Nejen Bílek, ale i Brückner nebo Uhrin. Seznam Čechů, kteří trénovali fotbal v zahraničí, je pestrý

Karel Brückner, Milan Máčala nebo Dušan Uhrin starší. Všechno úspěšní fotbaloví trenéři, kteří mají ve svých profesních životopisech jednu shodnou zajímavost. Každý z nich měl totiž v minulosti možnost trénovat zahraniční reprezentaci. Podobně jako Michal Bílek, který aktuálně vede národní tým Kazachstánu.

Nur-Sultan (Kazachstán) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Bílek na tisková konferenci po kvalifikačním utkání s Arménii | Foto: Filip Jandourek

„Vítám to, že dostávám příležitost vést národní tým Kazachstánu. Vzal jsem nabídku, která by se pro mě v budoucnu už nemusela opakovat...“

Michal Bílek na začátku roku opustil úspěšně rozjeté angažmá ve Zlíně a vypravil se na východ, kde se u kazašské reprezentace snaží navázat na odkaz Miroslava Beránka.

Ten vedl tamní národní tým mezi lety 2011-2013 než se později vrátil do pražské Slavie. V úvodu kvalifikace na evropský šampionát Kazachstán pod vedením Bílka překvapivě porazil Skotsko 3:0, v dalším zápase ale přišla vysoká porážka v Rusku 0:4.

„Michal Bílek má dobré renomé. Má za sebou fantastickou hráčskou minulost, takže mě nepřekvapuje, že je o takového trenéra zájem. Krátce poté, co v Kazachstánu začal působit, narazil na těžké Rusko. První zápas se mu ale povedl velmi dobře a myslím, že může dosáhnout slušných úspěchů,“ řekl Radiožurnálu trenér Miroslav Soukup.

Ten v lednu po více než dvou letech skončil pro změnu u reprezentace Bahrajnu. Třiapadesátiletý kouč má s prací v exotických destinacích více zkušeností, v minulosti vedl také národní tým Jemenu nebo výběr Egypta do 20 let.

Útlum českých fotbalistů v Itálii. Schick nehraje pravidelně, Janktovi nesedí styl Sampdorie

Číst článek

„Pro tu práci je nejdůležitější pochopit mentalitu tamního života. Pokud pochopíte, jak se tam lidé chovají a žijí, tak se vám bude lépe pracovat. Pokud jejich kulturu a způsob života respektovat nebudu, tak nebudu mít ani úspěch a povede to k mému konci,“ vysvětluje Soukup svůj recept na to, jak jako cizinec uspět v jiném kulturním prostředí.

Během svého angažmá v Bahrajnu musel přizpůsobovat přípravu třeba náboženským zvyklostem hráčů. S tím ale bývalý trenér Slovácka nebo Českých Budějovic neměl žádný problém.

„Vždycky jsem se s hráči domluvil a v tomhle jsem se naučil vůbec žádné problémy nehledat. Naopak jsem se vždy snažil vyjít hráčům vstříc tak, aby se v klidu pomodlili, pak šli na hřiště a trénovali.“

Brückner, Uhrin nebo Starosta

V oblasti Perského zálivu více než dvacet let úspěšně působil Milan Máčala, který mimo jiné trénoval reprezentace Saúdské Arábie, Ománu, Bahrajnu a stejně jako Dušan Uhrin starší vedl i národní tým Kuvajtu.

„Když si třeba koupíte nové auto a přijedete ho někomu ukázat, tak řekne mashala ve významu 'tybláho, to je pěkný auto'. Projeví nad tím obdiv. Není to úplně 'máčala', ale spíš 'mašála', takže i jeho jméno tam vlastně obdiv,“ přibližuje Soukup, jaké renomé si Máčala v daleké cizině vybudoval.

S prací u zahraničních reprezentací mají zkušenost i další čeští trenéři. Karel Brückner vedl Rakousko, Vladimír Mirka v 70. letech Kambodžu a třeba Jiří Starosta ještě dříve Etiopii, Kubu a Súdán.

Lukáš Michalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme