Gambrinus od roku 2018 ukončí sponzorství vrcholového fotbalu

Pivovar Gambrinus se kvůli současné krizi ve vedení českého fotbalu rozhodl od sezony 2018/19 ukončit sponzorství reprezentace a první ligy. Jeden z hlavních partnerů Fotbalové asociace ČR dnes oznámil, že neuplatní opci na prodloužení stávající smlouvy, která vyprší za rok.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

„STES ani FAČR, tak jak jsme s nimi mluvili, nevnímají tu situaci stejně jako my. To znamená, tak krizovou jak ji vnímáme my,“ řekl pro Radiožurnál marketingový manažer pivovaru Marek Dvořák.

"Valná hromada nám neukázala žádný znak toho, že by se fotbal chtěl nějak rychle a částečně i výrazně měnit. To byl ten hlavní důvod proč jsme se rozhodli neuplatnit opci," popisuje konec Gambrinusu jako sponzora pro Radiožurnál Dvořák

Gambrinus sponzoruje český fotbal devatenáct let. Je jedním z šesti oficiálních partnerů reprezentace a hlavním partnerem první ligy. Jméno pivovaru měla nejvyšší soutěž v letech 1997 až 2014 v názvu. Odhaduje se, že pivovar nyní přispíval do českého fotbalu částkou okolo 20 až 25 milionů korun ročně.

Podpora amatérských soutěží 

Vedení českého fotbalu prochází krizí kvůli dotační kauze. Bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta je obviněný z údajné manipulace s dotacemi ministerstva školství a obvinění čelí i asociace. Peltův nástupce měl být zvolen 2. června na valné hromadě, která ale skončila patem.

Nynější krok Gambrinusu není úplným překvapením, protože společnost už před týdnem bezprostředně po valné hromadě uvedla, že vnímá situaci jako kritickou a bude zvažovat další postup.

Gambrinus podle Dvořáka bude dál finančně podporovat amatérské soutěže, například programem Kopeme za fotbal, do kterého je zapojeno několik stovek klubů na nižší úrovni.

„Jsme si jistí, že nás fanoušci podpoří. I nadále budeme sponzorovat fotbal na nižších úrovních, kde cítíme skutečnou radost ze hry a férovost,“ doplnil Gambrinus.

Nevyužitá opce

FAČR a Ligová fotbalová asociace, která řídí první ligu, byly o chystaném neprodloužení smlouvy dopředu informovány. „Pro fotbal jako celek to tedy není neočekávaný krok. Spolupráce se společností Gambrinus byla dlouhodobá a je těžké si po 19 letech představit fotbal bez její účasti,“ uvedly ve společném prohlášení LFA, FAČR a její marketingová společnost STES.

"Budeme pokračovat v jednání a pevně doufáme, že dokážeme se společností Gambrinus shodu v některých jiných patrech fotbalu. V tuto chvíli například řešíme tedy přesně jakou formu by ta spolupráce měla mít od sezóny 2018/2019," uvedl pro Radiožurnál tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman

Čínská společnost CEFC zatím partnerem reprezentace zůstala. Firma vlastnící Slavii prostřednictvím svého zástupce Jaroslava Tvrdíka před valnou hromadou hrozila, že ukončí spolupráci s FAČR, pokud nový výkonný výbor bude pod nadvládou Romana Berbra. To však zablokovala moravská komora, což Tvrdík označil za důvod, proč CEFC u fotbalu zatím zůstane.

V uplynulé sezoně nesla první liga název ePojisteni.cz. Firma ale nedávno oznámila, že nevyužije opci na prodloužení smlouvy a od titulárního partnerství odstoupí. Společnost o tom informovala vedení ligy už v lednu, takže ukončení spolupráce nesouvisí s nynější krizí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme