Rangers řeší bučení na záložníka Kamaru s UEFA. ‚Zastavte urážení našich dětí,‘ vzkazuje Sparta

Trenér Rangers Steven Gerrard potvrdil televizi Sky, že klub bude řešit situaci ohledně bučení sparťanských fanoušků na záložníka Glena Kamaru. Klub podle něj už kontaktoval Unii evropských fotbalových asociací (UEFA). Kamarův právník Aamer Anwar označil chování dětských fanoušků za ostudné. Sparta v reakci na zprávy v médiích a na sociálních sítích vydala prohlášení, kde se ohrazuje proti „neopodstatněným obviněním z rasismu“.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:14 1. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalista Glen Kamara | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Sparta měla pro duel zápasu Evropské ligy s Rangers zavřený stadion kvůli rasistickému chování části příznivců směrem k záložníkovi Monaka Aurélienu Tchouaménimu v srpnovém utkání předkola Ligy mistrů. Díky výjimce mohlo na stadion 10 879 dětí ve věku od šesti do 14 let s doprovodem. Skotská média si během zápasu všimla toho, že každý kontakt finského reprezentanta Glena Kamary s míčem vyvolal z hlediště bučení. 

Fotbalisté Sparty porazili v Evropské lize Rangers 1:0, hostující Kamara viděl červenou kartu

Číst článek

Sparta zápas vyhrála 1:0, Kamara byl navíc po dvou žlutých kartách vyloučen.

Kouč Rangers Steven Gerrard si během zápasu cíleného bučení nevšiml, následující den se ale svého svěřence zastal. „Pustil jsem si zpětně zápas a jsem překvapený, že jsem si toho nevšiml v jeho průběhu. S Glenem jsem mluvil a je v pořádku. Teď už je na to na příslušných orgánech. Bylo mi řečeno, že Rangers to s UEFA budou řešit, celý proces už by měl být v pohybu,“ řekl Gerrard pro Sky.

„Nastavené tresty nejsou dostatečně tvrdé, musí se s tím něco dělat. Jsou tu statisíce lidí, kteří jsou zklamáni a frustrováni, protože k takovým situacím stále dochází,“ doplnil.

Kamara, jehož rodina pochází ze Sierry Leone, v jarním osmifinále Evropské ligy obvinil obránce Slavie Ondřej Kúdelu z rasismu a UEFA českého reprezentanta potrestala na 10 zápasů včetně mistrovství Evropy. Kamarovi, který po utkání v Glasgow v útrobách stadionu Kúdelu fyzicky napadl, zastavila disciplinární komise činnost na tři utkání.

Reakce Sparty

O události už referovala většina velkých britských médií a na sociálních sítích se rozpoutaly horlivé diskuze. Sám Kamarův právník Aamer Anwar v rozhovoru pro Sky Sports řekl, že Česká republika má velký problém s rasismem.

„Byl tu určitý pocit úlevy při zjištění, že stadion bude fanouškům Sparty uzavřený, takže se nebudou opakovat projevy rasismu. Ale stalo se to, že jsme viděli 10 tisíc dětí, které bučely pokaždé, když se Kamara nebo jakýkoliv černý hráč Rangers dotkl míče. A to je nepřijatelné a ostudné,“ uvedl Anwar.

„Je čas, aby si české úřady uvědomily, že mají v zemi hluboce zakořeněný problém s rasismem. Ale myslím si, že se tím ještě vůbec nezačaly ani zabývat.“ řekl Anwar.

I hoped stadium closure to Sparta Prague fans for their racial abuse of Monaco's Tchouameni & invite to 10,000 kids would mean that @Glen Kamara & all the other black players @Rangers Football Club didn’t have to face racism, no such luck tonight as the kid’s carried on the abuse-shameful

20:36 – 30. 09. 2021

344 2011

Na celou situaci reagovala Sparta tiskovým prohlášením na svých webových stránkách. V něm se ohradila proti urážení dětských fanoušků, xenofobii vůči České republice v mediálním prostoru i proti samotnému Anwarovi.

Je naprosto neuvěřitelné, že po zápase musíme sledovat útoky na nevinné děti a čelíme neopodstatněným obviněním z rasismu. Urážení dětí v online prostoru i v médiích je neakceptovatelné, zoufalé a směšné,“ píše se v prohlášení.

Vyjádření předsedy FAČR Petra Fouska

„Upřímně říkám, že jsem překvapen některými vyjádřeními zahraničních médií. Chtěl bych touto cestou naopak ocenit atmosféru, kterou děti v hledišti na Letné vytvořily a která byla opravdu úžasná. Gratuluji Spartě k nápadu zaplnit tribuny dětmi a jsem rád, že UEFA tento návrh akceptovala. Jako předseda FAČR, která dbá dlouhodobě na boj proti jakýmkoliv projevům nesnášenlivosti, naprosto odmítám podobná generalizování problému rasismu. A to ať již směrem k českým klubům, českému fotbalu, hlavnímu městu Praze nebo celé České republice a jejím občanům. Převracet realitu, kterou jsem na Letné viděl, v to, co jsem si následně o dění na stadionu přečetl, je nepřijatelné.“ (zdroj: https://facr.fotbal.cz/)

„Sledujeme v prostředí sociálních sítí i v mediálním prostoru bezprecedentní xenofobní vyjádření proti České republice, jejím občanům a dokonce i jejím dětem. Bohužel musíme číst zoufalé útoky právníka Aamera Anwara, který se pohybuje za hranicí toho, co by si advokát měl dovolit,“ vzkazuje klub v textu, který je dostupný i v angličtině.

„Vyvolávání xenofobních tendencí a slovní útoky na bezbranné děti jsou za hranou morálky a slušného vychování.“

Za vyjádření z Letné se postavil i šéf městského rivala Slavie Jaroslav Tvrdík. „Podporujeme prohlášení klubu AC Sparta Praha a plně souhlasíme s jeho obsahem,“ napsal Tvrdík na twitter.

Právník Aamer Anwar na sebe výrazně upozornil ostrými vyjádřeními během kauzy Ondřeje Kúdely. Před dvěma týdny také varoval fanoušky Rangers, aby nejezdili do Prahy kvůli nebezpečí ze strany pražských ultras. 

Sparta v prohlášení dodala, že skotskému týmu poskytla společně s bezpečnostními složkami státu nadstandardní podmínky. Klub zároveň poděkoval dětským divákům za úžasnou a neopakovatelnou atmosféru.

bac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme