Opavští fotbalisté budou dál hrát první ligu, zastupitelstvo schválilo finanční plán

Fotbalový klub SFC Opava, kterému letos hrozil krach, bude i v nadcházejícím soutěžním ročníku hrát první ligu. Po zhruba dvouhodinové diskusi to v pondělí na svém zasedání schválili opavští zastupitelé. Zároveň odsouhlasili i finanční plán prvoligového klubu, jehož většinovým vlastníkem je město.

Opava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Opavy můžou chodit na svůj klub v první lize i v příští sezoně. | Zdroj: ČTK

Finanční plán pro příští ročník počítá s výnosy ve výši 52,95 milionu korun a náklady ve výši 52,94 milionu. Dotace města by měly činit 15,75 milionu. Další čtyři miliony korun by klubu měl poskytnout například Moravskoslezský kraj a milion má získat například od Fotbalové asociace České republiky. Zbytek výnosů budou tvořit mimo jiné tržby z prodeje hráčů, zboží či služeb nebo třeba prodej reklamních a televizních práv.

Bude Laštůvka pokračovat v Baníku? ‚Věřím, že se na začátku přípravy sejdeme i s Barošem,' říká

Číst článek

Právě podoba finančního plánu na zastupitelstvu vyvolala značnou diskusi. Opoziční zastupitelé nejčastěji poukazovali na to, že není dostatečně vydělena podpora profesionálního fotbalu mužů od podpory mládeže a požadovali po vedení města záruky, že se prostřednictvím peněz na mládež nebudou financovat profesionálové. Na první ligu by z celkové částky představeného rozpočtu mělo směřovat zhruba 39 milionů korun.

Zastupitelé kritizovali také to, že u některých položek finančního plánu není záruka, že se je podaří naplnit přesně v takové výši, v jaké byly stanoveny. Jednalo se například o výnosy ze vstupného či prodeje hráčů. Opoziční zastupitel Jan Zelinka (ODS) upozornil například na to, že nejsou zcela dotaženy všechny sponzorské smlouvy a i u návštěvnosti a s ní spojeným výnosem ze vstupného jde jen o předpoklad.

Podle něj tak může hrozit, že stávající vyrovnaný rozpočet nakonec fakticky vyrovnaný nebude. „Může se stát, že budou nepříznivé klimatické podmínky a bude se vytápět tráva. Nikde tady tyto provozní náklady nejsou,“ uvedl Zelinka. Další opoziční zastupitel Jan Stanjura (ODS) během diskuse poukazoval také na to, zda je nezbytně nutné, aby se klub za každou cenu snažil udržet v nejvyšší fotbalové soutěži.

Straka po úspěšné baráži zůstane trenérem Karviné. Opavský útočník Smola posílí Baník Ostrava

Číst článek

Navzdory výhradám zastupitelé nakonec materiál a setrvání klubu v první lize podpořili; pro bylo 31 zastupitelů, proti nikdo, čtyři zastupitelé se zdrželi a tři nehlasovali. Kdyby tak neučinili, mohl klub skončit až v amatérské soutěži.

Podle primátora Tomáše Navrátila (ANO) je cílem města, aby klub navržený finanční plán dodržel. „Chci vás ubezpečit, že tady nejdeme s vizí toho, že si chceme dneska schválit nějakou část a někde v hlavě máme schováno, že budeme potřebovat dalších deset milionů,“ uvedl Navrátil. Novinářům řekl, že finanční plán je nastaven tak, aby klub mohl „hrát na úrovni“, a nyní je cílem hledat další partnery.

Opava se už letos v únoru rozhodla, že klub podpoří mimořádným finančním příspěvkem 24 milionů korun. Chtěla tak zabránit špatné ekonomické situaci, poté co se při kontrole ukázalo, že klub je těsně před krachem.

SFC Opava coby nováček nejvyšší soutěže obsadil v minulé sezoně třinácté místo po základní části a v nadstavbové skupině o udržení si ještě o jednu pozici polepšil. Prvoligovou příslušnost uhájil s tříbodovým náskokem na příčky znamenající účast v baráži.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme