Jeho vrstevníci chodí na střední, on je na Euru. Yamal se stal nejmladším hráčem v historii šampionátů

Den před finále mistrovství Evropy mu bude teprve 17 let, přesto se očekává, že bude Lamine Yamal jednou ze stálic v sestavě španělské reprezentace. Šikovný křídelník Barcelony se v sobotu stal nejmladším hráčem v historii evropských šampionátů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lamine Yamal

Lamine Yamal | Zdroj: Reuters

Ve věku, kdy jeho vrstevníci chodí zhruba do „druháku“ na střední škole, hraje Lamine Yamal profesionálně fotbal, a to na takové úrovni, že se v sobotu stal nejmladším hráčem v historii evropských šampionátů.

VIDEO: Nejrychlejší gól historie Eura. Albánec Bajrami otevřel skóre zápasu s Itálií po 23 sekundách

Číst článek

Yamal se narodil 13. července 2007, tedy v době, kdy třeba jeho chorvatskému soupeři Lukovi Modričovi bylo 21 let a kdy už válel v dresu Tottenhamu.

V sobotu Yamal na všechny své starší a zkušenější soupeře vyzrál, nahrál na jeden z gólů při vítězství Španělska 3:0 a potěšil tak i reprezentačního trenéra Luise de la Fuenteho.

Yamalův životní příběh je zajímavý. Jeho rodina žije ve zhruba stodvacetitisícovém městě Mataró poblíž Barcelony jen zhruba čtvrtstoletí – jeho otec totiž emigroval z Maroka a matka zase pochází z Rovníkové Guinei.

A tak by mohl i Yamal, který za slavnou Barcelonu nastoupil poprvé v minulé sezoně a pořádně prorazil až v té právě končící, klidně reprezentovat i tyto africké země.

On ale zvolil Španělsko a prosadil se velmi brzy – v rozmezí 13 měsíců totiž Yamal debutoval za mládežnické výběry do 15, 16, 17 i 19 let.

V reprezentačním A-týmu Španělska hrál Yamal poprvé v den, kdy mu bylo 16 let, měsíc a 26 dní.

Nejmladší Čech?

V Česku byl nejmladším hráčem v reprezentaci Adam Hložek. Ofenzivnímu univerzálovi bylo při jeho prvním startu 18 let, měsíc a 10 dní, takže ho Yamal „předběhl“ skoro o dva roky. Hložek je součástí i aktuálního výběru pro Euro.

Vůbec nejmladším reprezentantem v československé historii byl podle statistického serveru cs.fotbal Jaroslava Jirkovský, který si za Čechy zahrál poprvé v roce 1907. Bylo 15 let, 11 měsíců a 21 dní. Jirkovský ještě za dob Rakouska-Uherska soutěžil v čistě českém týmu.

Nakonec reprezentoval Jirkovský nejlepší české fotbalisty jen třikrát, za to udělal slušnou kariéru v ledním hokeji. Stal se totiž pětinásobným mistrem Evropy.

Adam Weidenthaler, mim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme