Do jarní části s novými pravidly. Na soupisce pro zápas alespoň 14 hráčů, v závěru budou jednotné testy

Ligový výbor Ligové fotbalové asociace (LFA) před startem jarní části prvoligové sezony schválil několik dalších koronavirových pravidel. Všechny týmy nejvyšší soutěže musejí nově nahlásit soupisku 30 hráčů, podle níž bude LFA posuzovat případné odložení zápasu. Počet nesmí klesnout pod 13 hráčů a jednoho brankáře. Minimálně na poslední tři kola sezony se pak kluby budou testovat na covid-19 povinně u jedné laboratoře.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Papadopulos | Zdroj: Profimedia

Novinky pro jarní část mají zamezit tomu, aby docházelo k situacím jako na konci podzimu. Zatímco Opava navzdory vysokému počtu případů koronaviru odehrála zápas v Liberci, duel Slavie ve Zlíně byl odložen, přestože červenobílí měli méně nakažených než Slezané. Přetestování u jiné laboratoře navíc poté nečekaně odhalilo, že původní odběry Pražanů byly vyhodnoceny jako pozitivní chybně.

Výsledky průzkumu jsou mírně řečeno zarážející, zní z fotbalového svazu k Národní sportovní agentuře

Číst článek

Podle seznamu 30 hráčů bude řídicí úsek soutěže posuzovat počty nakažených při případné žádosti o odložení utkání. LFA požadavku vyhoví, pokud z nahlášené soupisky nebude negativně testovaných alespoň 13 hráčů do pole a jeden brankář.

„Odložit zápas bude samozřejmě i nadále nutné za předpokladu, že se v izolaci a karanténě ocitne celý klub z rozhodnutí státních orgánů ochrany veřejného zdraví, jako tomu bylo v několika případech již na podzim,“ uvedla LFA v prohlášení.

„Je to apel na všechny kluby, aby také udělaly všechno pro zdárné odehrání celého programu. Věřím, že zájmem všech bude sezonu dokončit sportovní cestou,“ poznamenal předseda LFA Dušan Svoboda.

K úpravě koronavirových pravidel došlo i pro závěr sezony. „Myslíme dopředu a chceme zamezit možným spekulacím. Proto jsme mimo jiné rozhodli, že v průběhu přinejmenším posledních tří ligových kol budou všechny kluby testovány u jedné laboratoře a toto testování bude zastřešovat přímo LFA,“ řekl Svoboda. Týmy se nadále budou testovat před každým utkáním a používat budou povinně metodu PCR.

Jarní část ligové sezony odstartuje poprvé v historii už v polovině ledna. Důvodem je neplánovaná měsíční koronavirová přestávka v průběhu podzimu i letní mistrovství Evropy.

„Je to jeden z důvodů, proč začínáme již takhle nezvykle brzy. Termínová listina musí respektovat mezinárodní rámce. Zároveň nás bohužel stále neopouští ani komplikace s covidem. Máme zkušenosti z konce minulé sezony i z podzimní části této a jsem si jistý, že to zvládneme. Jsem optimista a věřím, že se podaří celý soutěžní ročník dohrát,“ dodal Svoboda.

Po podzimu je odehráno nekompletních 14 kol, několik dohrávek má termín na konci ledna. Na jaře je na programu ještě 20 kol.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme