunsky řekne „negru“, Webó význam konverzace pochopil a minimálně šestkrát se Coltesca zeptal: „Proč říkáte ‚negro‘?“ Poté ještě opakoval: „Nemůže přece říkat ‚negro‘, nemůže říkat ‚negro‘.“

Následně se do rozmíšky zapojil náhradník tureckého týmu Demba Ba, jenž je také tmavé pleti. „Proč ten čtvrtý rozhodčí říká ‚negro‘?“ řekl dvakrát senegalský útočník a poté konfrontoval přímo Coltesca: „Když mluvíte o černochovi, proč musíte říkat ‚tenhle černoch‘?“

Vysvětlení po čtvrtém rozhodčím v nastalé rozmíšce požadovali také hráči domácího týmu Neymar a Kylian Mbappé a trenér Baseksehiru Okan Buruk přímo Coltesca označil za rasistu.

„Naši kolegové ze státní antidiskriminační organizace nám potvrdili, že v rumunštině je rasismus, když identifikujete hráče na základě jeho rasy. V tomhle případě nepanuje žádná nejasnost. Ukazuje to, že je potřeba rozhodčí lépe školit. Neúmyslný rasismus je také rasismus,“ uvedl šéf Fare Powar.

Rozhodčí pod palbou kritiky

Agentura AP připomíná, že rozhodčí jsou často kritizováni za to, že nezasahují důsledně proti rasistickým pokřikům diváků. Letos v únoru dokonce dostal útočník Porta Moussa Merega žlutou kartu, když chtěl v portugalské lize odejít z trávníku po urážkách od fanoušků Guimaraese.

„To, že hráči opustili hřiště, je krok správným směrem. Ale nemůže se to nechat jen na nich,“ uvedl po úterním incidentu bývalý anglický reprezentant Rio Ferdinand.

UEFA v úterý uvedla, že okamžitě zahájí vyšetřování případu. Zápas se bude dohrávat ve středu s jinými rozhodčími.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme