Sparta ukončila sérii venkovních porážek, oslabenou Karvinou porazila 3:1. Liberec vyhrál na Slovácku

Sparta plánovala v zápase ukončit černou sérii tří venkovních porážek v řadě. Po penaltě Budínského ale prohrávala. Díky brankám Radakoviče, Stanciua a Plavšiče ale zápas s oslabenou Karvinou otočila a zvítězila 3:1. Dotáhla se tak na rozdíl čtyř bodů od druhé Plzně, která má ale zápas k dobru. Ve druhém zápase porazil Liberec Slovácko 1:0. Jediný gól vstřelil Aleš Nešický.

Karviná (Aktualizováno: 18:57 10. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letenský obránce Eldar Civič v souboji s Adrielem Ba Loulou z Karviné | Foto: Petr Sznapka | Zdroj: ČTK

Karviná – Sparta 1:3

V sobotu pokračovala dalšími dvěma zápasy první fotbalová liga. Pražská Sparta přijela po remíze v derby na půdu Karviné. Na venkovních hřištích měl klub z Letné nelichotivou sérii tří proher v posledních třech zápasech.

Ukončení této série svěřencům Zdeňka Ščasného v zápase proti Karviné komplikoval i fakt, že kvůli karetním trestům nebyl k dispozici záložník Guélor Kanga a pravý obránce Alexandru Chipciu. Místo prvního jmenovaného se do středu zálohy posunul Nicolae Stanciu. Na pravém kraji obrany zase nastoupil Michal Sáček. Fotbalisté Karviné chtěli v zápase navázat na poslední domácí duel, kdy porazili ve formě hrající Jablonec.

‚Jude Slavia! Ale my to tak přece nemyslíme!‘

Na první větší šanci čekali diváci v Karviné zhruba 15 minut a překvapivě ji měli domácí. Na kolmici si naběhl Ondřej Lingr a ocitl se sám před rumunským brankářem Florinem Nitou. Ten jeho střelu levačkou ale vytáhl na rohový kop.

Domácí tým měl i nadále více ze hry. Ve 30. minutě se dostal do kontaktu s brankářem Nitou karvinský útočník David Guba. Rozhodčí Pavel Julínek nejprve signalizoval odkop od branky Sparty. Následně ale po konzultaci s videorozhodčím nařídil pokutový kop. Balón si postavil Lukáš Budinský, který ranou k pravé tyči otevřel skóre zápasu.

Sparta mohla reagovat o tři minuty později. Po faulu na Stanciua zahrával sám faulovaný hráč přímý volný kop a jen o decimetry minul šibenici branky, kterou hájil Martin Berkovec.

Ve 45. minutě fauloval střelec prvního gólu Lukáš Budinský letenského křídelníka Bogdana Vatejela a opět se dostalo do akce video. Po zhlédnutí záznamu ukázal hlavní rozhodčí Julínek Budinskému červenou kartu.

Využít přesilovou hru mohla Sparta hned o pár minut později. V nastavení se hrubé chyby dopustil brankář Berkovec, který nedokázal zkrotit jednoduchý míč a způsobil tak závar ve vlastním vápně. Matěj Pulkrab ale mířil nepřesně a zaváhání tak nepotrestal.

Do kabin se tak šlo za stavu 1:0 pro Karvinou.

Obrat zařídili Radakovič, Stanciu a Plavšič

Ve druhém poločase neuplynulo ani deset minut a Sparta už se radovala z vyrovnání. Stanciu zahrál rohový kop na hlavu srbského stopera Uroše Radakoviče, který nekompromisně zakončil a vstřelil tak svůj první ligový gól.

V 60. minutě se Adriel Ba Loula jesličkami zbavil Eldara Civiče a našel Lingra, který ale připraveného Nitu nepřekonal.

Za čtyři minuty přišla další šance oslabené Karviné. Benjamin Čolič centroval do vápna, kde se k míči dostával stoper Jan Krivak. Trefit ho ale neodkázal.

Když karvinští nedokázali proměnit své slibné šance, dostala se ke slovu opět Sparta. Nicolae Stanciu vybojoval před vápnem míč a vyslal skákavou střelu k pravé tyči. Berkovec zasáhnout nedokázal a Sparta vedla 2:1.

Žadný hon na vyrovnání se ale ze strany Karviné nekonal. Naopak v 86. minutě přidržel Bojan Letič soupeře za dres a byla tu opět penalta. Tentokrát však pro hosty z Letné. Ujal se jí Srdjan Plavšič a poslal Spartu do vedení 3:1.

V 88. minutě mohl ještě skóre navýšit rumunský záložník ve službách Sparty Stanciu, Berkovec ale jeho střelu zastavil. Zápas tak skončil výhrou Sparty 3:1.

„Věděli jsme, že nás čeká velice těžké utkání a to se potvrdilo. Byly to těžce vydřené body. Přesto jsme začátek utkání měli dobrý. Pak jsme ale nepochopitelně zcela ustoupili od hry, která v úvodu dělala Karviné problémy. Inkasovali jsme z penalty a udělali jsme si to ještě složitější. Ve druhé půli jsme ale zužitkovali převahu jednoho hráče v poli a otočili jsme skóre," zhodnotil zápas trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

15. kolo první fotbalové ligy:
MFK Karviná - Sparta Praha 1:3 (1:0)
Branky: 34. Budínský z pen. - 51. Radakovič, 72. Stanciu, 86. Plavšič z pen. Rozhodčí: Julínek - Podaný, Hrabovský - Zelinka (video). ŽK: Smrž, Krivák - Pulkrab, Čivič, Plavšič. ČK: 45. Budínský (Karviná). Diváci: 4260.

Slovácko - Liberec 0:1

Ve druhém zápase hostilo Slovácko, které v týdnu angažovalo trenéra Martina Svědíka, Liberec. Mladý trenér ale ještě včera vedl ve druhé lize Jihlavu a k týmu z Uherského Hradiště se připojí až po 15. kole.

To Severočeši vyrukovali do zápasu s tím, že je Slovácko nedokázalo porazit od října roku 2013. Že si liberečtí na soupeře věří, bylo patrné už po 18 minutách hry. Tečovaná střela Oscara Dorleyho ale Matouše Trmala nepřekonala.

Po půl hodině zápasu už ale Slovan Liberec vedl. Petr Ševčík našel volného Jakuba Peška, který balón přiťukl Aleši Nešickému. Ten vystřelil na zadní tyč a ranou do šibenice poslal Liberec do vedení.

Více branek diváci na stadionu Miroslava Valenty v prvním poločase neviděli.

Ve 46. minutě mohl liberecký Pešek navýšit vedení svého týmu, ale zamířil z dobré pozice vedle.

O šest minut později se po centru z levé strany objevil na libereckém vápně Lukáš Sadílek, jeho střela ale mířila vysoko nad.

V 76. minutě se opět ke střele dostal aktivní křídelník Jakub Pešek. Jeho střelu ale brankář Trmal přečetl.

Běžela 81. minuta hry a Slovácko dostalo možnost k vyrovnání. Jan Kuchta byl ve vápně faulovaný a rozhodčí nařídil penaltu. Míč si postavil sám faulovaný Kuchta. Liberecký brankář Filip Nguyen ale jeho střelu vystihl a balón vyrazil. Liberec tak i nadále hájil jednobrankový náskok.

V 86. minutě se Liberec dožadoval penalty po nastřelení ruky Jiřího Krejčího. Hlavní rozhodčí ale zůstal tentokrát klidný.

O několik sekund později se do vápna řítil Kuchta, který našel volného Marka Havlíka. Ten však z voleje vypálil nepřesně.

Další góly už zápas nepřinesl a skončil tak výhrou Liberce 1:0.

„Od první minuty bylo jasné, že jsme si přijeli pro tři body. Hlavně v prvním poločase jsme měli územní převahu a byli dominantnější v ohrožení branky. Dobře jsme kombinovali. Škoda, že jsme po krásném gólu Nešického nepřidali na konci prvního poločasu další branku,“ hodnotil zápas hostující trenér Zsolt Hornyák.

1. FC Slovácko - Slovan Liberec 0:1 (0:1).
Branka: 30. Nešický. Rozhodčí: Rejžek - Pelikán, Kříž. ŽK: Sadílek, Kuchta - Nešický, Aarons, Potočný. Diváci: 3674\