Předseda FIFA Infantino věří, že prosadí zkrácení intervalu konání mistrovství světa na dva roky

Předseda FIFA Gianni Infantino je navzdory silné opozici přesvědčený, že se mu podaří prosadit zkrácení intervalu konání mistrovství světa ze čtyř na dva roky. Podle něj to fotbal potřebuje.

Caracas (Venezuela) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf FIFA Gianni Infantino | Foto: Osman Orsal | Zdroj: Reuters

„Když před sto lety rozhodli, že se šampionát bude hrát jednou za čtyři roky, měla FIFA čtyřicet členů. Proto je potřeba to teď přehodnotit,“ připomněl Infantino při návštěvě venezuelského hlavního města Caracasu, že světovou federaci nyní tvoří 211 národních svazů. 

Euro 2028 by mohlo hrát 32 týmů, UEFA přemýšlí nad další změnou formátu

Číst článek

„A úkolem FIFA je zajistit, aby byl fotbal globální. Nejsem jen předsedou FIFA, ale jsem i předsedou všech 211 členů. A ti všichni mají právo snít. Ale sen musí mít šanci se naplnit,“ přidal jednapadesátiletý funkcionář s tím, že dvouletý cyklus by dal zemím větší šanci se kvalifikovat.

Infantino, který od roku 2026 prosadil rozšíření počtu účastníků mistrovství světa z 32 na 48 týmů, by rád o změně cyklu rozhodl do konce roku. Na jeho stranu se postavily africká konfederace CAF a asijská AFC.

FIFA pomáhá afghánským fotbalistkám opustit zemi, sportovkyně se bojí represí ze strany Tálibánu

Číst článek

Důrazně proti jsou naopak UEFA a jihoamerická konfederace CONMEBOL. Nesouhlas vyslovily také fanouškovské skupiny či hráčská organizace FIFPro. V pátek se proti postavily svazy Dánska, Švédska, Finska a Islandu, podle nichž změna uškodí fotbalu.

Snaha změnit cyklus mistrovství světa navíc nevyvolala nevoli pouze ve fotbalových kruzích. Návrh předsedy FIFA se nelíbí ani šéfovi Mezinárodní cyklistické unie Davidu Lappartientovi, protože podle něj by uškodil cyklistice a především její největší akci Tour de France.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme