I Leeds má svou Bohemian Rhapsody. Zpátky mezi elitu klubu pomáhá argentinský kouč Bielsa

Možná taky patříte mezi diváky, kteří si v kinech vychutnávali písničky od skupiny Queen ve filmu Bohemian Rhapsody. Zcela určitě mezi ně patří fanoušci fotbalového Leedsu - i když na severu Anglie zrovna letí trochu jiná verze hlavního songu. Ta oslavuje trenéra Marcela Bielsu, který vytáhl tým až do čela druhé anglické ligy.

Leeds/Anglie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcelo Bielsa dovedl Leeds na čelo anglické druhé ligy | Foto: Craig Brough | Zdroj: Reuters

Na přelomu tisíciletí se Leeds dostal do semifinále Ligy mistrů i Poháru UEFA. Jenomže enormní dluhy vedly k pozvolnému pádu až do třetí nejvyšší anglické soutěže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fanoušci Leedsu si oblíbili trenéra Marcela Bielsu natolik, že pro něj přezpívali hit skupiny Queen

K návratu na výsluní zavelel v této sezoně trenér Marcelo Bielsa. I když při nástupu do funkce loni v létě nechtěl fanouškům dávat prázdné naděje.

„Bylo by nerozumné něco slibovat, ale zároveň se nemůžeme vyhnout o něčem takovém snít. Musíme prokázat zaujetí, naději a víru. S tím dokážete všechno, co si umanete,“ říkal před sezonou.

Přemýšlivý argentinský trenér nejdřív v Leedsu vypadal trochu jako podivín. Třeba když si při rozhovorech nechal přeložit otázky od tlumočníka do španělštiny a pak chtěl odpověď v angličtině pošeptat do ucha, aby mohl novinářům sám odpovědět.

Jenomže tohle spojení opravdu funguje. Leeds navzdory dvěma posledním porážkám vede druhou anglickou ligu. A třeba respektovaný trenér Pep Guardiola z Manchesteru City to předpovídal už před sezonou.

„Upřímně ho obdivuju, hráči se pod jeho vedením zlepšují. Neznám nikoho, kdo by o něm nemluvit hezky. Víte, není to jen o počtu titulů. Při posuzování trenéra je důležitější, jaký vliv má na své hráče. A v tomhle ohledu je pro mě nejlepším koučem na světě,“ řekl kouč aktuálně druhého týmu Premier League.

Fanoušci Leedsu na počet svého trenéra už přezpívali hit skupiny Queen Bohemian Rhapsody a začali mluvit o postupu. Ten si zajistí dva nejlepší týmy soutěže v základní části a jeden v play-off.

„Ještě nás čeká hodně zápasů, ale už jsme ukázali, že se nikdy nevzdáváme a chceme každý zápas vyhrát. Teď to vypadá pěkně, ale nepředbíhejme,“ zůstává obezřetný záložník Mateusz Klich.

Jisté je, že Leeds nebyl návratu do Premier League blíž od doby, kdy z ní v roce 2004 sestoupil.

Petr Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme