‚Veskrze bizarní příběh.‘ Bývalý sparťan Kanga čelí obvinění z falšování jména, věku i místa narození

Guélor Kanga, narozen 1. září 1990, Gabon. To jsou oficiální údaje bývalého záložníka fotbalové Sparty. Jenže dlouholetý gabonský reprezentant teď čelí kurióznímu obvinění, že v úředních dokumentech zfalšoval věk, jméno i místo narození. Pokud by se podezření potvrdilo, hrozil by postih nejen samotnému fotbalistovi, ale zřejmě i gabonské reprezentaci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalista Sparty Praga Guelor Kanga | Zdroj: Profimedia

Podle oficiálních dokumentů by měl Kanga oslavit 1. září letošního roku 31. narozeniny. Jenže to nemusí být pravda – zástupci Demokratické republiky Kongo totiž tvrdí, že Kanga není Kanga.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý sparťan Kanga čelí obvinění z falšování své identity. Více v příspěvku Františka Typovského

A dokonce zveřejnili údajné důkazy, které publikoval server African Sports Today a převzaly je třeba italský sportovní deník Gazzetta dello Sport nebo francouzská televize Canal+.

Podle dokumentů pochází bývalý záložník pražské Sparty z konžské Kinshasy, jmenuje se Kiaku-Kiaku Kianga a je o pět let starší, než uvádí.

„Je to veskrze bizarní příběh, řekněme typicky kangovského aranžmá. Spojení Sparty a Kangy bylo ukončené, takže v tuto chvíli pro nás ta informace neznamená o moc víc než jen nějaké pobavení,“ řekl Radiožurnálu o celé situaci šéf komunikace pražské Sparty Ondřej Kasík.

Kanga přišel do Sparty z Rostova v únoru 2018 ještě jako posila italského trenéra Andrey Stramaccioniho a okamžitě se zařadil mezi nejproduktivnější hráče ligy. Během 69 utkání nasbíral z pozice středního záložníka 28 gólů a devět asistencí.

Fanoušky ale jeho hra rozdělovala na dva tábory. Jedni si nemohli vynachválit jeho kreativitu a chladnokrevnost v koncovce, druzí mu vyčítali přílišnou sobeckost s míčem. Nepřátele mezi příznivci pražského klubu si nadělal i svým svérázným vystupováním.

Čekání na výsledky testů se protáhlo. Aubameyang a spol. strávili noc na letišti, následně podlehli Gambii

Číst článek

Letos v létě se gabonský reprezentant vrátil do Crvene Zvezdy Bělehrad, kde už v minulosti působil. V pase měl stále napsané jméno Guélor Kanga – pokud se tedy obvinění potvrdí, kreativní záložník oklamal nejen Spartu, ale i další své zaměstnavatele.

„Naši právníci se tou věcí krátce zabývali a patrně se tím budou zabývat ještě víc do hloubky. V tuhle chvíli se zdá být s velkým otazníkem, zda by podle řádů FIFA nebo našich národních řádů bylo možné žádat případnou kompenzaci jako újmu za způsobenou škodu,“ popsal možnost právních kroků ze strany Sparty Kasík.

Gabonu v krajním případě hrozí, že ho vyloučí za neoprávněné nasazení hráče z nadcházejícího Afrického poháru národů.

Prokázat Kangovi vinu ale bude takřka nemožné. Podle lékaře Českého olympijského výboru Jaroslava Větvičky nelze biologicky určit přesný věk dospělého fotbalisty – tato možnost končí už v pubertě. Celou kauzu bude ještě řešit Konfederace Afrického fotbalu.

Kanga není ani zdaleka prvním africkým hráčem ve vrcholovém fotbale, který čelí podobnému podezření. Například v německé bundeslize nedávno řešili případ záložníka Hamburku, Gambijce Bakeryho Jatty nebo současné opory Stuttgartu Silase Wagamintuky z Demokratické republiky Kongo.

František Typovský, Vít Moravec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme