Maracaná Východu. Na stadionu v Bělehradě psali v roce 1976 českoslovenští fotbalisté zlatou historii

Finále fotbalového mistrovství Evropy, které začne už příští týden, se odehraje na Olympijském stadionu v Berlíně. A třeba se na něj bude v budoucnu vzpomínat jako na ten v Bělehradě z roku 1976. Bělehradská Maracaná, jak se mu tehdy říkalo, má v československé fotbalové historii důležité místo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Panenka během finálového zápasu mistrovství Evropy v roce 1976 na stadionu v Bělehradě

Antonín Panenka během finálového zápasu mistrovství Evropy v roce 1976 na stadionu v Bělehradě | Foto: Karl Schnurrer | Zdroj: ČTK

Šlachovitý padesátník Nenat ukazuje na branku, do které poslal v roce 1976 Antonín Panenka penaltu a která je tedy pro československý fotbal ta slavnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si seriál Radiožurnálu Sport o bělehradském stadionu, kde českosloventší fotbalisté vybojovali v roce 1976 titul mistrů Evropy

Vzpomínka na neotřelý pokutový kop, který Panenka překonal západoněmeckého gólmana Seppa Maiera ve finále Eura. „Těší mě to, že na to lidi nezapomněli. Tahle penalta vše ostatní přehlušila, všechny výkony a góly, ale jsem na tu penaltu hrdý,“ vyprávěl Panenka.

Stadion, na kterém dal Antonín Panenka rozhodující penaltu finále Eura, patřil v té době k největším na světě. Tenkrát měl ještě většinu míst na stání a na bělehradské derby Crvena zvezda – Partizan tam v roce 1963 přišlo 108 tisíc lidí.

Dnes už má Maracaná východu, jak se stadionu také říká, sedačky a poloviční kapacitu. Atmosféra je ale v Evropě vyhlášená. Právě na tomto stadionu se v roce 1976 stali českoslovenští fotbalisté mistry Evropy.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme