Legendy pražských "S" vzpomínají na minulá derby: Klubismus byl větší, zápas se řešil všude

Dodatečně odvolaný gól, zvláštní pojmenovaní jídel v restauracích nebo netradiční sázky. Rivalita mezi Slavií a Spartou sahá až do 19. století. Na programu je 288. utkání největších fotbalových soupeřů v Česku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V dresu Sparty zářil například pozdější slavný trenér Tomáš Pospíchal | Foto: AC Sparta Praha | Zdroj: www.sparta.cz

„Bylo to vždycky hrozně vyhrocené utkání. Už týden dopředu se nemluvilo o ničem jiném než o derby, bylo to rozdělené mezi sparťany a slávisty,“ vybavuje si pro Radiožurnál bývalý útočník Václav Mašek, hvězda Sparty 60. a 70. let.

Trenér Sparty Stramaccioni: Slova nám nepomohou, do derby musíme jít jednotní

Číst článek

V roce 1959 dal Slavii svůj první ligový gól a v roce 1973 i poslední. Dohromady sokovi z Vršovic nasázel 13 branek. Na derby rád vzpomíná také bývalý slávistický kapitán Jan Mareš. Ve vršovickém klubu působil v 60. letech, takže se s Maškem potkával ve vzájemných zápasech.

„Chodilo strašně lidí, řekl bych, že víc než dnes. Stadion byl pro 40 tisíc lidí, dnes je na dvacet. Byla to velká událost celé Prahy,“ vzpomíná Jan Mareš.

Dvojnásobný československý reprezentant si myslí, že tehdy rivalitu se Spartou podporovalo i to, že hráči byli se svými kluby víc spojení než dnes. „Nechci si hrát, že jsme byli nějací obrovští klubisti, ale hráli jsme tam třeba deset let. Dnes je doba taková, že se hodně přestupuje, hráč přijde třeba na sezonu nebo na dvě a jde dál. Klubismus byl daleko větší.“

Ze Smržovky na trakaři

I když je derby pořád největším zápasem ligy, dřív mělo trochu jinou atmosféru. Oba tábory se jemně popichovaly, restaurace nabízely třeba Kvašňákovy ledvinky a nezapomenutelná zůstává hospodská sázka, po které v roce 1965 vezl sparťanský fanoušek Antonín Pavlíček svého kamaráda slávistu Františka Pacáka na trakaři ze Smržovky až do Prahy na zápas.

Týdenní jízdu, trasa měřila 145 kilometrů, tehdy sledovala doslova celá republika, stejně jako samotné zápasy pražských "S".

„Když to srovnám s dnešní dobou, tak mi to připadá úplně jiné. Mám pocit, jako by žádné derby v neděli nebylo. Kam jste přišel, kde jste byl, všude se o derby mluvilo,“ zdůrazňuje vicemistr světa Mašek.

Sparta a Slavia spolu hrály poprvé v roce 1896 na Císařské louce. Ve statistikách je zapsaná bezbranková remíza, i když Sparta jeden gól vstřelila. Ale rozhodčí ho po zápase dodatečně odvolal, což odstartovalo letitou rivalitu, která trvá dodnes.

Letošní derby, v historii už 288., začíná v 18 hodin. Z druhého poločasu nabídne Radiožurnál přímý přenos.

Petr Šedivý - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme