Jablonec porazil Karvinou 2:1 a jsou čtvrtí. Brno nasázelo Teplicím čtyři góly a ještě se může záchranit

Fotbalisté Jablonce ve 28. kole první ligy doma porazili Karvinou 2:1 a drží se na čtvrté příčce tabulky o dva body za třetí Olomoucí a tři body za druhou Slavií. Už nyní ale mají jistotu, že neskončí hůře než pátí a zahrají si minimálně předkolo Evropské ligy. To Karviná podesáté za sebou nevyhrála a zůstává předposlední. V příštím kole si s Ostravou zahraje o záchranu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radost jabloneckých fotbalistů.

Radost jabloneckých fotbalistů. | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

Jablonec vedl gólem Jana Chramosty, hosté po změně stran srovnali zásluhou stopera Pavla Dreksy, který se trefil v lize po 19 měsících. Rozhodující branku ale obstaral Martin Doležal, který tak oslavil dnešní narození syna.

Jablonec se musel vypořádat se zklamáním ze středeční porážky ve finále poháru se Slavií. Navíc kvůli zranění postrádal jednu z opor Masopusta. Do sestavy se tak po třech týdnech vrátil Chramosta a hned byl důležitou postavou.

Návrat po třinácti letech. Opava se znovu probojovala do nejvyšší soutěže

Po několika závarech a Jovovičově střele z dálky těsně vedle, se Jablonec ve 25. minutě dožadoval penalty poté, co Chramostu zezadu sestřelil při snaze odboxovat míč brankář Le Giang. Sudí Pechanec to ale jako faul neposoudil.

Poté na druhé straně zamířil těsně nad aktivní Letič. A Jablonec byl blízko gólu, když Jovovičova střela zatřásla břevnem. Ve 34. minutě už se ale domácí radovali. Jovovič vybojoval míč a kolmicí našel rozběhnutého Chramostu, který zamířil přesně k tyči. Utnul tak osmizápasové čekání na gól.

Karviná hrozila zejména ze standardních situací. Po jedné z nich hlavičkoval Panák těsně vedle stejně jako vzápětí na druhé straně Doležal. Po Letičově centru netrefil branku ani Štepanovský. Ale v 63. minutě už bylo srovnáno. Po rohovém kopu vyhrála Karviná hned tři souboje a Dreksa následně napálil míč pod břevno. Těsně předtím došlo k souboji mezi brankářem Hrubým a Wágnerem, který ale podle sudího domácího gólmana nefauloval.

Jablonec si však brzy vzal vedení zpět. Velmi dobře hrající Jovovič zatáhl míč, našel na křídle Zeleného a jeho centr poslal hlavou do branky Doležal. Jablonecký kouč Rada pak posílil defenzivu a těsnou výhru domácí ubránili.

FK Jablonec - MFK Karviná 2:1 (1:0)
Branka: 34. Chramosta, 71. Doležal - 63. Dreksa. Rozhodčí: Pechanec - Boček, Hock. ŽK: Chramosta - Šisler, Letič, Dreksa. Diváci: 2603.
Jablonec: Hrubý - Holeš, Pernica, Lischka, Zelený - Jovovič (90. Diviš), Považanec, Trávník (86. Piroch), Hanousek - Chramosta, Doležal (80. Hübschman). Trenér: Rada.
Karviná: Le Giang - Čolič, Dreksa, Janečka, Eismann - Šisler (61. Ramírez), Panák - Štepanovský (61. Voltr), Budínský, Letič - Wágner. Trenér: Mucha.

FK Teplice - Zbrojovka Brno 1:4

Fotbalisté Brna zvítězili v 28. kole první ligy v Teplicích vysoko 4:1 a udrželi naději na záchranu. Zbrojovka zvítězila poprvé po devíti zápasech a předchozích pěti porážkách a z posledního místa tabulky ztrácí už jen čtyři body na nesestupové příčky. Hostům zajistili triumf brankami Antonín Růsek, Rafael Acosta, Konstantin Bazeljuk a Ladislav Krejčí, v závěru snížil David Vaněček. Teplice doma prohrály podruhé za sebou a jsou osmé.

Český fotbal se vrací do Ligy mistrů. Vítěz české ligy má jistý přímý postup do základní skupiny

Několik úvodních minut patřilo Teplicím, ale brzy se osmělilo Brno, které jedině výhra udržela v boji o záchranu. Nejprve se ještě unikající Růsek marně dožadoval faulu ze strany Ljevakoviče, v osmnácté minutě však už devatenáctiletý útočník oslavil svůj premiérový gól v lize. Po centru od Kryštůfka hlavičkou k bližší tyči překonal brankáře Grigara.

Domácí mohli rychle odpovědět, ale Hora po kombinaci mířil z první těsně vedle. Dvě teplické šance pak zastavil ofsajd. Naopak v 39. minutě málem Zbrojovka zvýšila. Růskův centr se snažil odvrátit Krob a trefil břevno vlastní branky.

Pojistku přidalo Brno až pět minut po přestávce. Po centru Lutonského z voleje napřáhl Acosta a přízemní střelu z voleje uklidil přesně k zadní tyči. V tu chvíli ještě zesílil pískot domácích příznivců, který vyprovázel Teplice do kabin už v poločase. V 63. minutě mohl snížit střídající Trubač, jenže sám před Melichárkem balon do sítě neprotlačil.

O šest minut později teplická defenziva korunovala svůj žalostný výkon. Rozehrávku gólmana Grigara zachytil Acosta, udělal mu kličku a našel na malém vápně střídajícího Bazeljuka, který poslal míč do prázdné branky.

Domácí byli zcela rozloženi a v 84. minutě inkasovali počtvrté. Z dálky se povedenou střelou prosadil Krejčí a i on si připsal první trefu v ligové kariéře. Až v 86. minutě se prosadili i domácí díky střídajícímu Vaněčkovi.

Brno dalo jako tým s nejhorší ofenzivou ligy za předešlých 27 kol jen 16 branek, dnes se však trefilo hned čtyřikrát. Zbrojovka potvrdila, že na Teplice umí, bodovala tam popáté za sebou.

FK Teplice - Zbrojovka Brno 1:4 (0:1)
Branky: 86. Vaněček - 18. Růsek, 50. Acosta, 69. Bazeljuk, 84. Krejčí. Rozhodčí: Lerch - Dobrovolný, Poživil. ŽK: Žitný, Soungole, Jeřábek - Lutonský, Kratochvíl, Sukup. Diváci: 3011.
Teplice: Grigar - Vondrášek, Jeřábek, Ljevakovič, Krob - Soungole, Kučera - Hora, Žitný (70. Šimeček), Rezek (56. Trubač) - Červenka (46. Vaněček). Trenér: Šmejkal.
Brno: Melichárek - Sukup, Pavlík, Kryštůfek, Vraštil - Polák - Acosta, Kratochvíl, Krejčí, Lutonský - Růsek (68. Bazeljuk). Trenér: Pivarník.

Bohemians Praha 1905 - FK Mladá Boleslav 1:3

Fotbalisté Mladé Boleslavi ve 28. kole první ligy zvítězili 3:1 na hřišti Bohemians 1905, v nejvyšší soutěži vyhráli po pěti zápasech a s 31 body se přiblížili záchraně. Hosty v Ďolíčku poslal do vedení Tiémoko Konaté, ještě v první půli odpověděl Antonín Vaníček, ale v závěrečné pětiminutovce rozhodli Matěj Chaluš a Lukáš Magera. Sedmí Pražané naopak prodloužili sérii bez vítězství na pět kol.

‚Klidný střed‘ tvoří jen dva týmy. Ve fotbalové lize se bojuje o titul, poháry i udržení

První velkou šanci v 11. minutě zahodila Boleslav. Konatého přihrávka prošla celou šestnáctkou k volnému Ladrovi, který z první minul branku. Domácí Vaníček pak technickou ranou přestřelil branku. Na druhé straně se mezi tyče nevešly ani efektní "nůžky" Takácse z rohu.

Ve 27. minutě hosté otevřeli skóre. Valenta trefil z přímého kopu tyčku a dorážející Konaté nezaváhal. Záložník z Pobřeží Slonoviny dal první soutěžní gól za Boleslav po zimním příchodu ze Sparty. Středočeši utnuli třísetminutovou šňůru bez ligového gólu.

Bohemians odpověděli pět minut před pauzou. Mašek nahrál do strany Vaníčkovi a ten po rychlé kličce vystřelil přesně k tyči. Krátce poté Vaníček hlavou těsně minul branku.

"Klokani" vstoupili lépe i do druhé půle. Šmíd po přímém kopu dostal hlavou míč podruhé do sítě, ale branka neplatila kvůli ofsajdu. Bohemians měli častěji míč na kopačkách a kontrolovali hru. Po Reiterově přihrávce zblízka Mašek vypálil nad břevno. Branku hostů pak přestřelili i Reiter a střídající Kabajev.

Závěr však patřil Mladé Boleslavi. Nejprve brankář Fryšták zneškodnil velkou příležitost Přikryla, ale z následného rohu se v 85. minutě prosadil pohotovu střelou Chaluš. Hned za dvě minuty Fryšták špatně vyběhl na centr a náhradník Magera ho z dálky přehodil a definitivně utkání rozhodl. Bohemians doma v lize prohráli poprvé od září a po devíti duelech.

Bohemians Praha 1905 - FK Mladá Boleslav 1:3 (1:1)
Branky: 40. Vaníček - 27. Konaté, 85. Chaluš, 87. Magera. Rozhodčí: Orel - Myška, Fišer. ŽK: Takács, Jánoš (oba M. Boleslav). Diváci: 4878.
Bohemians: Fryšták - Dostál, Bederka, Šmíd, Švec - Jindřišek, Hašek ml. - Reiter, Mašek (88. Bartek), Vaníček - Nečas (74. Kabajev). Trenér: Hašek st.
M. Boleslav: Polaček - Pauschek, Chaluš, Takács, Křapka - Jánoš, Valenta (86. Fabián) - Konaté, Matějovský, Ladra (73. Magera) - Komličenko (56. Přikryl). Trenér: Weber.