Fotbalisté Slavie porazili Teplice a udrželi náskok na čele tabulky, Plzeň rozstřílela Liberec

Viktoria Plzeň v 16. kole první ligy doma porazila oslabený Liberec po obratu 4:1. Hosty v úvodu poslal do vedení Alexandru Baluta, který však byl ve 30. minutě vyloučen po druhé žluté kartě. Viktoria ztrácí jedenáct bodů na vedoucí Slavii, která si dnes doma poradila 3:0 s Teplicemi, na třetí Mladou Boleslav mají Západočeši v tabulce čtyřbodový náskok. Slovan v nejvyšší soutěži neporazil Plzeň popatnácté za sebou a klesl na devátou pozici.

Praha (Aktualizováno: 20:37 10. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radost fotbalistů Slavie

Radost fotbalistů Slavie | Foto: RC | Zdroj: Reuters

Plzeň otočila zápas s Libercem

První start v ligové sezoně si připsal pětatřicetiletý plzeňský kapitán Hubník, který ve středu obrany zastoupil disciplinárně potrestaného Brabce.

Fotbalisté Viktorie Plzeň | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

V desáté minutě Slovan otevřel skóre. Balutův přímý kop ve zdi tečoval Kayamba a brankář Hruška už na míč nedosáhnul. Domácí odpověděli za 12 minut z podobné standardní situace, kdy Procházkovu ránu zase přizvedl bránící Kačaraba.

Hostům po půl hodině hry zkomplikoval situaci Baluta, jenž zezadu podrazil Kayambu a rozhodčí Proske ho po druhé žluté kartě vyloučil. Liberečtí se zlobili, že předtím nedostal druhou žlutou kartu i Hubník za tvrdý zákrok na Malinského.

Západočeši využili přesilovku ve 44. minutě. Kalvach nacentroval do šestnáctky, Hořava pohotovou hlavičkou překonal Nguyena.

Plzeňské mužstvo začalo lépe i druhý poločas. Hloušek si vyměnil míč s Krmenčíkem a reprezentační útočník se prosadil přízemní střelou. Pro Krmenčíka to byl osmý ligový zásah v sezoně.

Hosté v 80. minutě nevyužili velkou šanci na zdramatizovaní zápasu a Mara sám před brankou nepropálil Hrušku. V poslední minutě uzavřel skóre Hloušek dorážkou po Kayambově akci a připsal si premiérový soutěžní gól za Viktorii.

Budějovice spasili stopeři

Opatrný začátek zápasu mezi Českými Budějovicemi a Slováckem vydržel téměř půl hodiny. Po tu dobu se oba týmy více zaměřily na defenzivu a šancí bylo naprosté minimum a spíš se jednalo pouze o náznaky příležitostí. Ve 29. minutě však domácí kopali roh a hlavou se prosadil českobudějovický Havel. Stoper Jihočechů skóroval počtvrté v posledních třech zápasech.

Na začátku druhého poločasu se na chvilku radovali i hosté. Gól Šašinky však sudí neuznali kvůli postavení mimo hru. O pár minut později se na druhé straně prosadilo Dynamo. Po standardní situaci hlavičkoval bránící Šašinka pouze do Sivoka a od stopera Jihočechů se míč odrazil do branky.

Pro bývalého reprezentačního kapitána šlo o první gól od příchodu do Českých Budějovic, kam se v létě vrátil po jedenácti letech v zahraničí.

Slovácko se snažilo vrátit v závěru do zápasu a vstřelit kontaktní gól. Ale žádnou vážnější příležitost si nevypracovalo, naopak po jednom brejku mohl skórovat českobudějovický Čavoš, jenže jeho střelu Trmal zlikvidoval. Jihočeši si tak tříbodový zisk už pohlídali.

Slavia dál vede tabulku

Fotbalisté pražské Slavie zvítězili v 16. kole první ligy nad Teplicemi 3:0. Skóre otevřel v 29. minutě z penalty Tomáš Souček, který se pak v závěru podílel i na gólech střídajícího Petra Ševčíka a Ondřeje Kúdely.

Slavia, která v týdnu uhrála v Lize mistrů bezbrankovou remízu v Barceloně, podle očekávání od úvodu působila aktivnějším dojmem. Po více než dvou měsících dostal v lize šanci v základní sestavě Pražanů útočník Hilál.

V 29. minutě Pražané vedli. Grigar odvrátil míč na hranici vápna, Olayinka si obhodil Kodeše, po souboji upadl a sudí Pechanec nařídil pokutový kop. Žádný z opakovaných záběrů neprokázal, zda opravdu došlo ke kontaktu.

„Snažil jsem se odehrát balon, Olayinka tam šel šlapákem. Myslím, že jsem trefil napůl balon i jeho. Cítil jsem, že jsme hrál balon, možná i jeho nohu, ale bylo to hrozně rychlé, musím se na to podívat. Za mě si myslím, že je přísná, ale rozhodčí si ji asi obhájí,“ uvedl Kodeš.

Penalty se ujal Souček a připsal si osmý gól v ligové sezoně. „Minule jsem penaltu nedal, naštěstí to bylo za jiného stavu. Bylo to nepříjemné, protože po každé penaltě, která se nedá, je to těžké. Ještě mi gólman řekl, že zůstane stát. Ale dal jsem to na střed, protože jsem věřil, že skočí,“ řekl Souček.

Po pauze byl favorit aktivnější. Frydrych ale hlavičkoval vedle a v 65. minutě střídající Škoda ve velké šanci z otočky minul. Domácí ve druhé půli kontrolovali hru a v závěru přidali pojistku. Souček v 89. minutě vybojoval míč ve středu pole, přihrál střídajícímu Ševčíkovi, který si zasekl balon a prostřelil Grigara.

V druhé minutě nastavení Součkovu hlavičku po přímém kopu vyrazil teplický gólman jen před sebe a dobíhající Kúdela zblízka zavěsil pod břevno. Červenobílí v lize vyhráli doma posledních 12 utkání a Teplice v nejvyšší soutěži porazili posedmé za sebou.

16. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - 1. FC Slovácko 2:0 (1:0)
Branka: 29. Havel, 55. Sivok. Rozhodčí: Zelinka - Moláček, Dobrovolný. ŽK: Sivok, Ledecký, Schranz (všichni Č. Budějovice). Diváci: 3266.

Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 4:1 (2:1)
Branky: 22. Procházka, 44. Hořava, 52. Krmenčík, 90. Hloušek - 10. Baluta. Rozhodčí: Proske - Hock, Melichar - Orel (video). ŽK: Hubník, Hejda - Oscar, Baluta, Hoftych (trenér). ČK: 30. Baluta. Diváci: 7463.

Slavia Praha - FK Teplice 3:0 (1:0)
Branky: 29. Souček z pen., 89. Ševčík, 90.+2 Kúdela. Rozhodčí: Pechanec - Kotík, Vlček - Franěk (video). ŽK: Hilál - P. Mareš, Shejbal, Paradin, Hejkal (trenér). Diváci: 16 271.

FORTUNA:LIGA - Základní část (PLATNÉ K 10. 11. 2019)