Chorvatsko 0:1 Brazílie

Jaký bude restart ligy? Týmy čeká náročný program i nové pravidlo, sezona může skončit bez mistra

Nejvyšší soutěž má za sebou generálku v podobě sobotní dohrávky mezi Teplicemi a Libercem, naplno se ale fotbalový kolotoč rozběhne po koronavirové pauze až v úterý. Situace na stadionech ale bude mít ke standardnímu stavu daleko. Týmy se budou muset přizpůsobit přísným hygienickým předpisům, nahuštěnému zápasovému programu i změnám v pravidlech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podavač míčů na prázdné tribuně během zápasu Teplice - Liberec | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

Všichni ligoví hráči už prošli prvním plošným testováním a druhé kolo je v těchto dnech v plném proudu. V první vlně se pozitivní výsledek objevil u jednoho hráče Mladé Boleslavi a Slavie, oba týmy se už ale vrátily po opakované kontrole do plného tréninku.

Roušky nebo hluk fanoušků z reproduktorů. Teplice zvládly první zápas s novými opatřeními

Číst článek

V Teplicích se ještě hrálo „postaru“. Díky vládní výjimce mohlo být Na Stínadlech až 150 osob, trenéři koučovali v rouškách a neměli přístup ani do šaten. To se ale v souvislosti s další vlnou uvolňování vládních opatření od pondělí mění.

Místo stadionu autokino

Od začátku plného ligového restartu už členové realizačního týmu do šaten mohou a na stadionech je v době utkání povolená přítomnost 300 osob. V průběhu června se počítá s navýšením až na tisíc lidí. Do hledišť by se tak mohli dostat i někteří fanoušci.

Rozhodčí a delegáti jsou rozdělení do skupin. Na zápasy mohou cestovat maximálně ve dvou

Číst článek

Kluby přesto už nyní hledají cestu, jak svým příznivcům živě zprostředkovat utkání jejich oblíbeného týmu. V Olomouci například dočasně přemění místní autokino na fanzónu, kde se bude promítat už úvodní duel Hanáků na hřišti Slovácka. V autokině budou sledovat středeční šlágr se Spartou také fanoušci v Plzni.

Sedm z osmi duelů bude nadále nabízet hlavní vysílatel první ligy O2 TV, zbylý zápas poběží na volně dostupné České televizi. Největší zápasy uslyší celé i posluchači Radiožurnálu, živé vstupy ze všech ligových kol přinese pořad S mikrofonem za fotbalem.

Diváci zatím zůstanou převážně doma, úplně ticho ale na stadionech být nemusí. V Teplicích v sobotu zněly z reproduktorů během zápasu nahrané chorály z dřívějších utkání a domácím možná i tato podpora pomohla k vítězství 2:0.

Pět střídání

Roušky a bezpečnostní opatření dodržují během zápasu hlavně fotbalisté, kteří se nedostali do základní jedenáctky. Největší změnou pro samotné hráče na trávníku tak je dočasná změna pravidla o střídání.

Přímé přenosy na Radiožurnálu

  • středa 27. 5. Sparta Praha - Plzeň (20.00)
  • neděle 7. 6. Slavia Praha - Plzeň (19.00)

Vzhledem k nahuštěnému programu mohou trenéři vystřídat nově až pět hráčů za zápas. Aby nedocházelo ke zdržování a kouskování hry, mohou změny provést pouze ve třech „oknech“ a během poločasové přestávky.

Sezona bez mistra?

Nejvyšší soutěž se znovu začíná hrát, ale jestli se dohraje, to je stále otázka. Výbor Ligové fotbalové asociace v té souvislosti minulý týden schválil změnu rozpisu. Jak soutěž dopadne v případě opětovného přerušení?

V případě, že se nedohraje kompletní nadstavbová skupina o titul, nebude vyhlášen mistr. O postupujících do evropských pohárů by pak rozhodlo pořadí ke dni ukončení soutěže.

Pokud se nedokončí první ani druhá liga, nikdo nesestoupí ani nepostoupí. V případě, že se nedohraje pouze druhá liga, sestoupí z nejvyšší soutěže poslední tým, který pro příští sezonu nahradí první celek z druhé ligy. Baráž by se za takových okolností nehrála. V případě nedohrání nejvyšší soutěže projde z druhé ligy vítěz a první liga bude mít 17 účastníků.

Termíny

  • 25. kolo: Slovácko – Olomouc, Jablonec – Zlín, Příbram – Ostrava, Mladá Boleslav – Slavia Praha (vše úterý 25. 5.); Bohemians – Teplice, Opava – Karviná, České Budějovice – Liberec, Sparta Praha – Plzeň (vše středa 26. 5.).
  • 26. kolo: Olomouc – Příbram, Liberec – Slovácko, Zlín – Ostrava, Plzeň – Mladá Boleslav, Slava Praha – Jablonec (sobota 30. 5.); Teplice – Opava, Bohemians – České Budějovice, Karviná – Sparta Praha.
  • 27. kolo: Jablonec – Liberec, Mladá Boleslav – Zlín, Příbram – Slavia Praha (úterý 2. 6.); Opava – Bohemians, Slovácko – Karviná, České Budějovice – Olomouc, Ostrava – Plzeň, Sparta Praha – Teplice (neděle 3. 6.).
  • 28. kolo: Zlín – Příbram, Liberec – Mladá Boleslav, Bohemians – Sparta Praha (sobota 6. 6.); Opava – Slovácko, Karviná – České Budějovice, Olomouc – Ostrava, Teplice – Jablonec, Slavia Praha – Plzeň (neděle 7. 6.).
  • 29. kolo: Sparta Praha – Opava, Slovácko – Bohemians, České Budějovice – Teplice, Jablonec – Karviná, Příbram – Liberec, Mladá Boleslav – Olomouc, Ostrava – Slavia Praha, Plzeň – Zlín (středa 10. 6.).
  • 30. kolo: Slovácko – Sparta Praha, Slavia Praha – Zlín, Olomouc – Plzeň, Liberec – Ostrava, Karviná – Mladá Boleslav, Teplice – Příbram, Bohemians – Jablonec, Opava – České Budějovice (neděle 14. 6.).
  • Po konci základní části postoupí prvních šest týmů do skupiny o titul, sedmý až desátý tým do play-off o Evropskou ligu a zbytek celků do skupiny o záchranu, ze které poslední tým přímo sestoupí a další dva týmy půjdou do baráže. Nadstavbová část skončí 8. 7., baráž 18. 7.

mov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme