Parta neznámých fotbalistů s krkolomnými jmény. Madagaskar senzačně postupuje africkým šampionátem

Njiva Rakotoharimalala, Pascal Razakanantenaina nebo Lalaïna Nomenjanahary. To jsou jména, která se museli fotbaloví komentátoři během posledních dvou týdnů hodně rychle naučit vyslovovat. Madagaskar při své premiérové účasti na africkém šampionátu totiž nepatří mezi otloukánky, ale je naopak překvapením turnaje.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Madagaskaru se radují z postupu do čtvrtfinále afrického šampionátu | Foto: MOHAMED ABD EL GHANY | Zdroj: Reuters

Na osmifinále proti Demokratické republice Kongo prezident Madagaskaru Andry Rajoelina pronajal letadlo pro 480 fanoušků. Fotbalisté ostrovního státu zvládli penaltový rozstřel a čeká je čtvrtfinále proti Ghaně nebo Tunisku.

Na fotbalovém mistrovství Afriky končí domácí Egypt i obhájce titulu Kamerun

Číst článek

Příběh madagaskarských fotbalistů trochu připomíná příběh Islandu na evropském šampionátu v roce 2016. Jenže v případě Madagaskaru bez obrovských školicích center a kvalifikovaných trenérů. V žebříčku Mezinárodní fotbalové federace FIFA je až na začátku druhé stovky, na úrovni Faerských ostrovů nebo Ázerbajdžánu.

Ještě na začátku století při zápase v Pobřeží slonoviny reprezentanti ostrovního státu bydleli na rozestavěné ubytovně. Když se tehdy fanoušci složili a vybrali v přepočtu asi pět tisíc korun, hráči slavili. Díky projektům FIFA na podporu fotbalu v Africe se ale situace postupně zlepšuje.

Nejznámějším hráčem současného výběru je Jerémy Morel z Lyonu, který debutoval v národním týmu ve 34 letech. Povědomě může znít i jméno mladého záložníka Romaria Baggia, který je pojmenovaný po dvou brazilských a italských útočných hvězdách. Společně se třetím brankářem je jediným zástupcem madagaskarské ligy.

Většina ostatních fotbalistů hraje v nižších francouzských soutěžích. Také trenér je z Francie. Reprezentaci Madagaskaru, které se přezdívá Barea podle druhu skotu s nápadným hrbem na hřbetě, vede Nicolas Dupuis.

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme