Je utopie, že by lidi, co mu byli nejblíž, nevěděli, co dělá, říká o Berbrovi bývalý sudí Kovařík

Lidé z vedení Fotbalové asociace České republiky (FAČR) tvrdí, že je třeba obnovit důvěru v český fotbal. Ale v tomhle ohledu je zřejmě čeká spousta práce. Zvlášť po říjnovém skandálu místopředsedy svazu Romana Berbra, obviněného z ovlivňování nasazování rozhodčích do zápasů. Jako jeden z mála jeho práci veřejně kritizoval bývalý ligový sudí Tomáš Kovařík. Ten nedávno vyhrál soudní spor s Berbrem, kterého nařkl z nekalých praktik ve fotbale.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Kovařík na archivní fotografii. | Foto: Pavel Mazáč / CNC | Zdroj: Profimedia

„Myslím, že se v podstatě prokázalo, co jsem tvrdil, že Roman Berbr ovlivňuje rozhodčí. A pokud se to nedařilo, tak měli rozhodčí problém s Romanem Berbrem, kdy jim třeba jasně řekl, že pokud nějaký zápas nedopadne, tak ten rozhodčí nebude zapsán na ligovou listinu,“ vypráví Radiožurnálu bývalý sudí Tomáš Kovařík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je utopie, že by lidi, co mu byli nejblíž, nevěděli, co dělá, říká o Berbrovi bývalý sudí Kovařík

Vy sám jste s tím měl nějakou osobní zkušenost?
Měl jsem s tím osobní zkušenost. Po zájezdu na Madeiru, kde jsme měli soustředění, jsme žádali aerolinky kompenzaci za zrušený let. Roman Berbr tehdy vystoupil na našem semináři a on sám prohlásil, že jsme sice od letecké společnosti dostali kompenzaci, ale že nás připraví o pětinásobek té částky, že nás připraví každého o 50 tisíc korun, a následující tři kola jsme jezdili jen na dorostenecká utkání. Takže dodržel svůj slib a o ty peníze nás připravil. Já jsem pak byl označen za organizátora a byl jsem vyřazen z listiny rozhodčích.

Roman Berbr prý často volal ligovým rozhodčím, byl s nimi možná až nápadně často v kontaktu. Evidentně jim nevolal jen ze zdvořilosti. Vám taky tak často telefonoval?
Můj případ to nebyl. Já nepatřil mezi jeho oblíbence a jeho skupinu blízkých, takže mně nevolal. 

Vy jste mezi jeho oblíbence nepatřil proto, že jste se jako jeden z mála ozval. Asi bychom mohli takové rozhodčí napočítat na prstech jedné ruky. Proč stejně jako vy nezareagovalo víc sudích?
Může za tím být i strach a může za tím být i touha zůstat na té listině. Pro někoho, kdo nemá práci nebo má jen malý příjem, je to finančně hodně zajímavé. V tom případě může většina příjmu plynout z fotbalu. A z toho důvodu si člověk nechce rozhádat někoho, kdo rozhoduje o jeho bytí a nebytí na té listině.

Co kauza kolem Romana Berbra znamená? Bude v českém fotbale lépe?
To se neodvážím odhadnout, protože to závisí na tom, jak dopadnou okresní a krajské volby. Jak je vidět, tak spousta těch, kteří byli s Romanem Berbrem spojovaní, se snaží udržet na svých postech a připravují si půdu na to, aby psi štěkali a karavana táhla dál. Je možné, že se v tom systému nic nezmění. 

Spousta lidí, kteří spolupracovali s Romanem Berbrem, dál funguje ve vedení českého fotbalu. Nechce se mi věřit, že by nikdo nevěděl o jeho nekalých praktikách...
To je naprostá utopie, že by lidi, co mu byli nejblíž, nevěděli, co dělá. Asi nevěděli o všem, ale to, že ne všechno je košer, věděli stoprocentně. 

Co se teď podle vás musí stát, aby se opravdu něco zvolilo?
Převolit okresy, převolit kraje, v podstatě vyměnit ty, kteří Romana Berbra podporovali a kteří mu umožnili takové neomezené vládnutí v českém fotbalu. Vyměnit je za lidi, kteří to chtějí dělat poctivě.

David Nyč, tat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme