‘Pyro‘ u vás ještě umocní fanatismus, popisuje fanoušek Radim pocity při používání pyrotechniky

Fotbaloví fanoušci s oblibou používají při podpoře fandění nebo choreografie pyrotechniku. Ta je ale na stadionech zakázána. Přesto se jim daří dělobuchy, světlice, dýmovnice a ohně na tribuny propašovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Sparty s pyrotechnikou během zápasu proti Viktorii Plzeň | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Pyro není zločin, pyro není zločin…“ skandují často fotbaloví fanoušci. Používání pyrotechniky je ale na stadionech zakázané. A sobotní ligový souboj na Letné mezi Spartou a Plzní ukázal proč. Fanoušek ze sektoru hostí hodil mezi diváky na hlavní tribuně pyrotechniku a zranil tím jednu ženu.

Zákaz vstupu. Jak fotbalové kluby využívají možnost nepustit rizikové fanoušky na stadion?

Číst článek

„To, co se stalo o víkendu na Spartě v zápase s Plzní je samozřejmě špatně. Beru to ale tak, že je to selhání jednotlivců. Já pyro odpaluji roky a nikdy bych ho po nikom nehodil. Z mého pohledu musí vždycky pyro zůstat v sektoru a má oslavovat, a ne někomu ubližovat. Široká veřejnost bere pyrotechniku jako něco nebezpečného, ale to je třeba i nůž. Je rozdíl, když máte nůž v rukou precizního chirurga a v rukou islámského teroristy,“ snaží se fotbalový fanoušek Radim obhajovat používání pyrotechniky během zápasů. Zároveň si ale uvědomuje, že to nikdy nebude legální.

„Když se blíží konec zápasu a vy vedete nebo vstřelíte branku a rozhoří se to pyro, tak fanatismus se ve vás ještě více umocní. To samé platí, když je vytažené nějaké choreo a je doplněno o dýmovnice, stroboskopy nebo světlice, tak to má úplně jinou úroveň,“ popisuje fanoušek.

Vzpomínka z dětství

Pro Radima je pyrotechnika nejen nedílnou součástí fotbalu, ale také vzpomínkou na mládí: „Mě vzal na fotbal poprvé děda, když mi bylo deset let a pamatuji si, že na konci utkání se rozhořely dýmovnice. Já jsem tehdy skoro nic neviděl, strašně mě to fascinovalo a v podstatě do dnes, když cítím vůni pyrotechniky, tak si na ten první zápas vzpomenu.“

Pětatřicetiletý Radim ví, že používáním pyrotechniky porušuje návštěvní řád a přiznává, že je čím dál těžší se s ní na fotbalový stadion dostat. „Jsou způsoby, jak se tam pyrotechnika dá dostat, ale nechtěl bych to nějakým způsobem přibližovat. Přímo při odpalování mě nechytili, ale byl jsem dvakrát zadržen u vstupní prohlídky, protože jsem se snažil nějaké pyro pronést. Tehdy jsem to měl za 500 korun, pak za 1000, ale při odpalování mě ještě nečapli a doufám, že ani nečapnou,“ říká Radim, který si na webu fotbalových fanoušků supporters.cz přeje, aby pokřik „Pyro není zločin“ nebyl jen prázdnou frází. Stále ale platí, že pyrotechnika je na stadionech zakázaná.

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme