Anglii se i díky zraněním daří generační obměna. ‚Tým se musel vyvíjet,‘ vysvětluje Southgate

Čeští fotbalisté se musí na úvod kvalifikace mistrovství Evropy obejít bez kapitána Bořka Dočkala. Ten kvůli zdravotním problémům nezasáhne do těžkého večerního utkání v Anglii. Domácí národní tým také přišel na poslední chvíli o jednoho hráče, pro semifinalisty loňského světového šampionátu to ale nebyla zdaleka první ztráta v tomto týdnu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér Anglie Gareth Southgate. | Foto: Steven Paston | Zdroj: ČTK/AP

„Ztratili jsme hodně hráčů, ale příležitost tak mají další. Když se kouknete na úroveň tréninků, způsob, jakým se tým připravoval, tak byli skvělí," těšilo trenéra Anglie Garetha Southgate, kterému postupně vypadlo z kádru kvůli zdravotním problémům šest kvalitních hráčů – naposledy rychlý útočník Marcus Rashford.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anglii se i díky zraněním daří generační obměna. ‚Tým se musel vyvíjet,‘ vysvětluje Southgate

Pro čtvrtý tým z posledního mistrovství světa ale vlastně není žádná novinka, že se musí vyrovnávat s hráčskými ztrátami.

„Když se ohlédnu za posledními dvěma roky, kdo dával důležité góly a kdo měl důležitou roli... Tým se musel vyvíjet a součástí toho bylo i zapojování mladých fotbalistů. Pokaždé nám chybělo pět šest hráčů, museli jsme se přizpůsobovat. Ano, někteří nebudou hrát tak často, ale všichni jsou připraveni reprezentovat Anglii,“ myslel Gareth Southgate hlavně zmíněné mladé hráče, které se rozhodně nebojí nasadit.

Teď místo jednadvacetiletého Rashforda možná naskočí do zápasu s Českem do ofenzivy některý z osmnáctiletých fotbalistů, třeba debutant v národním týmu Callum Hudson-Odoi, který v Chelsea prakticky nehraje, nebo Jadon Sancho, který už si získal respekt za výkony v Dortmundu.

Trenér Gareth Southgate by s jejich nasazením neváhal, hráče do reprezentace si totiž vybírá podle jasného klíče.

„Dovednosti a mentalita! Hodně se namluvilo o tom, jak při výběru záleží na formě a na schopnostech. Nakonec ale musí ukázat, že mají kvalitu, aby hráli v národním dresu. Ideálně potřebují hrát pravidelně, mít hodně startů v klubech. Ale já nemůžu čekat, až odehrají 50 nebo 100 zápasů. Když vidíme, že je hráč dost dobrý, tak ho budeme povolávat,“ vysvětluje Southgate.

A trenérovi Anglie se zatím generační proměna týmu daří. Teď od 20.45 si vyzkouší kvalitu Anglie čeští fotbalisté. Radiožurnál bude utkání vysílat živě, na IROZHLAS.cz nabídneme textový online.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme