Platiniho s Blatterem čeká ve Švýcarsku soud. Za podvody jim hrozí až pět let vězení

Ve Švýcarsku začne ve středu soud s bývalým předsedou Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Seppem Blatterem a někdejším šéfem Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) Michelem Platinim. Oba jsou obžalovaní z podvodu a dalších trestných činů, podle agentury Reuters jim hrozí až pětileté vězení.

Bellinzona Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý předseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter (vlevo) a někdejší šéf Unie evropských fotbalových asociací UEFA Michel Platini byli švýcarskými úřady obžalováni mimo jiné z finančního podvodu

Bývalý předseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter (vlevo) a někdejší šéf Unie evropských fotbalových asociací UEFA Michel Platini byli švýcarskými úřady obžalováni mimo jiné z finančního podvodu | Foto: Ruben Sprich | Zdroj: Reuters

Platini v únoru 2011 od tehdejšího prezidenta FIFA Blattera obdržel dva miliony švýcarských franků (48 milionů korun). Oba funkcionáři tvrdí, že šlo o odměnu za poradenskou činnost v letech 1998 až 2002 na základě ústní dohody.

Blatter a Platini byli ve Švýcarsku obžalováni z podvodu i padělání dokumentů. Čeká je soud

Číst článek

Švýcarské orgány to vyšetřovaly šest let a loni v listopadu vznesly obžalobu - vedle podvodu také ze špatného hospodaření, zpronevěry prostředků FIFA a padělání dokumentů.

Proces v Bellinzoně by měl trvat do 22. června, rozsudek se očekává 8. července. Blatter i Platini vinu odmítají. „Vše bylo naprosto legální,“ vyjádřil se Platini a celou věc označil za komplot.

Výpovědi ve středu a ve čtvrtek

„Platbu schválily všechny odpovědné orgány FIFA,“ dodal Blatter. Ten bude podle agentury SID vypovídat před tříčlenným tribunálem ve středu, Platini ve čtvrtek.

Bývalý vynikající francouzský záložník Platini, jenž byl i místopředsedou FIFA, v roce 2015 dostal za přijetí peněz od Blattera osmiletý zákaz působení ve fotbale. Po sérii odvolání dosáhl snížení trestu na čtyři roky, který mu vypršel v říjnu 2019. Šestiletý zákaz Švýcara Blattera skončil loni v říjnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme