Fotbalový svět se mu klaněl, Češi mu nemohli přijít na jméno. Bývalý rozhodčí Collina slaví 60. narozeniny

Pro většinu českých fotbalových fanoušků byl ve své době nepřítelem číslo jedna. Italský rozhodčí Pierluigi Collina ve čtvrtek slaví 60. narozeniny. Rozhodně ale není jen tím, kdo se jednou penaltou nesmazatelně zapsal do historie českého fotbalu.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pierluigi Collina. | Foto: John Sibley | Zdroj: Reuters

Předposlední minuta úvodního zápasu českých fotbalistů na mistrovství Evropy v roce 2000, rozhodčí Pierluigi Collina nařizuje kontroverzní penaltu a domácí Nizozemsko díky ní vítězí 1:0.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalový svět ho obdivoval, pro Čechy byl dlouho nepřítel. Bývalý rozhodčí Collina slaví 60. narozeniny

Holohlavý italský arbitr se tímto verdiktem v Česku stal nechvalně známým. Ve světě už v tu dobu ale patřil mezi elitní rozhodčí, měl za sebou finále Ligy mistrů nebo olympijských her.

„Pro rozhodčí jsou bohužel nejnebezpečnější zápasy v nižších ligách. Zažil jsem utkání, kdy už hodinu a půl před začátkem byly problémy. Naštěstí nesouvisející se mnou. Problémy byly mezi týmy. Říkal jsem si, že jestli nás čeká 90 minut tvrdého boje, tak to bude peklo,“ prohlásil v rozhovoru pro Mezinárodní fotbalovou federaci Pierluigi Collina, který zažil vrchol kariéry v roce 2002 při finále Mistrovství světa mezi Brazílií a Německem.

Collina odstoupil z osobních důvodů z čela komise rozhodčích UEFA. Nahradí ho další Ital Rosetti

Číst článek

I za něj dostal od italského prezidenta i nejvyšší státní vyznamenání - Řád zásluh o Italskou republiku. Rozhodcovskou kariéru, kterou ukončil v roce 2005, popsal v knize Moje pravidla hry. U fotbalu Collina zůstal, stal se předsedou komise rozhodčích Mezinárodní fotbalové federace.

Kromě toho se ale proslulý nekompromisní sudí proslavil i v několika televizních reklamách. Propagoval třeba japonské smažené koule z těsta, ve kterých jsou kousky chobotnice, cibule a zázvoru. Následně se objevil třeba i v reklamách na srbské pivo nebo telefonního operátora v Turecku.

Takto nekompromisně si Collina zjednal pořádek třeba s českým obráncem Tomášem Řepkou:

Tomáš Petr, tat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme