Jeden zápas pod dohledem videorozhodčího v každém kole? Možná ano, naznačuje Hajný

Neuznání regulérního gólu při fotbalovém derby pražských Es v Edenu znovu otevřelo debatu o videorozhodčím. Ve 29. minutě totiž sparťanský obránce Costa vykopl míč po Škodově střele zřetelně už zpoza brankové čáry. Hlavní sudí Jílek ale na pokyn asistenta Blažeje nechal pokračovat ve hře, a to by se s videorozhodčím nebo aspoň s brankovým rozhodčím asi nestalo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stadion fotbalových Teplic | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

„Brankoví rozhodčí se využili pouze jednou za poslední dva roky, a to v utkání Plzeň Sparta na podzim v minulém soutěžním ročníku. Po vyhodnocení se vlastně dospělo k tomu, že brankoví rozhodčí v tomto případě byl tím, kdo udělal hrubou chybu. A i po debatě s ligovou fotbalovou asociací byl zreflektován jejich názor, že brankové rozhodčí považují za zbytné, “ vysvětluje pro Radiožurnál místopředseda komise rozhodčích Petr Mlsna, proč v Edenu nebyli na zápase Slavie se Spartou brankoví rozhodčí.

Ten gól viděla i Tribuna Sever, zlobí se Škoda. Hrubě jsem chyboval uznal rozhodčí

Číst článek

Podle něj by neuznaný gól v nedělním derby mohl urychlit zavedení videorozhodčích v lize. Rozhodnutí je ale na Ligové fotbalové asociaci.

„Dnes zkoušíme on-line fázi videorozhodčích v rámci zápasů juniorské ligy. Pokud tyto testy proběhnou úspěšně a pokud dostaneme povolení od mezinárodní pravidlové komise IFAB, tak přikročíme k tomu, že bychom v rámci podzimní části jedno utkání naostro v rámci on-line režimu vyzkoušeli i v HET lize,“ popisuje mluvčí Ligové fotbalové asociace Daniel Hajný, v jaké fázi se aktuálně projekt nachází.

Je škoda, že ostrá zkouška neproběhla už v neděli. Smůlu měla Slavia i v tom, že nešlo využít technologii hlídající brankovou čáru, která v Edenu kvůli Evropské lize je. Pro ligové využití ale chybí potřebný hardware i software. Hajný však naznačuje, že jaro už by mělo být s dohledem videorozhodčích: „Troufnu si říct, že pokud se povede ten podzimní test v rámci ligy, tak v rámci jarní části sezony bychom měli v každém kole jedno utkání v on-line režimu zprovoznit.“

Pokud dají ligové kluby videorozhodčím zelenou, tak by sporných momentů mohlo ubýt. Podle místopředsedy komise rozhodčích Petra Mlsný jsou sudí už na video připraveni: „My jsme rozhodčí školili už v rámci offline režimu, který běžel v jarní části soutěže, kdy se offline videorozhodčí zkoušeli na třiceti zápasech. To mohou být jak bývalí, na vysoké úrovní působící rozhodčí, tak i rozhodčí aktivní.“

Na jaře se možná rozhodčí už tedy nebudou muset omlouvat tak jako asistent Petr Blažej po derby pražských Es. Ten aktuálně čeká, zda bude potrestán. Výsledek se ale fotbaloví fanoušci nedozví, zveřejňovat výši trestů totiž komise rozhodčích kvůli nařízení Evropské fotbalové unie nesmí.

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme