Násilí na fotbalových stadionech musí přestat. V Argentině se přestali k problému obracet zády

Před měsícem došlo v Argentině k úmrtí během fotbalového zápasu. Dvaadvacetiletý fanoušek hostujícího Talleresu podlehl v nemocnici zraněním, které mu přivodili příznivci domácího Belgrana. Vláda se tak společně s místní fotbalovou asociací rozhodla jednat. Vydala vyhlášku a plánuje bojovat s násilím na stadionech.

Buenos Aires/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbaloví fanoušci (ilustrační foto). | Zdroj: Reuters

Dvaadvacetiletého příznivce soupeře shodili fanoušci, kteří si říkají barras a patří mezi „tvrdé jádro". V Čechách by se hovořilo o lidech, kteří se na fotbalové stadiony chodí jen porvat. Jejich oběť později v nemocnici zranění podlehla. Argentinská vláda v čele s prezidentem Mauriciem Macrim se tak rozhodla podniknout opatření, která mají násilí ze stadionů vymýtit.

Pravidla

Nová vyhláška dává pravomoc nevpustit do hostujícího sektoru fanoušky, kteří se v minulosti jakkoliv na stadionu provinili, nebo je proti nim vedeno soudní řízení. Kdokoliv pod šestnáct let navíc musí být v doprovodu dospělé osoby, jinak také nebude do areálu vpuštěn. Omezení se týkají také prodeje vstupenek. Zavedeno bude přísnější opatření ohledně černého trhu.

„Je vidět, že úřady nejsou schopny zajistit bezpečnost na stadionech," myslí si po nařízení této vyhlášky Damián Pussetto. Člověk, který se mezi roky 2003 až 2007 staral o bezpečnost fanoušků při fotbalových utkáních. Stát se podle něj chce zbavit jakékoliv zodpovědnosti za nepokoje při utkáních. Situace se podle něj v posledních letech výrazně zhoršila.

„Jsme společnost, která se neustále zabíjí. Ať už na fotbalových zápasech nebo při čekání na semaforech," vyjadrřuje se pro El País. Absenci (nebo alespoň minimalizaci) hostujících fanoušků na zápasech někteří příznivci přijali, jiní ne. „Bude bezpečněji, takže s tím souhlasím. Ze začátku jsem ale byla proti, protože je příjemné pozpěvovat narážky proti rivalovi, který navíc reaguje podobně," řekla pro list El País fanynka Racingu Natalia Romero.

Za většinu potíží na stadionech mohou zmiňovaní barras. Problémy ale nedělají pouze ve fotbalových areálech. Před dvěma týdny v argentinské Atlantě požadovali celkem 6400 dolarů jako „odpustku" za špatné výkony svého týmu. Aktivní jsou i na sociálních sítích, kde si předem domlouvají bitky, které se často přemění v dealování drog nebo krádeže.

Policie i samy kluby se k této problematice často otáčely zády. Teď je na vládě a Argentinské fotbalové asociaci, aby s násilím na stadionech něco učinila.

Michal Sobotka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme