Fotbal se snaží plně zavést videorozhodčí. Prezident FIFA ale říká, že diskuze o sporných situacích neutichnou

Vedení světového fotbalu dlouho o zavedení videorozhodčích jen mluvilo. Nakonec se ale možná i po vzoru dalších kolektivních sportů rozhodlo tenhle projekt rozjet. Dalším testem byl nedávný Konfederační pohár v Rusku. Ale ne všechno šlo úplně hladce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

„Chceme dosáhnout toho, abychom se vyhnuli chybám, na které pak roky každý vzpomíná jako na momenty, které ovlivnily konečný výsledek zápasu nebo soutěže," říká šéf komise rozhodčích FIFA Pierluigi Collina.

On a jeho kolegové z Mezinárodní fotbalové federace se snaží, aby se nový pomocník hlavního rozhodčího co nejrychleji zažil a nebyly průtahy nebo nejasnosti při řešení situací. Na Konfederačním poháru se ukázalo, že všechno ještě nejde tak hladce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbal se snaží plně zavést do zápasů videorozhodčí.

„Teď samozřejmě záleží, jakým způsobem se to ještě bude vyvíjet. Já si myslím, že teď je to ještě v takovém čerstvém stádiu, kdy se to rozbíhá,“ říká elitní český sudí Pavel Královec, který si na nedávném mistrovství světa fotbalistů do 20 let práci videorozhodčího vyzkoušel.

Chvíle, kdy můžou muži u videa zasáhnout, jsou čtyři. Zkoumají, jestli před gólem nedošlo k provinění proti pravidlům - například k ofsajdu, přezkoumávají penaltové fauly a správnost jejich odpískání, případně upozorní na neodpískané pokutové kopy, kontrolují situace při přímých červených kartách a také pomáhají při identifikaci hráčů, kteří mají dostat kartu.

Jasná situace 

Situace ale musí být jasná, musí se na ni shodnout nezávislí pozorovatelé. Jinak videorozhodčí zasáhnout nemůžou. „Musí být jasná zřetelná chyba, třeba červená karta, kterou vidí všichni, ať to jsou funkcionář, hráči, diváci. V případě, že rozhodčí měl zakrytý výhled, nebo tam byl jiný vliv. Jinak do toho videorozhodčí vstoupit nemůže a musí podpořit verdikt rozhodčího,“ vysvětluje Pavel Královec.

Na Konfederačním poháru v Rusku v mnoha situacích videorozhodčí pomohl, jenže občas došlo, alespoň zvenku, i ke zmatkům a zdlouhavé komunikaci. Špatná identifikace hráčů při červené kartě, zkoumaný zákrok, po kterém nebyla červená ale jen žlutá karta, sporný zákrok v pokutovém území, který se nekontroloval.

„Velké chyby budou opraveny" 

„Pokaždé budou diskuze a polemiky. Když se někoho dotknete, ať už je to penalta nebo, tak pořád záleží na rozhodčím a jeho posouzení, založeném na tom, co vidí na hřišti nebo na záběrech. Ale diskuze zůstanou. Velké chyby ovšem budou opravené! A to je v roce 2017 v moderním fotbale obrovský úspěch, potom co se hodně let a dekád po téhle věci volalo,“ říká prezident FIFA Gianni Infantino.

Mezinárodní fotbalová federace chce použít videorozhodčí za rok na mistrovství světa, do té doby ale ještě musí některé věci vyladit, její představitelé to sami uznávají. 

Mirko Vasić, nis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme