Komňacký: Současná fotbalová generace nemá kvalitu, proto zaostáváme

Čeští fotbalisté se rozloučili s kvalifikací o mistrovství světa výhrou nad San Marinem 5:0. Neúspěšný boj šampionát hodnotil ve vysílání Radiožurnálu trenér František Komňacký.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Komňacký

František Komňacký | Foto: Adolf Horsinka / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Výhra nad San Marinem už samozřejmě nemohla nic změnit na nepostupu českého týmu do Ruska, jaké jsou podle vás hlavní důvody neúspěšné kvalifikace?

Těch asi bude víc a trenéři si to určitě zanalyzují. Nám zvenčí se jeví, že současná fotbalová generace nemá takovou sílu a kvalitu, jakou jsme měli před deseti dvaceti lety. Proto teď v Evropě zaostáváme a máme menší šanci prorazit než dřív. Problém vidím především v kvalitě hráčského kádru.

Pohodové loučení s neúspěšnou kvalifikací. Fotbalisté porazili San Marino 5:0

Číst článek

Ještě před několika lety hrála většina reprezentantů v nejlepších zahraničních ligách, zatímco v současné době je v národním týmu víc hráčů z české nejvyšší soutěže.

Na hráčích, kteří hráli ve špičkových klubech, byla reprezentace postavená. Mluvím o Čechovi či Rosickém. Dneska v těch nejlepších mužstvech naši hráči nejsou. Hrají sice také venku, ale jsou to jen průměrná mužstva, proto i národní mužstvo je průměrné.

Proto si musíme pomáhat hráči z vlastní ligy, to dřív nebylo, dřív se tam hráč z české ligy v podstatě neměl šanci dostat.  

Kteří hráči vás v kvalifikaci příjemně překvapili a od kterých jste naopak čekal víc?

Kvalifikace nedopadla dobře, po vylosování jsme měli trošku jiné představy, a tak je těžké chválit jednotlivce, když mužstvo neuspělo. Určitě se můžeme do budoucna těšit, že jsou zárodky hráčů, kteří by mohli v budoucnu navázat na časy Poborských a Barošů.

Mám na mysli kluky, kteří hrají italskou nejvyšší soutěž, třeba Jankto a Barák. Můžou to být i další hráči typu Patrika Schicka.

Další hráči tu vyrůstají, jsme fotbalová země a máme hodně talentovaných fotbalistů. Věřím, že při správném vedení a tréninku budou hrát v dobrých mužstvech a úroveň se zvedne.

Co by se mělo v českém fotbale změnit, aby byl národní tým úspěšnější?

Především je to o práci s mládeží. Ve dvaceti letech toho fotbalistu už nevychováte. Potřebujete, aby ti nejtalentovanější hráči měli nejlepší podmínky už ve dvanácti patnácti letech. Je potřeba, abychom mládežníkům sehnali nejlepší trenéry, abychom dokázali vybudovat akademie, aby mladí fotbalisté byli konkurenceschopní, to je jediná cesta.

Výkonný výbor fotbalové asociace bude v úterý řešit budoucnost reprezentačního trenéra Karla Jarolíma, měl by zůstat, nebo by ho měl nahradit někdo jiný?

Karel Jarolím ukázal, že je velmi solidní trenér, dokazoval to i v průběhu své kariéry. V trenérovi bych problém neviděl. Pokud by sám měl zájem, byl bych pro to, aby na tu práci, která se nepovedla, měl možnost navázat.

Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme