Portugalsko vyhrálo premiérový ročník Ligy národů. O výhře nad Nizozemci rozhodl jediným gólem Guedes

První ročník nově založené Ligy národů ovládli fotbalisté Portugalska. Ve finále porazili v domácím prostředí Nizozemsko na stadionu Dragao v Portu 1:0 gólem Gonçalo Guedese. Vedle 71 centimetrů vysoké trofeje získali Portugalci prémii 10,5 milionu eur (téměř 270 milionů korun).

Porto (Aktualizováno: 22:48 9. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radost portugalských fotbalistů po gólu do nizozemské sítě

Radost portugalských fotbalistů po gólu do nizozemské sítě | Zdroj: Reuters

Portugalci byli ve finálovém zápase jednoznačně lepší, soupeře přestříleli – na branku vyslali celkem sedm střel oproti jen jedné nizozemské – a hlavně skvěle bránili. Nizozemci si sice také dokázali vytvořit nějaké šance, ale nakonec vyšli gólově naprázdno.

Je výborný fotbalista, potřebuje jen důvěru, říká o Schickovi reprezentační kolega Kadeřábek

První vážnější šanci si ve 12. minutě vypracovali Portugalci: záložník Fernandes vypálil zpoza vápna do náruče připraveného gólmana Cillessena, který si připsal 50. reprezentační start. Po půlhodině hry zkusil Fernandes znovu štěstí, ale jeho střelu na vzdálenější tyč nizozemský brankář vyrazil.

V 60. minutě přišel rozhodující okamžik. Bernardo Silva naběhl do vápna a přihrál zadovkou Guedesovi, který z hranice šestnáctky překonal Cillessena.

O pět minut později se na druhé straně po Van de Beekově centru dostal k hlavičce Depay, který však na brankáře Patrícia nevyzrál. V 80. minutě prověřil Cillessenovu pozornost z dálky opět Fernandes. Za tři minuty se neprosadil střídající Luuk de Jong, jehož pokus Patrício vyrazil na roh.

Domácí výběr prošel do závěrečného souboje v Portu po semifinálové výhře 3:1 nad Švýcarskem, kterou hattrickem zařídil Cristiano Ronaldo. Nizozemci porazili stejným poměrem Angličany po prodloužení.

Anglie - Švýcarsko

Fotbalisté Anglie v boji o třetí místo ve Final Four Ligy národů porazili Švýcarko 6:5 na penalty. Po 120 minutách skončil zápas bez branek, přestože si Albion v jeho průběhu vytvořil několik velkých šancí.

K penaltovému rozstřelu se postavilo dvanáct hráčů, z nichž pouze Švýcar Drmic v šesté sérii neuspěl. Jedním z šesti úspěšných exekutorů na straně vítězného celku byl brankář Pickford.

Portugalsko - Nizozemsko 1:0 (0:0)
Branka: 60. Guedes. Rozhodčí: Mallenco - Alonso, Yuste - Hernández (video, všichni Šp.). ŽK: Dumfries, Van Dijk (oba Nizozemsko). Diváci: 50.000.
Portugalsko: Patrício - Semedo, Dias, Fonte, Guerreiro - Danilo, Carvalho (90.+3 Neves), Fernandes (81. Moutinho) - Ronaldo, Guedes (75. R. Silva), B. Silva. Trenér: Santos.
Nizozemsko: Cillessen - Dumfries, De Ligt, Van Dijk, Blind - De Roon (81. L. de Jong), F. de Jong, Wijnaldum - Bergwijn (60. Van de Beek), Depay, Babel (46. Promes). Trenér: Koeman.

Švýcarsko - Anglie 0:0 po prodl., pen. 5:6
Penalty proměnili: Zuber, Xhaka, Akanji, Mbabu, Schär - Maguire, Barkley, Sancho, Sterling, Pickford, Dier. Neproměnil: Drmic. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe (všichni Rum.) - Fabri (video, It.). ŽK: Xhaka - Rose, Lingard.
Švýcarsko: Sommer - Schär, Akanji, Ricardo Rodríguez (87. Drmic) - Mbabu, Xhaka, Elvedi, Fernandes (61. Zakaria), Freuler - Shaqiri (64. Zuber) - Seferovic (113. Okafor). Trenér: Petkovic.
Anglie: Pickford - Alexander-Arnold, Joe Gomez, Maguire, Rose (70. Walker) - Delph (106. Barkley), Dier, Lingard (106. Sancho) - Sterling, Kane (75. Wilson), Alli. Trenér: Southgate.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít