Viktoria Plzeň - Slavia Praha 3:0. Plzeň jde do čela ligy, Slavii skolilo brzké vyloučení a penalta

Fotbalisté Viktorie Plzeň dokázali na domácím hřišti porazit ve šlágru kola pražskou Slavii 3:0. Plzeňští tak svého rivala vystřídali na prvním místě ligové tabulky. Zápas výrazně ovlivnilo brzké vyloučení hostujícího Eduarda Santose, po jehož faulu proměnil penaltu Tomáš Chorý. Další góly vstřelili Jhon Mosquera a Lukáš Kalvach. Viktoria porazila Slavii poprvé od února 2019.

Sledovali jsme online Plzeň (Aktualizováno: 20:59 18. 9. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Plzně slaví úvodní branku

Fotbalisté Plzně slaví úvodní branku | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

Slavii chyběl ze zdravotních důvodů chyběl Tomáš Holeš nebo Ivan Schranz, který si ve čtvrtečním zápase přivodil vážná zranění hlavy a krční páteře. Naopak se vrátili dva hráči, kteří Pražanům v posledních zápasech chyběli - Petr Ševčík a explzeňský stoper Eduardo Santos.

A právě Brazilec nebude na návrat do Štruncových sadů vzpomínat v dobrém. Hned ve 2. minutě po vlastní chybě vztáhl ruku na unikajícího Jhona Mosqueru a rozhodčí měl jasno - penalta a červená karta.

Začátek z říše snů pro domácí Viktorii podtrhl Tomáš Chorý, pokutový kop totiž sebevědomě proměnil střelou doprostřed.

Druhý gól po vynucené pauze

Zápas po čtvrt hodině narušila dým z pyrotechniky z obou fanouškovských táborů, rozhodčí utkání přerušil a trenéři Jindřich Trpišovský a Michal Bílek tak dostali čas promluvit ke svým svěřencům. Domluvit plzeňskému kotli dokonce šel sám majitel klubu Adolf Šádek.

Čtyřminutová pauza prospěla spíše domácím a ve 21. minutě navýšili skóre. Špatné bránění rohového kopu v podání Pražanů vyústilo v zakončení Mosquery z bezprostřední blízkosti - 2:0.

Slavia v deseti lidech nestíhala držet s Viktorií krok a její naděje na bodový zisk se po necelé první třetině utkání prakticky rozplynuly. Přesto se do stoprocentní šance dostal Peter Olayinka, ale Staněk ho zblízka vychytal. Pomezní sice zvedl svůj praporek, podle opakovaného záběru však o ofsajd nešlo.

Před pauzou se ještě s jednou šancí vytasila Viktoria, centr zavíral na zadní tyči Václav Pilař a Aleš Mandous musel zasahovat.

Dílo dokonal Kalvach

Po úspěšném vstupu do první půle mohla Plzeň zažít podobný i do druhé. Gól totiž ihned po změně stran vstřelil Vlkanova, ale videorozhodčí ho zrušil pro ofsajd Chorého. Na druhé straně zakončoval po pohledné akci David Jurásek, ale gólman Jindřich Staněk neměl problém.

Tempo zápasu opadlo. Slavia se snažila s výsledkem něco udělat, ale v deseti hráčích musela být opatrná. Plzeň se za navýšením skóre v zásadě nijak nehnala. Přesto se ho ale dočkala - Lukáš Kalvach dostal za vápnem nabito a perfektně umístěnou střelou překonal Mandouse potřetí.

Viktoria dokázala Slavii porazit po dlouhých třech a půl letech, navíc potvrdila svou letošní ligovou neporazitelnost. Na svého konkurenta má nyní na čele ligové tabulky náskok tří bodů, k tomu má zápas s Olomoucí k dobru.

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 3:0 (2:0)

Branky: 3. Chorý z pen., 21. Mosquera, 73. Kalvach.
Rozhodčí: Hocek - Nádvorník, Hájek - Klíma.
ŽK: Jemelka, Pilař, Mosquera - Oscar.
ČK: 2. Santos (Slavia).
Diváci: 11.103

FORTUNA:LIGA (PLATNÉ K 18. 9. 2022)